Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

360Śląskie: Bytom nas ugościł i oczarował. Oglądaj Bytom w 360 stopniach

Magdalena Mikrut-Majeranek
Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu są zawsze gotowi do akcji. Bytomską komendę odwiedziliśmy wczoraj w ramach naszej akcji
Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu są zawsze gotowi do akcji. Bytomską komendę odwiedziliśmy wczoraj w ramach naszej akcji Marzena Bugała Azarko
W ramach akcji 360Śląskie odwiedziliśmy wczoraj Bytom. To wielokulturowe miasto z bogatą historią i tradycją. Jego siłą są mieszkańcy. Zobaczcie zdjęcia 360 i spróbujcie rozwiązać zagadkę.

Trwa akcja 360Śląskie. Po Katowicach, Sosnowcu, Rybniku, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Gliwicach, Będzi-nie, Jaworznie, Pszczynie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Cieszynie i Zabrzu, przyszła pora na Bytom. Wczoraj reporterzy DZ odwiedzili to zabytkowe miasto.

Punktualnie o godz. 10 zaparkowaliśmy białą toyotę prius, hybrydowy samochód z logo akcji 360Śląskie i „Dziennika Zachodniego”, w centrum miasta, czyli na bytomskim rynku, gdzie czekali już na nas mieszkańcy.

KLIKNIJ W PRZYCISK PLAY OGLĄDAJ BYTOM W 360 STOPNIACH

- Bytom jest przepięknym miastem. Bardzo dobrze mi się tu mieszka - mówi Tadeusz Migała. Ale przyznał jednocześnie, że martwi go zaniedbana dzielnica Rozbark. - To miasto pełne historii, pamiętające czasy średniowiecza. Jego najważniejszym zabytkiem jest układ urbanistyczny, który widać z lotu ptaka - dodaje Dominika Kściuczyk, szefowa Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu. - Nasze miasto ma wspaniałą historię, zabytki i dużo terenów zielonych, ale największym skarbem są ludzie. Bytomianie są mocno związani z miastem. To widać szczególnie przy organizacji różnego rodzaju akcji społecznych, w które chętnie się angażują - mówi jeden ze społeczników, Tomasz Kasperek.

ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ PODDSTRONIE

ZAGADKA:
Kto powrócił z Warszawy do Bytomia po 55 latach?

Ale mieszkańcy zwracali także uwagę na mniej pozytywne aspekty. Martwi ich kolejne, planowane zadłużenie miasta, niepewny los drużyny Polonii Bytom i ciągnąca się bez końca inwestycja pod hasłem „stadion”. Zdaniem mieszkańców, wciąż za mało jest placów zabaw. Pani Ewa narzekała, że po likwidacji wybiegów dla psów, nie ma gdzie wyjść ze swoim pupilem, a czystość miasta też pozostawia wiele do życzenia.

W ramach akcji odwiedziliśmy m.in. Areszt Śledczy w Bytomiu, Operę Śląską oraz Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej. Dowiedzieliśmy się, że w areszcie już niedługo powstanie niecodzienne muzeum. - Kompleks budynków powstał w latach 1858-1862. Obecnie prowadzimy szeroko zakrojone prace remontowe. W planach mamy m.in. stworzenie muzeum bądź izby pamięci - mówi kpt. Artur Karkoszka, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Bytomiu. - W areszcie funkcjonował przez wiele lat oddział chirurgii. Wykonano tu wiele zabiegów i operacji, wyciągając z ciał osadzonych rozmaite przedmioty. Eksponaty te przez lata były magazynowane, a teraz zasilą nasze muzeum - dodaje.

ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ PODDSTRONIE
Kolejnym przystankiem była Opera Śląska. - Gmach opery został oddany do użytku w 1901 r., natomiast instytucja zainaugurowała swoją działalność 14 czerwca 1945 r., premierą „Halki” - wyjaśnia Łukasz Goik, p.o. dyrektora Opery Śląskiej.

W ciągu roku obiekt znacząco się zmienił. - Za nami remont elewacji i instalacja iluminacji. W najbliższym czasie sporządzimy dokumentację przebudowy sceny i zascenia. Dlatego też w kolejnym sezonie będziemy grali spektakle wyjazdowe - dodaje Łukasz Goik. Najbliższy spektakl - „Król Ubu” - zostanie wystawiony 27 listopada.

Bytom to nie tylko wielowiekowa tradycja i multikulturowa historia, ale także sport. Pochodzi stąd wielu znanych sportowców, jak np. Henryk Apostel, Marek Plawgo, Damian Jonak czy Robert Krawczyk. - Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna jest jedną z najbardziej znanych na południu Polski. Od niedawna działa także Akademia Piłkarska przy GKS „Rozbark” - wylicza Kasperek.

Mieszkańcy chętnie spędzają wolny czas w parkach. - Nasze parki odradzają się. Przykładem jest Park Kachla. Mamy tu nowy amfiteatr, odnowiono dwa stawy. Odnowiliśmy Zakątek Muz czy Górę Miłości - mówi Krystyna Ostrowska z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ PODDSTRONIE

Sprawy, które zgłosili nasi Czytelnicy

Konieczne jest stworzenie przejścia dla pieszych w pobliżu ulicy Karola Miarki 66.

- Do najbliższego skrzyżowania i znajdującego się tam przejścia mamy 200 metrów. To daleko. W efekcie często zdarza się, że mieszkańcy przechodzą w miejscu niedozwolonym, narażając się na niebezpieczeństwo - przyznaje Joanna Chromy.

Mieszkańcy ul. Karola Miarki narzekają na duże natężenie ruchu i brak ekranów dźwiękochłonnych.

- Z jednej strony mamy ruchliwą drogę, a z drugiej - pociąg. Z uwagi na hałas i olbrzymi smog nie możemy otwierać okien. Wielokrotnie prosiliśmy o zamontowanie ekranów dźwiękochłonnych, ale bezskutecznie - dodaje pani Joanna.

Bytom słynie z pięknych kamienic. Wzrok szczególnie przykuwają te przy rynku oraz na ul. Moniuszki. To duma miasta. Jednakże nie wszystkie są tak pięknie odnowione.

- Kamienice otaczające rynek powstały w różnych stylach architektonicznych, głównie w okresie 1850-1930. Zostały wzniesione przez wybitnych architektów ówczesnej Europy, z pięknie ukształtowanymi fasadami. Kamienice, których jest ok. 3 tys., to najliczniejsza grupa zabytkowych obiektów. Oprócz kamienic w Śródmieściu mamy też przepiękne obiekty użyteczności publicznej, jak kościoły, gmach opery, IV LO, Szkoły Muzycznej czy sądu - wyjaśnia Dominika Kściuczyk, szefowa Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. - Niestety, poza kamienicami w Śródmieściu, w dzielnicach jest wiele zabytkowych budynków, które niszczeją - zwraca uwagę pan Tadeusz.

Tadeusz Migała:

360Śląskie: Bytom nas ugościł i oczarował. Oglądaj Bytom w 360 stopniach

Urodziłem się tutaj i wychowałem. Bytom dał mi wykształcenie i pracę. Bardzo dobrze mi się tutaj mieszka. Jestem wielkim fanem Polonii Bytom, szczególnie hokejowej, która odnosi teraz olbrzymie sukcesy, z piłką nożną jest gorzej. Hokeistki zdobyły ostatnio mistrzostwo Polski. W mieście podoba mi się park. Jest pięknie odnowiony, są alejki dla rowerzystów. Ale są i słabsze strony. Szczególnie źle dzieje się w dzielnicach. W Bytomiu jest taka piękna dzielnica Rozbark. Bardzo ją zaniedbano. Kamienice przy rynku odnowiono, a te rozbarskie są w fatalnym stanie. (mm)

Ewa Grabara:

360Śląskie: Bytom nas ugościł i oczarował. Oglądaj Bytom w 360 stopniach

Bytom to miasto kontrastów. Obok pięknego, odnowionego parku mamy zniszczone kamienice. W słoneczne dni chętnie wybieramy się na spacer do parku. Jest pięknie zagospodarowany i odnowiony. To taka oaza zieleni w środku miasta. Ale, niestety, poza Agorą, to jedyna atrakcja miasta. Chciałabym, żeby poza Dniami Bytomia organizowano tu więcej imprez, ciekawych wydarzeń. Kiedyś Bytom tętnił życiem. Znany był z przemysłu. Większość bloków wzniesiono właśnie w okresie największego rozwoju górnictwa i hutnictwa. Dziś, kiedy tego już nie ma, miasto podupadło. Nie ma tu już dużych zakładów pracy dających pracę.

Grzegorz Pronobis:

360Śląskie: Bytom nas ugościł i oczarował. Oglądaj Bytom w 360 stopniach

Uwielbiam to miasto. Bytom jest miastem historycznym i to jego atut. Zawsze wszystkim powtarzam, że jest starszy od Krakowa. Jest zupełnie inny niż obraz pokazywany przez pryzmat informacji medialnych. Wszyscy, których zapraszam do Bytomia, są zachwyceni potencjałem, którzy drzemie w tym mieście, bo to miasto piękne, ale nieco zaniedbane. Jego największą bolączką są finanse i to, że jest źle zarządzany, brak tu pomysłów na rozwój. Warto wspomnieć, że potężny potencjał drzemie w mieszkańcach. Trzeba do nich dotrzeć, nawiązać dialog, poznać ich pomysły.

Czy wiesz, że....

Kompleks sądowo-więzienny zbudowano w latach 1858-1862 w stylu neogotyckim. Zaprojektował go Paul Jackisch, ten sam architekt, który stworzył projekt kościoła Świętej Trójcy.

Areszt Śledczy w Bytomiu obsługuje sądy i prokuratury w Bytomiu, Rudzie Śląskiej oraz Chorzowie. Do 1920 r. na dziedzińcu więziennym wykonywano wyroki śmierci przez powieszenie i poprzez ścięcie toporem.

Bytom jest miastem starszym od Krakowa.
Był lokowany na prawie niemieckim w 1254 roku, podczas gdy Kraków prawa miejskie otrzymał 5 czerwca 1257 roku.

Miasto kojarzone jest z przemysłem ciężkim, ale znajduje się w nim wiele terenów zielonych.

Oprócz doskonale znanego Parku Miejskiego im. F. Kachla, jest też Park Fazaniec w Szombierkach, Park Ludowy w Miechowicach, Park Grota w Suchej Górze, Park Mickiewicza czy Park Amendy w Łagiewnikach. (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!