Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

360Śląskie Tarnowskie Góry: Ugościło nas miasto Gwarków [ZDJĘCIA 360 STOPNI, WIDEO]

Tomasz Klyta
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowskich Górach nie mieli wątpliwości, które miasto w Polsce jest najlepsze. Tarnowskie Góry po prostu im się podobają!
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnowskich Górach nie mieli wątpliwości, które miasto w Polsce jest najlepsze. Tarnowskie Góry po prostu im się podobają! Lucyna Nenow
Trwa jesienna akcja „Dziennika Zachodniego” 360Śląskie. Wczoraj gościliśmy w Tarnowskich Górach. Jutro będziemy w Gliwicach. Zobaczcie zdjęcia 360 stopni! Nasze zdjęcia 360 stopni są wklejone w tekst - schodźcie w dół ekranu, tak jak czytacie tekst, a zobaczycie fotografie w tej niezwykłej technice.

Tarnowskie Góry! - bez namysłu odpowiedziały dzieci z tarnogórskiej podstawówki nr 10, kiedy zapytaliśmy je wczoraj, które miasto jest najlepsze. To właśnie w mieście Gwarków gościła wczoraj nasza akcja 360Śląskie. Dzieciom spodobał się przede wszystkim znak rozpoznawczy akcji, czyli hybrydowa toyota prius.

Jak sami mogliśmy się przekonać, w Tarnowskich Górach dosłownie można „wdepnąć” w szczęście. Tego przykładem jest Helena Paprocka, mieszkanka miasta, która od 1997 roku zbiera czterolistne koniczyny. Ma ich w swojej kolekcji już ponad 4 tysiące!

ZAGADKA:
Przejrzyjcie wszystkie zdjęcia wykonane w technice 360 na wszystkich stronach tego artykułu, a potem odpowiedzcie na pytanie:

Które zdjęcie przedstawia pomieszczenie znanej tarnogórskiej restauracji, w którym obiad jadł sam Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń w 1683 roku?
PODAJCIE NUMER ZDJĘCIA 360 Stopni I NAPISZCIE NA NASZYM PROFILU NA FACEBOOKU

- Nie szukam tych koniczyn. Chodzę sobie po Starych Tarnowicach i Reptach Śląskich (nazwy dzielnic miasta - przyp. red.) i jakoś tak na nie wpadam - opowiedziała pani Helena, która przyjechała na tarnogórski rynek, aby z nami się spotkać.
Jak dodała, w swoim życiu zjechała już pół świata, ale w 1971 roku los skierował ją do Tarnowskich Gór, z których już nie ma zamiaru się wyprowadzać.

- Podoba mi się ogromna liczba zabytków w mieście - skomentowała pani Stefania, którą spotkaliśmy w restauracji-winiarni „Sedlaczek”. Można powiedzieć, że te słowa padły w idealnym miejscu, bo kamienica, w której znajduje się lokal, ma ponad 500 lat - jest jednym z najstarszych wciąż stojących budynków w mieście. To właśnie tam odpoczywał w drodze do Wiednia Jan III Sobieski.

Jeśli już o zabytkach mowa, to w przypadku Tarnowskich Gór nie sposób nie wspomnieć o Zabytkowej Kopalni Srebra. Tam również spotkaliśmy grupę uczniów, jednak nie miejscowych. Przyjechali ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Radlinie.
- Jesteśmy wielbicielkami kopalni. Mamy tradycję, że przyjeżdżamy tu wraz z uczniami co trzy lata. Bardzo fajne jest w niej to, że poznawanie historii odbywa się w tak nowoczesnej formie - powiedziały nam Justyna Pytlik i Izabela Konarek, opiekunki uczniów. - Za kilka dni mamy zaplanowany temat o kopalniach. Nie trzeba się będzie uczyć nowych rzeczy. Wystarczy powspominać - dodały z uśmiechem.

Kopalnia srebra kojarzy się przede wszystkim ze zwiedzaniem podziemi. Jednak zapierający dech w piersiach widok mogliśmy zobaczyć wczoraj ze szczytu wieży nadszybia. Jeśli chcą Państwo również zobaczyć, jak wyglądają Tarnowskie Góry z tej perspektywy, zapraszamy na naszą stronę.

Po wizycie w kopalni ruszyliśmy do Parku Wodnego w Tarnowskich Górach. Obiekt wyjątkowy na mapie woj. śląskiego. Dlaczego? Bo to właśnie tarnogórski park wodny był pierwszym tego typu obiektem w regionie. Swego czasu tarnogórzanom zazdrościli nie tylko mieszkańcy innych miast aglomeracji, ale nawet innych województw.

W Parku Wodnym również spotkaliśmy grupę uczniów. Tym razem byli to uczniowie z tarnogórskich SP nr 13 i SP nr 15. Dzieci przyjechały na basen w ramach współfinansowanej przez Urząd Miejski akcji „Umiem pływać”. Uczniowie mają zajęcia przez 1,5 godziny w tygodniu.

Podczas wizyty w mieście Gwarków nie mogło nas zabraknąć na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Seniorom aktywności może pozazdrościć niejedna młodsza osoba. Niemal w każdym tygodniu organizują zajęcia językowe, ruchowe i artystyczne. Do tego co dwa tygodnie organizowane są wykłady - ostatnio z prof. Marianem Zembalą.

Tarnogórski UTW ma aż 560 członków. Seniorzy z Tarnowskich Gór zapraszają do siebie również mieszkańców innych miast.

- Ale najpierw trzeba się napracować, bo przyjmujemy tylko emerytów - mówi z uśmiechem Hanna Bednarz, członkini Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Tego może nie wiecie

  • Tarnowskie Góry- stolica i największe miasto powiatu tarnogórskiego. Mieszka tu około 60 tys. osób.
  • Tarnowskie Góry - jak pisze m.in. kronikarz miasta Jan Nowak - były niegdyś europejskim centrum górnictwa kruszcowego. Ciekawostką jest to, że pierwsza na kontynencie europejskim maszyna parowa do odwadniania podziemi została uruchomiona właśnie tu. Podobną mogli się pochwalić tylko Anglicy. Uruchomiono ją pod koniec XIX w. Teraz można zobaczyć multimedialny schemat jej działania w muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra.
  • Nazwa miasta również związana jest z górnictwem. Pierwszy człon pochodzi od nazwy miejscowości Tarnowice, (dzisiejsza dzielnica miasta - Stare Tarnowice). Drugi człon pochodzi od staropolskiego słowa „gory” oznaczającego po prostu kopalnie.

Interwencje Czytelników

W trakcie naszej akcji 360Śląskie czekamy i zapraszamy do rozmowy o śląskich i zagłębiowskich miastach. O ludziach, pomysłach na miasto, o tym, co tu się zmieniło, a co powinno ulec zmianie, ale też o Państwa troskach i problemach. Odnotowujemy sprawy i podejmiemy interwencje, aby pomóc rozwiązać przynajmniej część z nich. Pierwsze już do nas trafiły.

Pani Hermenegilda do Tarnowskich Gór przyjeżdża regularnie z Wielowsi w powiecie gliwickim. Jeździ autobusem. - Tu jest najlepsza hala targowa w regionie. Jest tanio i duży wybór. Połączenie jest jedno. Mogłoby być więcej - mówi nasza Czytelniczka.

Pani Ewa Petryczko zwróciła uwagę na umierające małe sklepiki w dzielnicy miasta - Strzybnicy. - To duża dzielnica. Kiedy otworzono Biedronkę w centrum, te osoby, które mają samochody i dla których nie stanowi to problemu, zaczęły jeździć na zakupy właśnie tam. W ten sposób małe sklepiki, które działały na obrzeżach miasta, blisko takich miejscowości jak Tworóg czy Brynek, po prostu nie wytrzymały konkurencji. Efektem było to, że osoby, które muszą jeździć na rowerach czy chodzić pieszo, do najbliższego sklepu muszą pokonać kilka kilometrów. Myślę, że powinny zająć się tym władze, wprowadzając na przykład ulgi podatkowe - powiedziała pani Ewa.

Pani Edyta z Tarnowskich Gór zwróciła uwagę na spotykaną czasem znieczulicę urzędników. - Ulica Opolska, która prowadzi do naszego rynku, od lat wymagała budowy chodnika. W końcu udało się go wywalczyć. Nie rozumiem jednak, dlaczego o takie inwestycje trzeba się prosić aż trzy lata - pytała nasza Czytelniczka.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera