MKTG SR - pasek na kartach artykułów

4 czerwca Dniem Wolności

Paweł Fąfara, Elżbieta Kazibut-Twórz
Zdjęcie wykonane w 1989 roku
Zdjęcie wykonane w 1989 roku Fot. NAF DEMENTI
Panie Prezydencie, Panie Premierze, apelujemy o wspólną inicjatywę. Niech 4 czerwca stanie się Dniem Wolności świętowanym w całej Europie. A znak Solidarności niech stanie się tego święta i wolności symbolem.

Dziś, 4 czerwca 2009 roku, oddajemy w Państwa ręce wyjątkową gazetę. Równie wyjątkową, jak wyjątkowy był 4 CZERWCA 1989 ROKU, ale też następnych 20 lat w Polsce i Europie. Dwie dekady prawdziwych cudów. Świętujemy je specjalnym dodatkiem, ale i specjalnie zmienioną tylko na dziś winietą naszej gazety - pisanej solidarycą, która przez lata stała się symbolem nadziei i wolności.

Chińczycy życzą wrogom życia w ciekawych czasach. Żyjemy w takich czasach, ale dzięki bohaterstwu i determinacji milionów anonimowych członków Solidarności walec dziejów skręcił w dobrym kierunku. Ukoronowaniem tej pokojowej walki był właśnie 4 CZERWCA 1989 ROKU - dzień, w którym zwycięstwo polskiej opozycji w częściowo jeszcze tylko wolnych wyborach zapoczątkowało upadek komunistycznych rządów w całej Europie.

Jeśli my sami, Polacy, nie przypomnimy o tym światu, nikt o tym nie będzie pamiętał. Dlatego dziś nie tylko w dziennikach skupionych w projekcie Polska, ale też w brytyjskim The Times, dzięki naszej inicjatywie i wsparciu Narodowego Centrum Kultury, ukaże się ten sam dodatek z symbolicznym tytułem Zaczęło się w Polsce.

Już za kilka dni nasze oczy będą znów zwrócone do przyszłości, a umysły zaprzątną wizje rozwoju Polski i Unii Europejskiej, strategie walki z kryzysem czy światowe dyktatury zagrażające pokojowi. To dobrze, bo kto myśli o przyszłości, buduje swoją pomyślność. Ale również kto zapomina o przeszłości, jej ważnych chwilach, wartościach, dzięki którym dziś żyjemy w pokoju w zjednoczonej, wolnej Europie, tę pomyślną przyszłość przekreśla.

Dlatego dokładnie w tym dniu, 20 lat później, apelujemy do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, premiera Donalda Tuska oraz ich obozów politycznych, aby znów stanęli razem, ramię w ramię, połączyli siły i przygotowali inicjatywę, dzięki której 4 CZERWCA najpierw w Polsce, a potem w całej Europie stałby się Dniem Wolności. A dlatego, że wolność tę odzyskaliśmy dzięki solidarności, której symbolem stał się znak Solidarność, ten znak powinien stać się symbolem tego święta. Dzięki czemu przetrwa w jego właściwym znaczeniu, a nie tylko jako znaczek związku zawodowego.

Na pamiątkę 4 CZERWCA 1989 ROKU i odzyskanej wtedy wolności, Polski i Europy, to właściwa miara rzeczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!