Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 Design Days: smog usunie Śląsk z mapy inwestycyjnej Europy?

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Jakie jest miejsce Katowic na inwestycyjnej mapie kraju?
Jakie jest miejsce Katowic na inwestycyjnej mapie kraju? ARC
Jakie jest miejsce Katowic na inwestycyjnej mapie kraju? Całkiem niezłe, jednak miasto winno większy nacisk stawiać na poprawę jakości życia. Kuleje komunikacja publiczna, coraz większym problemem jest też zanieczyszczenie powietrza. Smog może bowiem usunąć Śląsk z inwestycyjnej mapy Europy. To niektóre z wniosków z debaty dotyczącej inwestycji w Katowicach, która odbyła się w trakcie 4 Design Days w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Czy miasto potrafi przyciągać inwestorów, czy odpowiednio się promuje, co zaniedbano? I jak w efekcie wypada w inwestycyjnym konkursie piękności polskich miast? O tym rozmawiali eksperci w trakcie debaty Property Forum "Katowice Biura" podczas 4 Design Days w Katowicach.

CZYTAJCIE KONIECZNIE:
Czarny alert smogowy. 16 lutego

Eksperci zwracali uwagę na otwartość stolicy aglomeracji w kontaktach z inwestorami oraz gotowość do różnych form wsparcia samorządu. Dużym atutem miasta i regionu jest też silne środowisko akademickie.

CZYTAJCIE TEŻ:
Największe i najciekawsze inwestycje w Katowicach w 2017 roku

Tężnia Solankowa w Parku Zadole w Ligocie. To zadanie ogólnomiejskie przegłosowane w ubiegłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego Katowic. Jej realizacja ma pochłonąć 2,1 mln zł.

Oto największe i najciekawsze inwestycje w Katowicach w 2017...

- Czym wygrały Katowice? Wspólną inicjatywą uczelni, nieprawdopodobną współpracą, jaką prowadzą. Nie ma innej aglomeracji w Polsce, w której uczelnie w taki sposób ze sobą współpracują, szczególnie gdy mają do czynienia z dużym inwestorem, dla którego zasoby jednej uczelni są niewystarczające – mówiła Jolanta Jaworska z IBM Polska, dyrektor Programów Publicznych Polska i Kraje Bałtyckie. Dodajmy, że właśnie w Katowicach IBM uruchomiło Centrum Dostarczania Usług.

O dobrych praktykach samorządu mówił Mateusz Skowroński, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów w katowickim magistracie. - Deweloperów wspieramy infrastrukturalnie, chociażby jeśli chodzi o doprowadzenie drogi, czy mediów, ale też promocyjnie. Jeśli chodzi o współpracę z nowoczesnym sektorem usług biznesowych jest ona wieloforrmatowa – wyliczał. W tej ostatniej kwestii podkreślał współpracę miasta z regionalnym oddziałem ABSL.

Galeria Libero powstanie na działce o powierzchni 54 000 m kw., wewnątrz będzie natomiast 45 000 mkw. powierzchni handlowej i rozrywkowej rozlokowanej na trzech poziomach. Oprócz sklepów i punktów usługowych, będą tu też supermarket, kino, klub bilardowy, fitness, strefa zabaw dla dzieci, korty do squasha i badmintona oraz restauracje z tarasami. Galerię zaprojektowali architekci z pracowni MOFO.

Najciekawsze prywatne inwestycje w Katowicach w 2017 roku [Z...

Jak dodawał Skowroński Katowice chcą w najbliższych latach przyciągnąć do miasta firmy z szeroko rozumianego obszaru finansów, księgowości i bankowości.

- W obszarze IT mamy dość dużo dużych graczy, natomiast w obszarze finansów jest jeszcze wiele do zrobienia – oceniał.

Eksperci mówili o atutach miasta, wskazywali jednak też nad czym należy pracować.

- Trzeba postawić na PR Śląska, nie tylko Katowic, bo siła jest w całym regionie – komentowała Jaworska.

ZOBACZCIE WYWIAD Z MARCINEM KRUPĄ, PREZYDENTEM KATOWIC:

Tomasz Zydorek ze Skanska Property Poland wskazywał, że w większym stopniu trzeba postawić na promocję tego co jest bogactwem regionu.

- A największym kapitałem są ludzie – podpowiadał.

Dodał jednak, że należy pracować nad jakością życia w Katowicach.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
- Miasto zrobiło ogromny wizerunkowy krok naprzód, zmieniło się diametralnie, ale pamiętajmy, że inne ośrodki, które chcą przyciągnąć biznes, również się zmieniają. Trzeba się zastanowić nad tym, co zrobić, aby ludzie zdecydowali się tu mieszkać, pracować, rozwijać biznes. Problemem jest komunikacja. Śląsk jest bardzo dobrze skomunikowany, jeśli chodzi o drogi, ale gorzej jest jeśli chodzi o komunikację publiczną. Usprawnienie jej przyczyni się do tego, że będzie się tu lepiej żyło , że miasto zacznie żyć – wyjaśniał. Wskazywał, że problemem jest brak komunikacji między centrum, w którym ludzie pracują, a dzielnicami w których mieszkają.

CZYTAJCIE TEŻ:
Katowice: plan rozwoju transportu. Lista inwestycji robi wrażenie

Kamil Krępa, dyrektor ds. komercjalizacji TDJ Estate, mówił że w ostatecznym rozrachunku dla inwestorów liczą się tak twarde argumenty, jak i emocje. - Poziom życia jest ważny, ale przede wszystkim chodzi o kapitał ludzki, aby na miejscu były dostępne stosowne kady. Dopiero później zapadają decyzję, wybiera się miasta, które inwestorzy odwiedzają, przyjeżdżają na przykład do Katowic, Krakowa i Wrocławia, wówczas działają już emocje. Te pięć minut jest dla miasta i aglomeracji ważne, trzeba promować atuty: strefę kultury, Park Śląski, bo to infrastruktura o której się nie mówi – przekonywał.

Kolejnym znaczącym problemem, na jaki wskazywali uczestnicy debaty jest zanieczyszczenie powietrza. - Pytania dotyczące zanieczyszczenia powietrza będą, bo to informacje publikowane przez wszystkie media na świecie. Dlatego bardzo poważnie trzeba się nad tym problemem zastanowić, bo smog może usunąć Śląsk, choć także całą Polskę, z mapy inwestycji – oceniała Jaworska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty