Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 idee dla Śląskiego: Informatyk to nowy symbol województwa

Katarzyna Domagała-Szymonek
IBM w Katowicach
IBM w Katowicach Marzena Bugała-Azarko/Dziennik Zachodni
4 idee dla Śląskiego: Za kilka lat górnik przestanie być symbolem Śląskiego. To miejsce zajmą informatycy, programiści czy projektanci stron www

W najbliższej przyszłości inne regiony w kraju, województwo śląskie przestaną kojarzyć z mundurem górniczym i hucznymi barbórkami, na których co roku bawią się oficjele z rządu. Za kilka lat symbolem Śląskiego staną się informatycy, programiści, administratorzy baz danych czy testerzy gier. Eksperci przekonują, że zmiana, o której mówimy nie dość, że jest pewna, to jeszcze dzieje się tu i teraz - na naszych oczach. Do tego każdego roku będzie nabierać rozpędu.

Nowe technologie szybkie niczym błyskawice

Szeroko rozumiane nowe technologie w Śląskiem rozwijają się wręcz w błyskawicznym tempie - komentuje Józef Gumienny, dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, właściciela Nowych Gliwic. - Od 2008 roku, kiedy zaczynaliśmy zasiedlać zrewitalizowaną strefę po kopalni Gliwice, do czerwca tego roku pracę znalazło tu ponad 1700 osób - wylicza Gumienny. I jak dodaje, na tym nie koniec.

- Biorąc pod uwagę, że obecnie trzy nowe firmy stawiają w Nowych Gliwicach swoje siedziby, a czwarta właśnie dostała pozwolenie na budowę, przyrost miejsc pracy jest tylko kwestią czasu. Szacujemy, że na tym terenie powstanie kilkaset nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry z dziedziny szeroko rozumianych nowych technologii - podkreśla dyrektor GAPR.

Od lat udział w tej rewolucji bierze dr inż. Krzysztof Tokarz z instytutu informatyki Politechniki Śląskiej, który sam kształci specjalistów IT. - Nowe technologie pozwalają odrodzić się naszemu regionowi - uważa Tokarz. - Chodzi mi tu zarówno o duże zagraniczne koncerny, które zdecydowały się związać z naszymi miastami, średnie firmy założone przez absolwentów naszych uczelni, które dziś działają na całym świecie czy zupełnie małe firmy - dodaje. Boom na pracowników z dziedzin IT, który na dobre rozpoczął się pięć lat temu, zaobserwować można m.in. na Politechnice.

- Widać to w rosnącej liczbie firm zainteresowanych naszymi absolwentami czy studentami, którzy już na drugim czy trzecim roku znajdują dobrze płatną pracę. Zapotrzebowanie na nowych pracowników jest ogromne, moim zdaniem dziś jest to gałąź przemysłu porównywalna z górnictwem, która daje jednak o wiele większe możliwości.

Śląskie firmy z sukcesami na skalę światową

By opisać wszystkie firmy działające w naszym regionie w branży nowych technologii, musielibyśmy wydać specjalny dodatek. Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku było ich ponad 8600. Tylko w Nowych Gliwicach działa ich ponad 40. Do tego Katowice czy Rybnik, które równie prężnie rozwijają się w tym zakresie. Warto wymienić inwestujący w Katowicach IBM czy SAP, który zdecydował się otworzyć filię w Gliwicach. Nie brakuje też naszych rodzime firmy m.in. Kamsoftu, Flytronic czy Future Processing, których produkty robią międzynarodową karierę.

Właśnie z Rybnika pochodzi ALAN Systems, firma, która od 16 lat pracuje z największymi firmami z branży telekomunikacyjnej i rozrywki on-line w Europie. Kilka miesięcy temu podpisali intratny kontrakt z Bwin.party, jedną z największych firm na świecie z branży rozrywki elektronicznej.

- Było to możliwe między innymi dzięki doskonałej renomie, jaką cieszą się nasi programiści za granicą. Znaczenie miały też oczywiście doświadczenia międzynarodowe - przyznaje Łukasz Krain, project manager w ALAN Systems. Efekt współpracy z gigantem w branży rozrywowej jest taki, że z systemu obsługi klientów, stworzonego przez rybnickich programistów, będzie korzystało ponad 20 milionów klientów, z ponad 25 krajów, którzy mówią w 18 językach! A rozwiązaniami oferowanymi przez ALAN Systems inferesują się również firmy z Austrii i Niemiec.

Czego więc brakuje regionowi, by można było wiązać go z nowymi technologiami tak mocno, jak dziś robi się to z Rzeszowem? - Chyba tylko dobrej promocji - uważa dr Tokarz. - Mamy o wiele większy potencjał niż inne regiony w kraju. W aglomeracji mieszka kilka milionów osób, a to przekłada się na fakt, że łatwiej jest u nas znaleźć młodych i kreatywnych ludzi. Do tego dysponujemy bogatą bazą uczelni, które kształcą przyszłych pracowników z dziedziny IT - podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 4 idee dla Śląskiego: Informatyk to nowy symbol województwa - Dziennik Zachodni