Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 Idee dla Śląskiego: Proste pytania i wniosek: prezydenci miast wciąż nie chcą takiej metropolii

Marcin Zasada
Za miesiąc rozstrzygną się w Sejmie losy ustawy metropolitalnej forsowanej przez PO. Dziś dyskutujemy o niej z prezydentami miast aglomeracji.

Z jednej strony mamy świadomość, że mimo szalonego pośpiechu w pracach nad tą ustawą, jej uchwalenie (możliwe 9-11 września) stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jeszcze większy wieńczy pytanie, czy dokument ten podpisze prezydent Andrzej Duda. Z drugiej strony, metropolia to idea, o ucieleśnienie której, również na łamach DZ, od lat zabiegamy, o której dyskutujemy z udziałem najważniejszych ekspertów z tej dziedziny. Stąd i konieczność tej debaty.

Zanim przeczytacie, co do powiedzenia w sprawie nowej ustawy metropolitalnej mają prezydenci miast, w których mogłaby obowiązywać, przypominamy, co o koncepcji metropolii autorstwa posłów PO powinniście wiedzieć. W 7 punktach. Zastrzegając, że wśród prezentowanych zapisów są takie, pod którymi się podpisujemy, ale i spora część wywołująca wątpliwości.

1. Powiat metropolitalny? Nie, metropolia ma być teraz związkiem gmin. GZM bis? Nie do końca - związek obligatoryjnie przejmie część zadań od gmin.

2. Jakie zadania? Przede wszystkim transport publiczny. Koniec z KZK GOP, teraz to związek zajmie się organizowaniem komunikacji w metropolii. Będzie on też odpowiedzialny za ład przestrzenny, gospodarkę odpadami i politykę rozwoju.

3. Czego brakuje? Wspólnego zarządzania oświatą i służbą zdrowia. Z metropolii zniknęło też zarządzanie drogami, choć gminy, na terenie których leży DTŚ, mogą umówić się, że przekazują zarząd nad nią do związku. Muszą wtedy jednak przekazać także pieniądze na ten cel.

4. Związek ma dysponować 400 mln zł pochodzącymi z 5-proc. bonusu z PIT oraz składki gmin w wysokości 4 proc. PIT. Znika składka na KZK GOP, więc, szybkim rachunkiem, w sumie w kasach samorządów powinno pozostać ok. 200 mln zł.

5. Metropolią rządzić ma zgromadzenie wybierane w wyborach samorządowych. U nas składałoby się ono z 21-23 radnych. Z tego grona miałby być wyłoniony przewodniczący związku i 3-osobowy zarząd.

6. To obowiązkowe? Częściowo. Do utworzenia związku trzeba zgody połowy gmin oraz 70 proc. miast na prawach powiatu.

7. Kiedy i jak? Metropolia mogłaby obowiązywać od początku 2019 r. Rok wcześniej musiałby powołać ją rząd. Potem do gry wkroczyłby pełnomocnik odpowiadający za kształt tworzonego związku. Następnie wybory (zapewne jesień 2018 r.). 1 stycznia 2019 roku mielibyśmy obudzić się w metropolii.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera