Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 idee - Przyszłość: Oto zawody, w które powinni inwestować młodzi ludzie

CIS
Wczoraj rozpoczęliśmy czwartą odsłonę naszego cyklu "4 idee dla Śląskiego". Przez cały tydzień rozmawiać będziemy o przyszłości regionu. Ale raczej nie w kontekście futurologicznych pomysłów rodem z powieści science fiction, ale twardo stąpając po ziemi, by móc ocenić co dla Śląskiego może być trampoliną do utrzymania się wśród najlepiej rozwiniętych regionów Polski i Europy.

Z pewnością nie pomoże nam w tym trwanie przy przemyśle wydobywczym jako kole zamachowym regionu. Jak wynika z danych, które zamieszczamy obok na wykresie, nie jest to już branża, która zasysa młodych pracowników w takim stopniu jak kiedyś. Dziś liczą się usługi i handel, ale także budownictwo i nowe technologie. Wciąż mocno trzymać będzie się branża medyczna, choć według prognoz zatrudnienia, w 2020 roku poszukiwani będą inni specjaliści niż dzisiaj. Zawody w grupie "medycyna", które mają przyszłość to według prognozy zatrudnienia: chirurg plastyczny, menedżer szpitala oraz placówek opieki, instruktor fitness i fizjoterapeuta, pielęgniarz, opiekun osób starszych, rehabilitant.

Zwłaszcza te ostatnie mają związek z wydłużaniem się trwania życia. Nie przez przypadek już dziś w krajach Europy Zachodniej specjaliści w tym zakresie, bez względu na kraj pochodzenia, przyjmowani są do pracy niemal od ręki i mogą liczyć na przyzwoite wynagrodzenie.

Patrząc w szczegółach na przyszłość zawodową w Śląskiem, widzianą w perspektywie pięciu najbliższych lat, na znaczeniu zyska sektor nowych technologii, który potrzebował będzie specjalistów takich jak: teleinformatyk, mechatronik, programista, administrator baz danych i sieci, twórca i koordynator przedsięwzięć multimedialnych, ethical haker - wyszukiwanie słabych stron systemu.

Rozwijać się będzie też sektor związany z internetem. Tu pożądani będą: webmaster - projektant i wykonawca stron www, copywriter, wirtualny prawnik, nauczyciel, doradca finansowy, analityk ruchu na witrynach internatowych, specjalista od komunikacji e-mail, content manager - zarządzanie treścią stron www oraz ekspert pozycjonowania informacji w serwisach wyszukujących.

A co z przemysłem wydobywczym, który zatrudnia dziś 100 tys. ludzi - co stanowi 7 proc. zatrudnionych w województwie śląskim? W ciągu pięciu najbliższych lat niewiele się nie zmieni. Energetyka oparta na węglu wciąż go będzie potrzebować, nawet w większym stopniu niż dziś. Jednak nie ma co liczyć na wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Raczej będzie musiała zwiększyć się wydajność.

Zapraszamy Państwa do dyskusji na ten temat zarówno na stronie internetowej "Dziennika Zachodniego", jak też na facebookowym profilu akcji "4 idee dla Śląskiego". Swoje opinie możecie Państwo cały czas nadsyłać również e-mailem na adres [email protected].

Najciekawsze głosy przedstawimy w najbliższym piątkowym wydaniu DZ, kiedy to podsumowywać będziemy serię publikacji poświęconych przyszłości regionu.


*Wybierz się na wycieczkę do nowego Muzeum Śląskiego ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*Dopalacz Mocarz zabija kolejne ofiary. Jest najsilniejszy i najgroźniejszy
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNEz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!