Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 Śląski Festiwal Nauki Katowice. Gdzie? Kiedy? Kto na nim wystąpi?

Monika Krężel
Śląski Festiwal Nauki Katowice to już tradycja
Śląski Festiwal Nauki Katowice to już tradycja Monika Krężel
Trwają przygotowania do 4. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, czyli największego wydarzenia promującego naukę. Jego głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski, który zaprosił do współpracy szereg uczelni i instytucji. Festiwal zaplanowano od 25 do 27 stycznia 2020 roku. Wydarzenie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

- Kolejny raz naukowcy wyjdą ze swoich pracowni, laboratoriów, sal wykładowych i wypełnią przestrzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego - mówił na konferencji prasowej prof. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. - Hasło przewodnie wydarzenia brzmi "Nauka jest bliżej". Nauka powinna bowiem opowiadać o sobie nie tylko naukowcom. Ona przybliża nam przyszłość, opowiada o tym, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat. My na tym festiwalu nie konkurujemy ze sobą, chcemy pokazać śląską naukę. Przecież nasz region jest wyjątkowy, jego mieszkańcy zawsze obcowali tutaj z najwyższą techniką, którą adaptowali w swojej codzienności. Poza tym, to tutaj traktowało się naukę jako przepustkę do lepszego życia - podkreślił.

Inaugurację festiwalu zaplanowano w Teatrze Śląskim, gdzie wystawiony będzie spektakl "Radiance: The Passion of Maria Curie". Jest to inscenizacja dramatu Alana Aldy opowiadającego o życiu i pracy Marii Skłodowskiej-Curie.

Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, na uczestników festiwalu będą czekały warsztaty, wykłady, stanowiska eksperymentalne, pokazy naukowe. Przygotowane też zostaną: Strefa Elektromobilności, E-sport Point, Przystanek Nauka, Off Science - Garażowe Wynalazki, Strefa Dzieci, Strefa Sportu.

Nicole Stott ze Stanów Zjednoczonych, astronautka NASA, Jerzy Buzek, Mariusz Szczygieł, Leszek Cichy, Tomasz Zubilewicz, Mirosław Hermaszewski i wiele innych znanych osób można spotkać w Katowicach na 3. Śląskim Festiwalu Nauki

3 Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Tysiące zwiedzających,...

W tym roku gośćmi 4. Śląskiego Festiwalu Nauki będą m.in.: Seth Shostak, amerykański astronom, Daniel Tammet, brytyjski sawant obdarzony ponadprzeciętnymi umiejętnościami arytmetycznymi i językowymi (zna 11 języków, jest rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22514 cyfr liczby pi), Robert Zubrin, amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny, Marc Elsberg, austriacki pisarz science-fiction, Edwin Bendyk, dziennikarz zajmujący się m.in. problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca.

Zobaczcie koniecznie

Pomysłodawcą przedsięwzięcia i głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Gospodarzem wydarzenia jest miasto Katowice, współgospodarzem Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. W festiwalu wezmą też udział inne uczelnie, w tym Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

- Po raz czwarty mamy naukę na wyciągnięcie ręki - mówił Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. - Będziemy wspierać też kolejne edycje, zwłaszcza że w Katowicach ma powstać Centrum Nauki. Ten festiwal pokazuje, że takie wydarzenia są niezwykle potrzebne.

- Rozwój społeczno-gospodarczy jest naszym priorytetem. A inwestycja w naukę jest najlepsza, jeśli chodzi o rozwój regionu - podkreśliła Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ambasadorami 4. ŚFN Katowice są m.in.: Piotr Baron, dziennikarz radiowej "Trójki", dr Tomasz Rożek, dziennikarz popularyzujący naukę, Nicole Stott, astronautka NASA.

Nie przegapcie

- Nauka ma u nas szczególne znaczenie, bo ten region został wybudowany na technologii - mówił dr Tomasz Rożek. - Teraz nasz region poszukuje nowej tożsamości, bo ta, którą budowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach odchodzi w zapomnienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera