Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

410 tysięcy osób już zaszczepionych Polaków przeciwko Covid-19. Prawie 130 tys. seniorów zgłosiło się po szczepionkę

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Do piątku ma być zaszczepionych 450 tys. Polaków. Chętnych jest znacznie więcej
Do piątku ma być zaszczepionych 450 tys. Polaków. Chętnych jest znacznie więcej arc
410 tysięcy pacjentów zostało już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Do końca dzisiejszego dnia będzie to około 450 tys. Polaków - poinformował na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michała Dworczyk. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień przeciwko koronawirusowi zapewnił, że do akcji szczepień włączą się szpitale tymczasowe, w tym ten w Katowicach. To dlatego, że nie we wszystkich punktach zdążono z procedurami. Zainteresowanie szczepieniem wyraziły setki tysięcy Polaków.

Koronawirus. 410 tysięcy osób już zaszczepionych przeciwko Covid-19

Na dzisiejszej (15.01) konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekazał najświeższe informacje związane ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi.

- 410 tysięcy pacjentów zostało już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Do końca dzisiejszego dnia będzie to około 450 tys. Polaków - poinformował na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michała Dworczyk

O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw Covid-19 dla seniorów 80+. Można to robić pod numerem telefonu 989, ale także poprzez Internetowe Konto Pacjenta czy też osobistą wizytę w punkcie szczepień. Chęć zaszczepienia mogą zgłaszać również osoby młodsze, ale one póki co, nie mają ustalanych konkretnych terminów.

Szczepionka na COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach.W Polsce szczepienia już rozpoczęły się po świętach Bożego Narodzenia. Szczepionka jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służby zdrowia, sanepidu i Domów Pomocy Społecznej. Co wiemy o szczepionce przeciwko COVID-19?Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci, dla kobiet w ciąży? Kto nie powinien się szczepić?Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało Dialog Obywatelski online z dr. n. med. Piotrem Kramarzem, ekspertem Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – unijnej agencji odpowiedzialnej m.in. za rozpoznawanie, ocenę i powiadamianie o bieżących i nadchodzących zagrożeniach związanych z chorobami zakaźnymi, takimi jak np. SARS, ptasia grypa, grypa lub COVID-19.Rozmowę poprowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze, autorzy bloga naukowego "Crazy Nauka".Jakie są wskazania i jakie są przeciwwskazania do szczepiania? Poznaj szczegóły. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Szczepionka na COVID-19: odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazan...

Od początku możliwość umówienia terminu jak i wyrażenia chęci zaszczepienia cieszy się sporą popularnością. Zaraz o północy był problem z tą drugą czynnością. W związku z tym najpierw uruchomiono formularz na alternatywnym serwerze, a po około godzinie przywrócono pełną sprawność systemu.

- Do teraz zarejestrowało się ponad 127 tys. seniorów powyżej 80 r.ż. Przesłano również 474 tys. zgłoszeń chęci zaszczepienia się. Dla 4787 punktów została uruchomiona rejestracja w ramach centralnego kalendarza. To 1,5 mln terminów do końca marca. - wyliczał Dworczyk.

Szczepienia dla osób 80+ rozpoczną się 25 stycznia. Osoby młodsze, które wyraziły zainteresowanie szczepionką, zarejestrowały się i to potwierdziły, w stosownym czasie dla grupy wiekowej otrzymają na skrzynkę e-mail informację o zbliżającym się okresie rejestracji. Będą miały pierwszeństwo przy zapisach.

Mniej niż zakładano punktów szczepień. Szczepienia też w szpitalach tymczasowych

Michał Dworczyk przyznał, że planowano ok. 6 tys. punktów i ok. 2 mln terminów. To jednak nie wypaliło. Swoje terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów. Tych terminów jest 1,5 miliona.

- Wczoraj okazało się, że część punktów nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Wystąpiła też ok. godzinna przerwa w dostępie do kalendarza. Uruchomiliśmy plan B - zwrócił się do dziennikarzy.

Podjęto decyzję o uruchomieniu 30 szpitali tymczasowych (m.in. Katowice), w których zostaną uruchomione dodatkowe terminy szczepień. Dla tych podmiotów, które nie zdążyły zgłosić swojego kalendarza, wydłużono możliwość zgłaszania terminów.

Bądź na bieżąco i obserwuj

- Oczywistą sprawą jest, że pacjent szuka punktu szczepień najbliżej miejsca zamieszkania. Niestety nie we wszystkich miejscach jest to możliwe. Wówczas proponuję, by szukać innego miejsca do szczepienia - na przykład w szpitalach tymczasowych. Tam dziennie może być zaszczepione znacznie więcej osób. Liczba terminów, w których można się szczepić będzie wzrastała. Włączają się kolejne przychodnie - powiedział Filip Nowak, p.o. funkcję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zaapelował do dzieci oraz wnuków seniorów, aby pomogły seniorom nie tylko w rejestracji, ale także ewentualnym dowozie do punktu szczepień.

Przygotowano również mapę Polski z informacją o liczbie zaszczepionych z podziałem na grupy wiekowe, na płeć. Ta strona jest raz dziennie aktualizowana, w lutym ma być aktualizowana częściej.

Obecnie na punkt szczepień przysługuje 30 szczepionek na tydzień.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera