Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

46 Koncert Niepodległości poświęcony historii Śląska odbędzie się już 18 listopada w Katowicach

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Narodowe Archiwum Cyfrowe
46 Koncert Niepodległości poświęcony historii Śląska odbędzie się już 18 listopada. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Silesia” i poświęcona jest województwu śląskiemu i jego historii. Organizatorzy pokażą region w szerszym kontekście, od czasów piastowskich kończąc na stanie wojennym.

Chociaż 11 listopada jest już za nami, tak nie znaczy to, że powinniśmy przestać obchodzić Święta Niepodległości. Już za kilka dni będzie ku temu idealna okazja.

46 Koncert Niepodległości

18 listopada o godzinie 17.00 w Katowicach na ulicy Floriana 7 w Siedzibie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność odbędzie się 46 Koncert Niepodległości. Tegoroczna edycja będzie nosić tytuł „Silesia”. Koncert Niepodległości działa już od 2009 roku a jego pomysłodawca jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Projekt liczy już 46 edycji w Polsce i za granicą, blisko 200 kompozycji i ponad 20 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie województwu śląskiemu

W tym roku edycja nosi tytuł „Silesia” i jest dedykowana szeroko rozumianej Ziemi Śląskiej. Bezpośrednią inspiracją jest to setna rocznica utworzenia województwa śląskiego oraz 41 rocznica masakry górników dokonana przez komunistów w KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy” w pierwszym miesiącu stanu wojennego. Narracja pokaże region w szerszym kontekście, od czasów piastowskich kończąc na stanie wojennym.

Na samym początku podkreślone zostaną tragiczne dla Polski skutki rozbicia dzielnicowego, które doprowadziło do utraty większej części Śląska na setki lat. W drugiej części narracji ukazany zostanie sukces II i III powstania śląskiego w latach 1919-1920, zaliczanych do pięciu zwycięskich polskich zrywów. Organizatorzy zamierzają również pokazać skalę terroru stosowną przez Niemcy podczas II wojny światowej, kiedy Niemcy z zaciekłością tropili i eksterminowali weteranów walk o polski Śląsk. Twórcy koncertu oddadzą także hołd Żołnierzom Niezłomnym z oddziału Henryka Flamego „Bartka”, wymordowanym w 1946 roku w Starym Grodkowie, w miejscu zwanym Śląskim Katyniem. Przechodząc do okresu PRL, twórcy skupią się na wydarzeniach kluczowych dla historii najnowszej, tj. powstania w 1978 WZZ Górnego Śląska i kluczowych dla Sierpnia '80 strajków tarnogórskiego „Fazosu” i wreszcie porozumień Jastrzębskich i Katowickich. Narracja przywoła też pamięć, powstałej na Górnym i Dolnym Śląsku Solidarności Walczącej i jej założyciela Kornela Morawieckiego.

Śpiewnik Niepodległości.

Jeśli chodzi o muzykę, możemy się spodziewać polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Z repertuaru pieśni Powstań Śląskich zaprezentowane ostaną utwory z lat 1919-1921: Idą powstańcy znów na bój, Od Bytomia bita droga, Rebeliancka pieśń odwetowa, Ten 21-roczek, Znam ja jeden śliczny zamek, czy Już zachodzi czerwone słoneczko. Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurka Dąbrowskiego.

W 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal o nazwie Śpiewnik Niepodległości. Nie tylko uzupełnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej, ale również dostarcza narzędzia do samodzielnej nauki. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Obecnie śpiewnik gromadzi około 1,5 miliona indywidualnych użytkowników.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera