18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 kwietnia test na koniec podstawówki

Ola Szatan
Paweł Bednorz z  Katowic skoncentrował się wczoraj na ciastkach
Paweł Bednorz z Katowic skoncentrował się wczoraj na ciastkach arkadiusz gola
41 575 szóstoklasistów z 1186 szkół podstawowych z województwa śląskiego przystąpi we wtorek o godz. 9 do pierwszego w życiu egzaminu - do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej.

Wynik sprawdzianu nie będzie mieć wpływu na rekrutację do gimnazjum i i nie jest odnotowywany na świadectwach szkolnych. Po co więc test?

- Pełni funkcję diagnostyczną, a nie selekcyjną. Dlatego każdy absolwent szkoły podstawowej, bez względu na wynik sprawdzianu, zostanie przyjęty do gimnazjum w swoim obwodzie szkolnym - mówi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Wszyscy uczniowie otrzymają jednakowy zestaw egzaminacyjny. Chodzi o potwierdzenie umiejętności czytania, pisania, rozumowania, wyszukiwania informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

- Doświadczenie z poprzednich lat wskazuje, że uczniowie lepiej dają sobie radę z czytaniem niż z pisaniem. A największe trudności mają z umiejętnością wykorzystywania wiedzy w praktyce - podkreśla Roman Dziedzic.

Test potrwa 60 minut. Jednak uczniowie z różnymi dysfunkcjami przystąpią do sprawdzianu w warunkach dostosowanych do ich potrzeb (może to polegać na zastosowaniu odpowiedniego arkusza egzaminacyjnego czy na wydłużeniu czasu sprawdzianu). W naszym województwie jest na przykład 174 uczniów niedosłyszących oraz 91 niedowidzących.

W szkołach już organizowano próbne egzaminy, które przede wszystkim miały pokazać, nad czym szóstoklasiści powinni jeszcze pracować.

- Jestem spokojny, nasi uczniowie są dobrze przygotowani, zarówno pod względem merytorycznym jak i technicznym - mówi Jerzy Bakowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Katowicach. - Mam tylko nadzieję, że nie zdarzą się żadne wypadki losowe i wszystkie dzieci przyjdą, bo jednak pisanie w gronie kolegów jest mniej stresujące - podkreśla dyrektor placówki.

Uczeń na dzisiejszym sprawdzianie może uzyskać maksymalnie 40 punktów.

- Od 2002 roku wyniki są podobne do średnich wyników w kraju - dodaje Dziedzic.

Zakodowane prace uczniów zostaną sprawdzone przez zewnętrznych egzaminatorów (638 egzaminatorów w 29 zespołach oceniania), a wyniki sprawdzianu oraz zaświadczenia zostaną przekazane do szkół nie później niż na 7 dni przed zakończeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!