Spis treści
Wycieczka w jeden dzień. Jak ją zaplanować?
Przed wyjazdem z domu warto ułożyć plan wyprawy, nawet wtedy, gdy jest ona jednodniowym, niedalekim wypadem z przyjaciółmi czy rodziną. Najistotniejszym elementem planu jest kierunek, który obierzesz. Województwo śląskie to jedno z najlepiej skomunikowanych województw w Polsce i obfituje w atrakcje turystyczne. Możesz więc zaledwie w kilkadziesiąt minut znaleźć się w historycznym centrum miasta, nad jeziorem wśród szumu lasu czy w malowniczych Beskidach.
Kiedy już zdecydujesz, gdzie pojedziesz, wybierz miejsca warte odwiedzenia. Zaoszczędzisz czas na rozglądanie się, kiedy dotrzesz do celu. W wielu miastach można za darmo wejść do muzeów, poznać historię zwiedzanego regionu i zapoznać się z jego kulturą. Wcale nie musisz wydawać dużej sumy pieniędzy na jednodniową wycieczkę po Śląsku.
Pamiętaj też o warunkach atmosferycznych i dostosuj ubiór do miejsca, które odwiedzisz. Jeśli postawisz na Beskidy, przyda się odpowiednie obuwie i odzież termoaktywna.
5. miast idealnych na jednodniową wycieczkę w województwie śląskim
Wśród mnogości możliwości turystycznych wybraliśmy propozycję pięciu miejsc, idealnych na jednodniowy wyjazd. Staraliśmy się postawić na zróżnicowanie opcji. Możesz zatem postawić na pozostanie w mieście i przyjrzeć się jego wyjątkowej architekturze, zmienić klimat wśród szumu potoku górskiego i popodziwiać usłane świerkami Beskidy, wybrać się w podróż w czasie i poczuć jak na książęcym dworze czy postawić na tropiki i egzotyczną roślinność. Cały ten wachlarz różnorodności zapewni Ci właśnie województwo śląskie.
Zobacz zdjęcia i zainspiruj się:
Te miejsca warto odwiedzić. Dzieli je godzina drogi od Katowic
Magiczne Osiedle - Nikiszowiec
Nikiszowiec jest dzielnicą Katowic o niepowtarzalnym, urzekającym klimacie. Jego ponad 100-letnia historia obfituje w wiele znaczących wydarzeń. Osiedle robotnicze zostało zbudowane w latach 1908-1915 (druga faza budowy w okresie 1920-1924) na terenie gminy Janów. Nazwa pochodzi od szybu "Nickisch", wybudowanego w 1906 r.
Malownicze zakątki Nikiszowca idealnie sprawdzą się na spacer i spotkanie z historią Górnego Śląska. Warto też zajrzeć do Cafe Byfyj, gdzie serwowane są ciasta i napoje w stylizowanym na śląską izbę wnętrzu.
Nikiszowiec – co warto zobaczyć?
- Osiedle robotnicze,
- Galeria Grzegorza Chudego,
- Kościół św. Anny,
- Szyb Poniatowski,
- Muzeum – Dział Etnologii Miasta,
- Galeria Szyb Wilson.
Tropikalna Palmiarnia w Gliwicach
Historia gliwickiej palmiarni sięga drugiej połowy XIX wieku. Choć sam obiekt powstał w 1924 roku, to pierwsze szklarnie na terenie dzisiejszego parku Chopina powstały już około 1880 roku. Budynek palmiarni na przestrzeni lat był wielokrotnie przebudowywany, ale dzisiejsi zwiedzający w pawilonie historycznym mogą oglądać te same palmy z gatunku feniks kanaryjski, co goście palmiarni sprzed wieku. Dziś, na powierzchni 2000 m2, Palmiarnia Miejska w Gliwicach prezentuje ponad 5600 roślin.
Palmiarnia w Gliwicach do zwiedzania udostępnia pięć pawilonów:
- pawilon roślin użytkowych, w którym stworzono warunki klimatu subtropikalnego,
- pawilon tropiku, gdzie rozwój roślin nie jest zależny od pór roku, a my możemy poczuć się jak w deszczowym lesie tropikalnym,
- pawilon historyczny, który zapozna nas z najstarszymi, a zarazem wyjątkowo okazałymi roślinami, w tym z ponad 120-letnimi feniksami kanaryjskimi,
- pawilon sukulentów, w którym niska wilgotność powietrza nie przeszkadza zgromadzonym tam okazom,
- pawilon akwarystyczny, w którym ekspozycja prezentuje cztery środowiska słodkowodne.
Dworzec Dobrych Myśli w Ustroniu
Dworzec Dobrych Myśli to wystawa misiów i lalek, znajdująca się w budynku zabytkowego, ustrońskiego dworca kolejowego. W muzeum znajdują się trzy niezwykle ciekawe kolekcje wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Znajduje się tu największa w Europie, bo licząca przeszło 11 tys. egzemplarzy kolekcja misiów Bruna Zielonki, ale także kolekcja Lalki Świata – własność Ewy i Jagody Liszka. Całość uzupełnia ponad 600 lalek typu Barbie Anity Michałowskiej, w artystycznych strojach szytych na miarę.
Podstawą wystawy jest kolekcja misiów, wśród których znajduje się zarówno eksponat najmniejszy, bo wielkości 2 mm, jak i największy – 10. metrowej wysokości. Atrakcją jest też "Misiowa Kawiarenka Marzeń" – mieści się przy peronie 1.
Zamek w Pszczynie
Muzeum Zamkowe w Pszczynie przenosi w klimat arystokratycznej rezydencji z przełomu XIX i XX wieku, której wygląd nie zmienił się po dziś dzień. W dowód uznania wystawa zabytkowych wnętrz uhonorowana została prestiżową nagrodą pozarządowej organizacji Europa Nostra.
Od kilku lat zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. Dziś mieszczą się w nich wystawy stałe i czasowe, biblioteka multimedialna oraz pracownie konserwatorskie.
Kopalnia Guido w Zabrzu
Kopalnia Guido to dziś nieczynna kopalnia węgla kamiennego, udostępniona do zwiedzania. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jako Kompleks Kopalnia Guido.
Oferta zwiedzania zawiera:
- Zwiedzanie Kopalni Guido możliwe jest na dwóch poziomach 170, 320 i podpoziomie 355. Podczas zwiedzania można zobaczyć jak działa elektryczna maszyna wyciągowa z 1927 roku, zjechać do podziemi szolą (windą) górniczą. Trasy obejmują podziemne wyrobiska z czasów prowadzenia eksploatacji na Kopalni „Guido”. Prezentowane są podziemne stajnie, kaplica św. Barbary, która znajduje się 170 metrów pod powierzchnią ziemi, czy pracujące maszyny górnicze. Wycieczka na Guido to również przejazd podwieszaną kolejką elektryczną, czy spotkanie w podziemnym pubie położonym 320 metrów pod ziemią.
- Mroki Kopalni to trasa w Kopalni „Guido”, która przebiega przez poziom 320 i 355 ze ścianą wydobywczą z końca XX wieku.
- Górnicza Szychta to zwiedzanie Kopalni Guido w stroju sztygarskim i z pełnym ekwipunkiem górniczym i wykonywanie drobnych prac górniczych.
- Strefa K8 – to nowoczesna strefa kultury, biznesu i rozrywki, zlokalizowana 320 metrów pod powierzchnią ziemi w Kopalni Guido. Tworzą ją cztery komory, które po rewitalizacji ze środków unijnych zyskały zupełnie nowe oblicze.
Nie przeocz
- Perła Paprocan: Ponad tysiąc biegaczy biegało wokół jeziora w Tychach ZDJĘCIA
- NOWE W MIEŚCIE: w Częstochowie powstał hostel. Zobaczcie, jak wygląda w środku!
- Tysiące ludzi bez prądu w woj. śląskim - czasowe wyłączenia od 20 marca. Sprawdź
- Horror w Dąbrowie Górniczej. Ojciec przyduszał 7-letniego synka. Rodzice zatrzymani!
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?