Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 Polek każdego dnia przegrywa z rakiem

Agata Pustułka
Jeśli regularnie poddajesz się badaniu cytologicznemu, nie musisz się obawiać raka
Jeśli regularnie poddajesz się badaniu cytologicznemu, nie musisz się obawiać raka 123RF
Rozwój raka szyjki macicy jest związany z przewlekłym zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli wirusem HPV. Fakt, że na ten rodzaj nowotworu umiera w Polsce pięć kobiet dziennie to powód do wstydu przede wszystkim dla samych pań, które lekceważą konieczność systematycznych badań cytologicznych.

Te proste, bezbolesne badania diagnostyczne mogą uchronić przed rozwojem choroby, a szybka interwencja lekarza prowadzi do całkowitego wyleczenia pacjentki. Rak szyjki macicy to jednak nie tylko nasz, polski problem, bo jak wynika ze statystyk, rak szyjki macicy nadal jest drugim wśród kobiet nowotworem - po raku piersi - pod względem częstości występowania na świecie.
Jednak w większości krajów europejskich udało się dzięki profilaktyce i szczepieniom poprawić statystyki. My jesteśmy dopiero na początku drogi.

Elżbieta Kozik z Ruchu Społecznego Polskie Amazonki uważa, że kluczem do rozpowszechnienia wiedzy na temat raka szyjki macicy jest stałe edukowanie kobiet. - Podobnie było z rakiem piersi. Przecież jak 25 lat temu pierwsza Amazonka pokazała swoją twarz w telewizji i w prasie, to był kompletny ewenement, który wręcz siał zgrozę - wyjaśnia Elżbieta Kozik. - Ileś lat upłynęło, zanim udało nam się oswoić z rakiem piersi. Teraz to się dzieje z rakiem szyjki macicy. Jest olbrzymi postęp. W wielu mediach i na portalach internetowych temat wirusa HPV i raka szyjki macicy powraca coraz częściej. Ale za wiedzą musi iść fizyczna możliwość. To, że ja mam świadomość, że powinnam się zbadać, to jest za mało - dodaje.

Co roku w Polsce rozpoznaje się około 4 tys. przypadków raka szyjki macicy, ale niestety jednocześnie ponad 1900 kobiet rocznie umiera z tego powodu. Niepokojący jest fakt wzrostowej tendencji zachorowalności w coraz młodszych grupach wiekowych - w tym przede wszystkim pomiędzy 20. a 39. rokiem życia.

Stara prawda mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Formą zapobiegania chorobie są szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. Aktualne zalecenia światowych i krajowych ekspertów w dziedzinie ginekologii, medycyny rodzinnej i pediatrii wskazują, by szczepieniami objąć już 12-letnie dziewczynki.

Niestety, obecnie ze względu na wysoką cenę dostęp do szczepień jest bardzo ograniczony. W Polsce do tej pory tylko 150 z 2400 samorządów podjęło się sfinansowania szczepień przeciwko HPV ze środków publicznych w ramach programów zdrowotnych. Objęły one ok. 30 tys. dziewcząt.

To jednak tylko 5 proc.populacji danego rocznika. W Unii Europejskiej wskaźniki są znacznie wyższe. Szczepionych jest od 32 do 73 proc. dziewcząt.

Większość kobiet przynajmniej raz w życiu może ulec zakażeniu HPV, ale na ogół zakażenie cofa się samoistnie. Niestety, przebycie zakażenia wirusem HPV nie daje odporności, która chroniłaby przed kolejnym zakażeniem. Ryzyko zakażenia utrzymuje się przez cały okres aktywności seksualnej, dlatego tak ważna jest długotrwała ochrona. Zdaniem ekspertów, najskuteczniejszą metodą profilaktyczną, chroniącą przed zakażeniem rakotwórczymi typami wirusa HPV są szczepienia.

Efekt osiąga się szczepiąc zanim dojdzie do pierwszego kontaktu z wirusem. Najlepiej wykonać szczepienie dziewczynek i młodych kobiet w wieku między 11. a 18. rokiem życia, choć szczepić można już nawet 9-10 letnie dziewczynki.

Wiele odmian wirusa odpowiedzialnych za raka

Wirus HPV jest bardzo powszechny i dość łatwo się rozprzestrzenia, ale można go pokonać.
Kobiety są narażone na ryzyko zakażenia wirusem HPV przez cały okres aktywnego życia seksualnego. Statystyki pokazują, że około 80 proc. osób aktywnych seksualnie ma kontakt z wirusem, a 50 proc. zakaża się nim. Dotychczas zidentyfikowano około 100 typów wirusa HPV, spośród których około 15 ma potencjał rakotwórczy.

Typy wirusa HPV 16 oraz 18 są odpowiedzialne za około 70 proc. wszystkich przypadków raka szyjki macicy na całym świecie, a za przyczynę kolejnych 25 proc. przypadków uznaje się inne typy wirusa HPV o wysokim potencjale onkogennym. Przewlekłe zakażenie onkogennym typem wirusa HPV może prowadzić do nieprawidłowych wyników wymazu z szyjki macicy, stanów przedrakowych oraz raka szyjki macicy.

Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy, każda może też zapobiec tej chorobie - wystarczy regularnie wykonywać cytologię oraz skorzystać z możliwości zaszczepienia się.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Dyskoteka w starodawnym kinie. Tysiące chcą ją obejrzeć [FOTO, WIDEO]
POLOWANIE NA GWAŁCICIELA. Studenci z Gliwic wzięli sprawy w swoje ręce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!