Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Nad Rawą zaczęła się budowa plenerowego miasta nauki. Są zmiany w organizacji ruchu, gdzie parkować?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Rozpoczęła się budowa miasteczka Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rozpoczęła się budowa miasteczka Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow
14 scen, 24 wystawy, 200 pokazów naukowych złoży się na tegoroczną edycję Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Będzie okazja zobaczyć walki robotów, dowiedzieć się, jak wyglądają leśne przedszkola, spotkać wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki z Polski i za granicy. A wszystko to już w niedzielę, 10 października, w Katowicach. Nad Rawą, w rejonie kampusu Uniwersytetu Śląskiego, rozpoczęła się budowa plenerowego miasta nauki. W związku z tym trzeba było zmienić organizację ruchu m.in. w rejonie ul. Bankowej i Szkolnej. Sprawdźcie, co się zmieniło.

Śląski Festiwal Nauki to największe wydarzenie popularnonaukowe w Polsce i jedno z największych w Europie. We wszystkich dotychczasowych edycjach łącznie wzięło udział 150 tys. odwiedzających.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W tym roku odbędzie się w nieco zmienionej formule – zarówno w plenerowym mieście nauki, jak i w przestrzeni wirtualnej. Przestrzeń zaaranżowanego na potrzeby imprezy miasteczka organizatorzy podzielą na 8 stref, w tym cztery specjalne, spośród których jedna poświęcona zostanie Stanisławowi Lemowi, patronowi 2021 roku. W tej części odbędą się m.in. spotkania dotyczące obserwacji nocnego nieba czy kina science fiction. Łukasz Wilczyński, szef European Rover Challenge, będzie mówił o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w eksploracji kosmosu, a prof. Pedro Russo - o eksploracji kosmosu w kontekście spotkania z obcymi cywilizacjami.

Nie przeocz

Debaty o Rawie, szczepionkach, eksperymenty, roboty i... spływ kajakowy

Pierwsze sceny zostały już wzniesione. Główna stanęła na placu przed wejściem do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) od strony Rawy. Tutaj naukowcy będą zastanawiali się, jak zmienić się może płynąca przez miasto rzeka oraz dyskutowali o wzlotach i upadkach nauki w dobie pandemii. – Rawa będzie, nie tylko w przyszłości, ale może nawet już w niedzielę, miejscem, gdzie będzie można spłynąć kajakiem. Będziemy rozmawiali o tym, kiedy i co musiałoby się stać, abyśmy mogli zaczerpnąć i napić się z niej wody – zapowiada prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor festiwalu.

Kolejne sceny powstają m.in. przed budynkiem rektoratu, na rynku, na ulicy Teatralnej i Pańki. Ostatnia dedykowana będzie zainteresowanym tematami związanymi z pandemią COVID-19 i jej wpływem na społeczeństwo. – Zamierzamy poruszać tam poważne tematy. Będziemy zadawali trudne pytania dotyczące szczepień, zastanawiali się dlaczego ludzie nie wierzą w pandemię i jak wprowadzona na jej czas praca zdalna na nas wpłynęła – wyjaśnia Radosław Aksamit, rzecznik prasowy Śląskiego Festiwalu Nauki.

Na tzw. scenie wody, która stanie na rynku, ok. godz. 15.25 organizatorzy będą gościli laureata tegorocznej Nagrody Literackiej Nike Zbigniewa Rokitę, wyróżnionego za książkę „Kajś”.

Obok tradycyjnej strefy warsztatów powstanie tzw. droga do wiedzy. Będzie znaczona kamieniami milowymi, przy których będzie można samemu przeprowadzić eksperymenty, przybliżające najczęściej wiedzę o wielkich wynalazkach starożytności. Nie zabraknie także strefy rodzinnej, tematycznych poświęconych medycynie i zdrowiu, przyrodzie, sztuce, technice, naukom humanistyczno-społecznym i ścisłym.

Śląski Festiwal Nauki 2021. Zamknięte parkingi, wyłączone z ruchu ulice

W związku z budową miasta nauki wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic. Obowiązują od czwartku 7 października i obejmują:

  • wyłączenie możliwości parkowania na ulicy W. Pańki (obowiązuje do 12.10),
  • zakaz wjazdu w ulicę W. Pańki (do 11.10),
  • wyłączenie możliwości parkowania na ulicy Moniuszki (na odcinku od skrzyżowania z ulica Bankową do skrzyżowania z ulicą Szkolną, obowiązuje do 11.10),
  • wyłączenie możliwości parkowania na ulicy Teatralnej (obowiązuje do 11.10),
  • zamknięcie dla ruchu ulicy Bankowej oraz ulicy Szkolnej (z wyjątkiem autobusów ZTM, obowiązuje do 10.10).

Gdzie zatem parkować powinni odwiedzający? Na czas utrudnień organizatorzy zachęcają kierowców do korzystania z parkingów na terenie Strefy Kultury (w pobliżu Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) oraz w rejonie centr przesiadkowych – w dzielnicach Brynów, Ligota i Zawodzie.

Śląski Festiwal Nauki. Jak zdobyć wejściówki?

Wstęp do plenerowego Miasta Nauki nad Rawą jest bezpłatny, konieczne jest jednak posiadanie wejściówki (wydrukowanej lub w telefonie) pobranej ze strony 5sfn.systemcoffee.pl. Odwiedzający wymienią ją na opaskę w dowolnym punkcie informacyjnym festiwalu.

Dodatkowo na niektóre wydarzenia festiwalu - jak warsztaty czy wycieczki - trzeba się jeszcze wcześniej zarejestrować. Zapisy rozpoczęły się 28 września o godz. 15. Rejestracja obowiązuje na te wydarzenia, które wymagają limitowania liczby uczestników - głównie warsztaty i wycieczki, podczas których obowiązują limity uczestników.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera