Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat temu rozpoczęła się budowa Huty Katowice. Jubileuszowy koncert "Miasto hucie, huta miastu" w dąbrowskim PKZ

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Pałacu Kultury Zagłębia odbył się jubileuszowy koncert, kwiaty spoczęły pod symbolicznym pomnikiem, upamiętniającym wbicie pierwszej łopaty na placu budowy Huty Katowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Pałacu Kultury Zagłębia odbył się jubileuszowy koncert, kwiaty spoczęły pod symbolicznym pomnikiem, upamiętniającym wbicie pierwszej łopaty na placu budowy Huty Katowice Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak, ArcelorMittal,MM Sztgarka, M.Gadaczek
W środę 20 kwietnia w Pałacu Kultury Zagłębia odbył się specjalny koncert z okazji 50 rocznicy rozpoczęcia budowy Huty Katowice, która to inwestycja zmieniła całkowicie Dąbrowę Górniczą i dała zatrudnienie tysiącom Polaków. Wydarzenie pod hasłem „Miasto hucie, huta miastu” było okazją do wspomnień, a także podziękowań tym, którzy w tamtych czasach budowali ten największy w kraju kombinat metalurgiczny, a potem nim zarządzali.

W spotkaniu i koncercie wziął udział min. Zbigniew Szałajada, pierwszy dyrektor Huty Katowice, prof. Adam Gierek, a także wielu byłych pracowników i budowniczych tego kombinatu. Nie zabrakło także władz miejskich, na czele z prezydentem Marcinem Bazylakiem.

- Zwracając się do zebranych w sali PKZ budowniczych i pierwszych pracowników Huty Katowice podziękowałem im, że budując hutę zbudowali przy okazji pół Dąbrowy Górniczej. To niezaprzeczalny fakt - 40 tysięcy mieszkańców przed budową huty i dokładnie 152 tysiące w latach 80. Te liczby to obraz tego, że wraz z budową infrastruktury szkół, przedszkoli, przyszkolnych basenów i całych osiedli mieszkaniowych tworzyła się społeczność Dąbrowy Górniczej – przekazał Marcin Bazylak.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Jak dodał dziś rośnie już czwarte pokolenie dąbrowianek i dąbrowian, które ma przed oczami Hutę Katowice.

- Osobiście nie znam - albo o tym nie wiem - żadnej rodziny, która nie miałaby związku z hutą. Moim zdaniem to właśnie najlepiej obrazuje, czym huta jest dla naszego miasta i naszej społeczności – dodał.

W budowę Huty Katowice zaangażowało się prawie 50 tysięcy osób, którzy często przyjechali do Zagłębia z odległych zakątków kraju. W sumie w latach 1972-1976 przez plac budowy przewinęło się ponad sto przedsiębiorstw, zatrudniających kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Symboliczne podziękowania prezydent Dąbrowy Górniczej złożył m.in. na ręce wspomnianego Zbigniewa Szałajdy, pierwszego dyrektora generalnego Huty Katowice. Wydarzeniu towarzyszyła m.in. wystawa, prezentująca kolejne etapy powstawania kombinatu metalurgicznego. O dąbrowskiej hucie, jej dziejach oraz znaczeniu dla miasta pamięta m.in. Muzeum Miejskie Sztygarka, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce, Oddział Hutnictwa Żelaza i Stali w Dąbrowie Górniczej oraz Międzyorganizacyjny Zespół “Nowy Gołonóg”, który realizuje projekt “Śladami Huty Katowice”. Zebrał wiele materiałów o tamtych czasach, budowie i funkcjonowaniu huty. Dotarł do wielu osób, które ją budowały, a potem w niej pracowały. Dla wszystkich na scenie Pałacu Kultury Zagłębia wystąpiła orkiestra Sojka Band. Wcześniej pod pomnikiem upamiętniającym wbicie pierwszej łopaty na budowie Huty Katowice złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów.

W skład Huty Katowice miały wejść: wydział przygotowania rud i koksu oraz trzy taśmy spiekalnicze o powierzchni 312 metrów kw., wydział wielkich pieców, wyposażony w dwa wielkie piece o objętości po 3200 metrów sześć. , wydział stalowni konwertorowej z dwoma konwertorami tlenowymi o pojemności po 300 ton, wydział walcowni półwyrobów, składający się z walcowni zgniatacz i walcowni ciągłej kęsów. Zdolność produkcyjna Huty Katowice miała wynieść 4,5 mln ton stali w skali rocznej oraz 3,8 mln ton półwyrobów walcowanych. Cała budowa miała kosztować 38 miliardów złotych, w tym 3,4 mld zł przeznaczonych zostało na inwestycje towarzyszące całemu przedsięwzięciu. Budowa miała się zakończyć w 54 miesiące, tak by zakład mógł osiągnąć pełną zdolność produkcyjną.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dziś Huta Katowice należy do największego koncernu metalurgicznego na świecie ArcelorMittal.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera