Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50 lat tyskiego hokeja. Historia opowiedziana w galerii handlowej Gemini Park ZDJĘCIA

JOL
50 lat tyskiego hokeja. Wystawa w galerii handlowej Gemini Park
50 lat tyskiego hokeja. Wystawa w galerii handlowej Gemini Park Jolanta Pierończyk
50 lat tyskiego hokeja. Historia opowiedziana w galerii handlowej Gemini Park. Tablice przedstawiające korzenie hokeja w Tychach, sylwetki bramkarzy, budowę stadionu zimowego i różne ciekawostki rozmieszczone są w różnych miejscach galerii oraz pamiątki. Ta niezwykła ekspozycja w niezwykłym miejscu potrwa do końca listopada.

"Pięć stref tematycznych opowiada o korzeniach tyskiego hokeja, o powstaniu pierwszego sztucznego lodowiska, a także o ważnym obiekcie na mapie miasta – stadionie zimowym zaprojektowanym przez Marka Dziekońskiego. Nie brakuje historii związanych z tyskim hokejem i odnoszącymi sukcesy na świecie zawodnikami, jak Mariusz Czerkawski, Krzysztof Oliwa czy Henryk Gruth. Osobno przyglądamy się bramkarzom, a także sylwetkom graczy mistrzowskiej drużyny z 2019 roku.Wystawa to nie tylko liczne fotografie, sprzęt hokejowy, trofea i pamiątki" - tak o wystawie napisali organizatorzy - Muzeum Miejskie w Tychach i Tyska Galeria Sportu.

Wśród pamiątek, prócz łyżew, kijów, kasku i innych, jest też tajemnicza walizka. To walizka doktora Henryka Madaja, specjalisty w chirurgii urazowej, który przez lata opiekował się tyskimi hokeistami, dyżurując na stadionie zimowym podczas każdego meczu. Oczywiście, z nieodłączną walizką, w której były bandaże, środki przeciwbólowe, przybory do szycia chirurgicznego i szyna usztywniająca.

Wystawa przypomina jego słynną teorię na temat różnicy pomiędzy piłkarzem a hokeistą. Jego zdaniem, piłkarz udaje, że go boli, a hokeista udaje, że go nie boli.

Z wystawy można się dowiedzieć, że początkowo bramkarze nie różnili się strojem od innych zawodników. Nie byli tak chronieni jak dziś, co narażało ich na liczne urazy.

50 lat temu, w 1969 r. "Sport" apelował w jednym z artykułów: "Jest wielu hokeistów, którzy za żadne skarby nie założą na przykład kasku na głowę lub maski ochronnej. Nie wiemy, komu robią na złość, wystawiając się na niebezpieczeństwo kalectwa" - czytamy na wystawie. A obok przedstawiona jest historia masek ochronnych hokeistów od 1920 r. do dziś.

Na otwarcie przyszli dawni hokeiści, którzy oglądali się na zdjęciach sprzed lat.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera