500 Plus na każde dziecko budzi poczucie niesprawiedliwości wśród Polaków

aga
Rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodu rodziców, wywołuje mieszane odczucia
Rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodu rodziców, wywołuje mieszane odczucia 123RF
500 Plus na każde dziecko... Co prawda, nieco ponad połowa Polaków (53 proc.) ocenia takie rozwiązanie jako sprawiedliwe społecznie, ale jednocześnie większość jest zdania, że nie jest to w porządku, skoro brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli oraz podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym (61 proc.). Poczucie niesprawiedliwości budzi również fakt, że wypłata może objąć rodziny, których rodzice celowo nie chcą pracować, bo wolą utrzymywać się z zasiłków (68 proc.)

Rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodu rodziców, wywołuje mieszane odczucia. Co prawda, nieco ponad połowa Polaków (53 proc) ocenia takie rozwiązanie jako sprawiedliwe społecznie, ale jednocześnie większość jest zdania, że nie jest to w porządku, skoro brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli oraz podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym (61proc.). Poczucie niesprawiedliwości budzi również fakt, że wypłata może objąć rodziny, których rodzice celowo nie chcą pracować, bo wolą utrzymywać się z zasiłków (68 proc.) – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.

Najbardziej pozytywny odbiór rozszerzenia programu „500 plus” na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodów rodziców, jest wśród elektoratu PiS (75 proc). Popiera je też większość zwolenników Wiosny (59 proc.) oraz połowa (50 proc.) wyborców Koalicji Europejskiej.

Większość Polaków (61proc.) uważa jednak, że rozszerzenie programu „500 plus” na każde dziecko jest niesprawiedliwe w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i podniesienie świadczeń osobom niepełnosprawnym.
Zdecydowana większość zwolenników Koalicji Europejskiej (75 proc.) oraz Wiosny (82 proc.) uważa takie rozwiązanie za niesprawiedliwe. Co ciekawe, wśród elektoratu partii rządzącej przeważają osoby dla których ta propozycja jest sprawiedliwa (39proc.).

Polacy w większości (68 proc.) są sceptyczni wobec propozycji rozszerzania programu „500 plus” na każde dziecko w rodzinach, w których rodzice celowo uchylają się od pracy, bo wolą się utrzymywać z zasiłków. Podobnie jak w poprzednim pytaniu, zwolennicy KE (74 proc.) i Wiosny (77 proc.) mają większe poczucie niesprawiedliwości niż wyborcy PiS (48 proc.).
Połowie badanych nie podoba się fakt, że „500 plus” na każde, w tym na pierwsze dziecko będą otrzymywać wszystkie rodziny, niezależnie od poziomu dochodów rodziców. Takie rozwiązanie za niesprawiedliwe uważa 58 proc. wyborców Koalicji Europejskiej i 50 proc. wyborców Wiosny, podczas gdy zwolennicy PiS w większości (61 proc.) oceniają je jako sprawiedliwe.

„Wyniki badania pokazują, że powiązanie wypłaty „500 plus” na każde dziecko z aktywnością zawodową rodziców czy wprowadzeniem kryterium dochodowego zyskałoby większe poparcie społeczne. Propozycja w obecnym kształcie, w sytuacji gdy brakuje pieniędzy dla nauczycieli czy osób niepełnosprawnych, budzi duże poczucie niesprawiedliwości, szczególnie wśród wyborców partii opozycyjnych. To może dodatkowo pogłębić podziały społeczne”- mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Zobacz również:
500 plus: NOWE WNIOSKI od 1 lipca. Wypłaty z końcem roku ZASADY i kryteria świadczenia 500 plus na każde dziecko

Spośród osób, które uważają, że program „500 plus” powinien obejmować rodziny w zależności od dochodu, 17 proc. twierdzi, że świadczenie na pierwsze dziecko nie powinno być wypłacane już przy dochodzie miesięcznym przekraczającym 1000 zł netto na osobę w rodzinie, prawie co trzeci (32 proc.) - że powyżej 2000 zł na osobę, a 16proc. – że powyżej 3000 zł na osobę.

Bezczelny złodziej okradł sklep jubilerski w Katowicach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie