MKTG SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na każde dziecko: od kiedy i ile może nas kosztować spełnienie obietnic PiS

MP
500 plus dla każdego dziecka - Jarosław Kaczyński, prezes PiS, podczas konwencji partii 23 lutego 2019 r. oficjalnie złożył taką obietnicę. To rewolucyjna zmiana wobec już funkcjonującego programu wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Dzięki nowym planom PiS, 500 plus mają otrzymywać rodzice także dla pierwszego dziecka. Rozszerzenie programu może nas kosztować 20 mld zł - to szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sprzed kilku miesięcy.

500 plus na każde dziecko. Jaka pisze Wirtualna Polska, w tej chwili na program 500 plus budżet państwa co roku wydaje od 20 do 22 mld zł. Po jego rozszerzeniu, koszt programu wyniósłby ponad 40 mld zł - przy całkowitej rezygnacji z progu dochodowego.

- Mamy nowy program. Program trudny. Pierwszy jego punkt to 500 plus od pierwszego dziecka! - powiedział Jarosław Kaczyński na początku konwencji 23 lutego.

Prezes PiS podał też datę wejścia w życie programu 500 plus na każde dziecko, czyli 1 lipca 2019 roku.

Taka zapowiedź oznacza, że już w tegorocznym budżecie trzeba znaleźć dodatkowe 20 mld zł.

Wirtualna Polska pisze, że według ostatnich danych, nominalne PKB Polski wynosi ok. 2 bln zł. Oznacza to, że koszt rozszerzenia programu Rodzina 500+ wnosi niemal 1 proc. wartości polskiej gospodarki i 5 proc. wszystkich budżetowych wydatków. 20 mld zł to mniej więcej równowartość wydatki z budżetu państwa na wszelkiego rodzaju inwestycje.

Podczas konwencji PiS padło też wiele innych obietnic (np. dotyczących dodatkowego wsparcia dla emerytów, likwidacji PIT-u dla osób do 26. roku życia czy przywrócenia połączeń autobusowych w miejscowościach odciętych od innych form komunikacji), których realizacja może kosztować ok. 35 mld zł.

- Wiemy, jak to sfinansować. Poprzez walkę o uszczelnienie podatkowe, rozwój gospodarczy, zmniejszenie kosztów administracji. Dlatego na pewno tego słowa dotrzymamy - deklarował premier Mateusz Morawiecki.

Co jeszcze się zmieni w programie 500 plus? Mówi o tym też Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, w rozmowie na łamach „Faktu”.

- Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko.

A więc samotny rodzic, który będzie się starał o świadczenie 500+ na kolejne dzieci, nie będzie musiał mieć ustalonych alimentów. Zmieni się też kryterium dochodowe.

PISALIŚMY:
500 plus nie dla samotnych rodziców? To dyskryminacja, grzmią eksperci

Elżbieta Rafalska mówi o zmianach m.in. ze względu na spadek bezrobocia i podwyższenie płacy minimalnej.

Obecnie próg dochodowy programu 500 plus wynosi 800 zł. Jeżeli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko – 1200 zł. Planuje się wzrost kryterium dochodowego o ok. 100 zł.

ZOBACZ:
Program Rodzina 500 Plus: Nowe kryteria dochodowe w 2019 roku zapowiada minister Rafalska

Elżbieta Rafalska tłumaczy też w „Fakcie”, że rząd systematycznie podnosi wysokość minimalnego wynagrodzenia. W 2019 r. wynosi ono 2250 zł brutto. W 2016 r., kiedy program wchodził w życie, minimalna pensja była o 400 zł brutto niższa. Do tego rynek pracy znajduje się w dobrej kondycji. Pracuje rekordowe 16,6 mln osób.

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS
Program Rodzina 500+

Jakie jeszcze zmiany planuje ministerstwo w programie „Rodzina 500 plus”?

  • podwyższenie kryterium dochodowego;
  • wprowadzenie szczególnego, trzymiesięcznego terminu na złożenie wniosku o 500+ w przypadku noworodka;
  • wprowadzenie szczególnych regulacji pozwalających zachować ciągłość świadczenia wychowawczego w przypadku śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie;
  • ograniczenie obowiązku ustalania alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko, do wniosków o 500+ na pierwsze dziecko.

Zapowiedzi PiS krytykuje opozycja, wypominając, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu rządzący byli przeciwni części propozycji, które teraz sami przedstawiają.

- PiS głosował przeciwko 500 plus na każde dziecko, PiS głosował przeciwko projektom dotyczących „trzynastych” emerytur, a teraz przed wyborami, nagle sobie o tym wszystkim przypomina, to jest oznaka desperacji – stwierdził Tomasz Siemoniak z PO.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza, ofensywa PiS spowodowana jest powstaniem silnej konkurencji w postaci Koalicji Europejskiej.

- Te propozycje o których mówi Kaczyński i mówi Morawiecki o tym 500 plus na pierwsze dziecko, czy o „trzynastej” emeryturze, one mają być tylko w 2019 roku. Przecież to jest totalna korupcja polityczna – ocenił Sławomir Neumann z PO.

- Zamiast obniżać VAT, tak żeby każdy Kowalski w swojej kieszeni odczuł, że nie drożeje tak bardzo życie każdego dnia. Zamiast podwyższyć kwotę wolną, tak żeby każdy Polak czuł, że więcej pieniędzy mu zostaje w jego kieszeniach. Zamiast obniżyć stawki PIT-u, jeżeli rzeczywiście są na to pieniądze PiS postanowił być mądrzejszy od Polaków i postanowił wszystkim zabrać pieniądze, a oddać tylko wybranym – dodała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

IEM 2019 Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni