500 plus także dla seniora. Tak można zdobyć pieniądze. Zobacz, jak uzyskać dodatek 500 plus! Takie ZASADY! Gdzie należy złożyć wniosek?

red.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press
Udostępnij:
500 plus także dla seniora? To możliwe! Kiedy wypłaty oczekiwanego świadczenia? Kto z osób starszych może się ubiegać o taki specjalny dodatek? Wiadomo, że o taki specjalny dodatek finansowy mogą również starać się nie tylko osoby niepełnosprawne. Senior może otrzymać nawet 1500 złotych! Na jakiej podstawie i w jaki sposób będzie wyliczane świadczenie 500 plus? Pieniądze otrzymają również seniorzy, którzy na co dzień pobierają zasiłek pielęgnacyjny lub nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. Gdzie należy złożyć wniosek? O wszystkich szczegółach związanych z 500 plus dla seniorów przeczytacie w poniższym artykule.

POLECAMY WIDEO: Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

500 plus dla seniorów w 2021 roku: jak otrzymać świadczenie? Zobacz

Poprawki dotyczące limitu dochodowego zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zaakceptował Senat. Oznacza to, że został on podniesiony z 1100 zł do 1600 zł. Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł wypłacone jeszcze w tym roku, ważne jednak, aby zmieścić się we wskazanym limicie. Wnioski można było już składać od 1 października 2020 roku. Dla większości seniorów instytucją, do której będą musieli się udać jest ZUS. Niektórzy z kolei jak na przykład rolnicy skorzystają z usług KRUS-u.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

Polecamy

Co dołączyć do formularza 500 Plus dla seniorów?

 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • dokumentację medyczną
 • inne dokumenty jak np. karta rehabilitacji leczniczej

Kto nie posiada orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a ukończył 75 lat i pobiera zasiłek pielęgnacyjny również ma szansę na dodatek.

Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł.
Seniorzy, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierają zasiłek pielęgnacyjny, mogą liczyć dzięki temu na 1500 zł. Fot. Polska Press

500 plus dla seniorów: kiedy wypłaty?

 • Wypłaty powinny ruszyć już w listopadzie.
 • Pełną kwotę (1500 złotych) otrzymają jednak jedynie ci, których dochód nie przekracza 1100 złotych miesięcznie.
 • Jeżeli ktoś nie sprosta wymogom limitu, przyjmuje się zasadę - złotówka za złotówkę: gdy ktoś ma dochód 1500 zł, to otrzyma tylko 100 zł dodatku (przekroczenie progu o 400 zł).

500 plus dla niepełnosprawnych

PiS na majowej konwencji obiecał wypłatę stałego dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18 roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. We wtorek 9.07.2019 r. po posiedzeniu Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że program wystartuje 1.10.2019 r. Jakie będą kryteria przyznania 500 plus dla niepełnosprawnych? Od kiedy 500 PLUS będzie wypłacane?

Świadczenie 500 plus dla osób z niepełnosprawnością i koszty obsługi programu mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Polecamy

Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych rozpocznie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października 2019 r. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym prawidłowo wypełniony wniosek został złożony.

Wniosek będzie można złożyć w instytucji, która wydała potwierdzenie niezdolności do samodzielnej egzystencji, np. w ZUS, KRUS lub innej właściwej instytucji wypłacającej świadczenia emerytalno-rentowe.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kryterium dochodowe

Rada Ministrów przyjęła 9.07.2019 r. projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dzięki której osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji dostaną stały dodatek tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Wypłaty rząd planuje od 1 października 2019 r.

Będzie jednak obowiązywać kryterium dochodowe w wysokości 1100 zł!

Każda osoba która ma dochód do 1100 zł dostanie całą kwotę 500 zł - zapewniła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na briefingu prasowym w Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczyła minister Bożena Borys-Szopa, świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało osobom, które

 • ukończyły 18 lat,
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność została stwierdzona stosownym orzeczeniem,
 • otrzymują świadczenia w wysokości nieprzekraczającej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.

W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do poziomu 1100 zł. Stąd ten tzw. próg dochodowy – tłumaczyła minister.

Wypłata świadczenia będzie następowała na wniosek. Wniosek trzeba złożyć w organie, który wydał orzeczenie o niepełnosprawności - dodała Bożena Borys-Szopa. - Osoby będą miały pół roku na złożenie wniosku.

Dodatkowo osoby, które mają wyłącznie orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, będą mogły wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji wraz z wnioskiem o świadczenie uzupełniające, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus dla niepełnosprawnych. Co zawiera wniosek o przyznanie świadczenia?

ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych
ZUS udostępnił formularz wniosku o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych Fot. ZUS

Ustalenie prawa do świadczenia uzupełniającego następuje w terminie nie dłuższym niż 30 dni .
500 plus dla niepełnosprawnych. Co wlicza się do dochodu?

1. Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, której dochody przekraczają 1100 zł.

Do dochodu wlicza się m.in.:

 • świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin
 • świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 18 pkt 1–4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników
 • świadczenie dla kombatantów oraz niektórych osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego
 • świadczenie emerytalne dla żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin
 • świadczenie emerytalne dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin
 • emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
 • rentę z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
 • rentę z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach
 • rentę dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych
 • okresową emeryturę kapitałową
 • emeryturę pomostową
 • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
 • okresową emeryturę rolniczą

Do dochodu nie wlicza się m.in.:

 • alimentów na rzecz dzieci,
 • zasiłku pielęgnacyjnego,
 • świadczenia wychowawczego,
 • świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych,
 • jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka,
 • dodatku z tytułu urodzenia dziecka,
 • pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych,
 • zasiłków okresowych z pomocy społecznej,
 • jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej,
 • dodatku mieszkaniowego,
 • dodatku energetycznego,
 • zapomogi pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 r.,
 • dodatku wychowawczego
 • dopłaty do czynszu otrzymywanego w pierwszych latach najmu mieszkania

POLECAMY: Ruszył Toruński Rower Miejski 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: 500 plus także dla seniora. Tak można zdobyć pieniądze. Zobacz, jak uzyskać dodatek 500 plus! Takie ZASADY! Gdzie należy złożyć wniosek? - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze 64

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

niestety, jeżeli chory, niezdolny do samodzielnej egzystencji, korzysta z usług opiekuńczych to gminny ośrodek społeczny wlicza 500 do dochodu; moja mama z takie usługi płaciła 5,40zł za godz a po otrzymaniu 500 płaci 10,40zł za godz. Mama ma emeryturę w wysokości 943zł, 222,01zł dodatku pielęgnacyjnego oraz świadczenie uzupełniające 500zł, czyli razem 1665,01zł.

Od 1 stycznia 2020r. za 1godz usług opiekuńczych odpłatność wynosi 10,40zł, czyli przy 3-ech godz dziennie takich usług odpłatność za m-c wynosi 936zł.(po włączenie 500 do dochodu została podniesiona z 5,40zł na 10,40). Czyli płaci te 500zł i prawie pół emerytury do GOPS-u.Mama jest po udarze, jest leżąca i wymaga całodobowej opieki przyłóżkowej, począwszy od czynności higieniczno-pielęgnacyjnych po karmienie. Środki pielęgnacyjne, lekarstwa, pieluchy, żywność medyczna to bardzo znaczące kwoty pieniężne jakie trzeba co miesiąc wydać.

Ta pomoc jest fikcją i ma wydźwięk jedynie propagandowy

G
Gość

Krus wnioski zlorzone w październiku. Rodzice mama 76 lat tata 87 rozpatrzone pozytywnie. Od złożenia do pieniążków 3 mc. Komisja w Warszawie

G
Gość

Dlaczego giną posty

G
Gość
24 stycznia, 15:18, Ewa:

500 dla kogo chyba dla obłożnie chorych. Byłam dziś na komisji z moją 86 letnią mamą i nie dostała bo potrafi się sama uczesać i kanapkę sobie masłem posmarować takie zadają pytania A to że ma problem z chodzeniem myciem i sama nie wychodzi na spacery i zakupy nikogo już nie obchodzi. Wiecie co to jest jakaś żenada . Znowu PiS obiecał i co nic .tak jak leki za darmo dla seniora. Moja mama za jeden płaci 150 zl miesięcznie .

25 stycznia, 8:34, Gość:

Banda kłamczuchów

MOJA MAMA MIAŁA KOMISJE 14 LUTEGO I BYŁO TO SAMO

JAK JESTES BIEDNY TO BĘDZIESZ DALEJ. ZNAM OSOBĘ 64 LATA KTÓRA DOSTAŁA 500 A JEŹDZI SAMA SAMOCHODEM ROBI REMONTY W DOMU ZAKUPY ITD A MĄŻ MA PONAD 4 TYŚ EMERYTURY .SZKODA PISAĆ.

G
Gość
24 stycznia, 15:18, Ewa:

500 dla kogo chyba dla obłożnie chorych. Byłam dziś na komisji z moją 86 letnią mamą i nie dostała bo potrafi się sama uczesać i kanapkę sobie masłem posmarować takie zadają pytania A to że ma problem z chodzeniem myciem i sama nie wychodzi na spacery i zakupy nikogo już nie obchodzi. Wiecie co to jest jakaś żenada . Znowu PiS obiecał i co nic .tak jak leki za darmo dla seniora. Moja mama za jeden płaci 150 zl miesięcznie .

Banda kłamczuchów

E
Ewa

500 dla kogo chyba dla obłożnie chorych. Byłam dziś na komisji z moją 86 letnią mamą i nie dostała bo potrafi się sama uczesać i kanapkę sobie masłem posmarować takie zadają pytania A to że ma problem z chodzeniem myciem i sama nie wychodzi na spacery i zakupy nikogo już nie obchodzi. Wiecie co to jest jakaś żenada . Znowu PiS obiecał i co nic .tak jak leki za darmo dla seniora. Moja mama za jeden płaci 150 zl miesięcznie .

G
Gość
10 stycznia, 7:20, [email protected]:

Ja złożyłam mamie wniosek po 20-tym września do tej pory nic nie otrzymała ani decyzji ani pieniędzy. Mama ma 82 lata od 3 lat jest osoba leżąca całkowicie na pampersach ma cukrzycę na (2 rodzajach insuliny 3 razy dziennie)nadciśnienie chore serce (wszczepiony rozrusznik już 4 rok) opiekuje sie nią. Ma wszystkie wymagane dokumenty i nic. Chyba czekają na śmierć takich ludzi zeby nie musieć im wypłacić😕😢

15 stycznia, 11:17, JA:

Mam taki prawie taki sam przypadek, dziadek 85 lat, wniosek złożony początkiem października, do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Jak zapytałam w Zusie to mi pani powiedziała, że mają nieograniczony czas na wydanie orzeczenia, a potem 60 dni na wydanie decyzji. To jest chore tacy ludzie mogą poprostu nie dożyć tego dnia, ale widać o to chodzi ustawodawcom.

Moja teściowa ma prawie 90 lat, leży już pół roku na odżywianiu przez PEGA, po udarze, cała dokumentacja że szpitala wysłana i oni do tej pory nie wydali opinii bo lekarz orzecznik musi nas odwiedzić. Dziecko by wiedziało na podstawie tych papierów , że jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. Nie wiem czy to jest tak tylko w KRUSie czy w ZUSie jest tak samo. Czekają na to aż poumierają. Kto nie ma z tym do czynienia uwierzy w te doniesienia z radia i telewizji jak oni wyplacają

J
JA
10 stycznia, 7:20, [email protected]:

Ja złożyłam mamie wniosek po 20-tym września do tej pory nic nie otrzymała ani decyzji ani pieniędzy. Mama ma 82 lata od 3 lat jest osoba leżąca całkowicie na pampersach ma cukrzycę na (2 rodzajach insuliny 3 razy dziennie)nadciśnienie chore serce (wszczepiony rozrusznik już 4 rok) opiekuje sie nią. Ma wszystkie wymagane dokumenty i nic. Chyba czekają na śmierć takich ludzi zeby nie musieć im wypłacić😕😢

Mam taki prawie taki sam przypadek, dziadek 85 lat, wniosek złożony początkiem października, do dzisiaj żadnej odpowiedzi. Jak zapytałam w Zusie to mi pani powiedziała, że mają nieograniczony czas na wydanie orzeczenia, a potem 60 dni na wydanie decyzji. To jest chore tacy ludzie mogą poprostu nie dożyć tego dnia, ale widać o to chodzi ustawodawcom.

R
[email protected]
2019-08-20T09:06:29 02:00, Emerytka:

PSL wygra na jesieni wybory to będą emerytury bez podatku. Brawo PSL

20 sierpnia, 09:11, Super:

Brawo

8 września, 19:37, Gość:

nie wiadomo czy wejdą do sejmu

13 września, 13:44, Gość:

To głosujcie na nich! Już dużo ludzi właśnie chce na PSL głosować.Do sejmu napewno wejdą.

13 września, 17:06, PIS:

Ha ha ha i tak wygra PIS na bank

13 września, 18:12, Gość:

Ale trzeba iść na wybory żeby nie mieli większości w sejmie

19 września, 9:54, Eoa:

Pis wygra wybory to jest na 100% pewne.

6 października, 09:54, Gość:

Emeryci nie powinni w ogóle głosować i mieszać się w politykę bo i tak niedługo umrą a młodzi ludzie niech sami decydują kto ma rządzić krajem... Jak sobie poscielesz tak się wyśpisz

15 listopada 2019, 11:32, kaliszanka:

Czwarty raz podchodzę do złożenia wniosku dla matki!!!! Za każdym razem spychologia i uwagi,że nic nie rozumię....mam dość! Matka ma 93 lata....

Jeżeli chodzi o złożenie wniosku to ja mamie złożyłam za drugim razem ale tylko nie dlatego za pierwszym że zapomnialam wziąść papierów potrzebnych. Gorzej z decyzją złożyłam po 20-tym wrzesnia i do tej pory nic

R
[email protected]
4 grudnia 2019, 17:24, Nowa:

A co z osobami,które pobierają tylko stały zasiłek z opieki w kwocie 680,bez prawa do emerytury, że względu na wie,inwalidą,z grupą inwalidzki bez prawa do renty.To jakaś luka. JAK ZYC I LECZYC SIE ZA 680,ZL.CZLOWIEK UCZCIWY,ZADEN ALKOHOLIK, KTORY NIE JEST W STANIE OBECNIE PRACOWAC ZAWODOWO ZE WZGLEGU NA ZDROWIE,

Jak wcześniej się nie pracowało albo na czarno to niestety takie pieniążki sie ma.

R
[email protected]

Ja złożyłam mamie wniosek po 20-tym września do tej pory nic nie otrzymała ani decyzji ani pieniędzy. Mama ma 82 lata od 3 lat jest osoba leżąca całkowicie na pampersach ma cukrzycę na (2 rodzajach insuliny 3 razy dziennie)nadciśnienie chore serce (wszczepiony rozrusznik już 4 rok) opiekuje sie nią. Ma wszystkie wymagane dokumenty i nic. Chyba czekają na śmierć takich ludzi zeby nie musieć im wypłacić😕😢

G
Gość
5 grudnia 2019, 14:50, Jurog:

wniosek złożony 9 września świadczenie dla osoby ubezwłasnowolnionej z orzeczeniem o upośledzeniu znacznym sparaliżowanej z wodogłowiem Po 3 miesiącach przyszło pismo ze w dniu 1 pażdziernika wnioskodawca był osobą wymagającą pomocy w codziennej egzystencji Teraz 14 dni pismo musi sie uprawomocnić i dopiero po uprawomocnieniu maja 60 dni na decyzje W SUMIE MOŻE TO TRWAĆ PÓŁ ROKU przy osobie cieżko chorej ze wszelką dokumentacją z sadu orzeczeniem do konca zycia ze wymaga całodobowej opieki

teraz to będzie szybciej niż 60 dni

G
Gość
13 września, 18:10, Gość:

Te 500 jest nie dla seniorów i osób niepełnosprawnych tylko dla nierobów. Nie głosować na PiS

23 września, 17:19, Gość:

Pis i tylko Pis wygra wybory i ja sie ciesze a tego.

23 września, 19:14, Gość:

TYLKO I WYŁĄCZNIE PIS,TYLKO ONI DBAJĄ O BIEDNYCH I CHORYCH LUDZI

Nagminnie odrzucają wnioski gdzie jest czarno na białym że osoba nie morze egzystować samodzielnie nawet po ciężkim udarze mózgu.

J
Jurog

wniosek złożony 9 września świadczenie dla osoby ubezwłasnowolnionej z orzeczeniem o upośledzeniu znacznym sparaliżowanej z wodogłowiem Po 3 miesiącach przyszło pismo ze w dniu 1 pażdziernika wnioskodawca był osobą wymagającą pomocy w codziennej egzystencji Teraz 14 dni pismo musi sie uprawomocnić i dopiero po uprawomocnieniu maja 60 dni na decyzje W SUMIE MOŻE TO TRWAĆ PÓŁ ROKU przy osobie cieżko chorej ze wszelką dokumentacją z sadu orzeczeniem do konca zycia ze wymaga całodobowej opieki

N
Nowa

A co z osobami,które pobierają tylko stały zasiłek z opieki w kwocie 680,bez prawa do emerytury, że względu na wie,inwalidą,z grupą inwalidzki bez prawa do renty.To jakaś luka. JAK ZYC I LECZYC SIE ZA 680,ZL.CZLOWIEK UCZCIWY,ZADEN ALKOHOLIK, KTORY NIE JEST W STANIE OBECNIE PRACOWAC ZAWODOWO ZE WZGLEGU NA ZDROWIE,

Dodaj ogłoszenie