54. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Rozpoczyna się największe święto folkloru w Europie

JAK
Udostępnij:
Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Każdy, kto lubi wypoczywać w Beskidach, przynajmniej raz w życiu powinien wziąć udział w koncertach organizowanych w ramach TKB, poczuć wyjątkowy klimat tej niesamowitej imprezy.

A że jest niesamowita, mówią już same za siebie liczby TKB: impreza odbywa się po raz 54., wystąpi około 4 tys. wykonawców, zaprezentuje się blisko 100 zespołów, w tym 70 z Polski i 13 z różnych krajów - Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Portoryko, Serbii, Turcji czy Węgier. Ale to nie koniec tych imponujących liczb - bezpłatne koncerty będą się odbywać codziennie na pięciu estradach głównych - w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także kilku mniejszych, w ramach TKB odbędą się 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich i 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, 70. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, 23. Festyn Istebniański w Istebnej czy 39. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach na Żywiec-czyźnie. A jakby tego było mało - odbędzie się sześć korowodów, będą wystawy twórców beskidzkich, kiermasze sztuki ludowej i wiele, wiele innych rzeczy. Jednym słowem - każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A jeśli nie przepada za folklorem, to i tak musi przyjechać w Beskidy, żeby przynajmniej skosztować góralskiej mioduńki, oscypków czy góralskich klimatów. Oj, będzie się działo.

Górale i egzotyka

Miłośnikom rodzimego folkloru proponujemy wybranie się na Festiwal Folkloru Górali Polskich (29 lipca - 1 sierpnia), który odbywa się w Żywcu od 1970 r. To największe spotkanie polskich górali - zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Festiwal obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów.

Z kolei miłośnikom egzotyki polecamy Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (2-5 sierpnia) w Wiśle, które odbywają się od 1990 r. To impreza przechodnia, jak dotąd gościły ją u siebie trzy spośród pięciu estrad TKB -Wisła, Szczyrk i Żywiec. Podstawowym założeniem MSF jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk położony zostaje na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów. Co roku kilkanaście grup z różnych zakątków świata zabiera festiwalową publiczność w niezwykłą, często bardzo egzotyczną podróż. Ich sceniczne zmagania ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Najlepszej grupie za całość prezentacji przyznana zostaje Grand Prix, a sześciu zespołom nagrody za poszczególne elementy programu. Czegoś takiego nie można przegapić!

Obecny Tydzień Kultury Beskidzkiej wywodzi się z imprezy, której pierwsza edycja odbyła się w... 1935 r. w Zakopanem. Na miejsce drugiej edycji wyznaczono Wisłę. Miała bardziej niż dotychczas scalić wszystkie szczepy góralskie w Polsce przez pielęgnowanie tradycji, wywodzących się przecież ze wspólnego pnia. Na początku lat 30. ub. wieku nastąpił bowiem dynamiczny rozwój pieśni, muzyki i tańca ludowego od Olzy po Czeremosz. Wzmacniały się już istniejące grupy i zespoły, cały czas powstawały nowe. Miłośnicy zbierali melodie, pieśni góralskie z całych Karpat oraz wytwory sztuki ludowej. W sierpniu 1933 r. na zjeździe z okazji 60-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego padł pomysł, by zorganizować spotkanie wszystkich szczepów góralskich Polski.

Wielka powódź w 1934 r. uniemożliwiła realizację planów, ale rok później Święto Gór doszło do skutku w pierwszej dekadzie sierpnia w Zakopanem. Przybyło wiele grup regionalnych, które stanęły do konkursu strojów, obyczajów, muzyki, tańca i śpiewu. Sąd konkursowy miał poważne problemy z ostatecznymi rozstrzygnięciami, dlatego przyznał więcej nagród, niż planowano. Oprócz występów zespołów, przygotowano dla publiczności wiele atrakcji.

O wyborze Wisły na miejsce drugiego Święta Gór zadecydował szybki rozwój miejscowości. W latach 1928-1937 powstało połączenie kolejowe z Ustroniem, wybudowane zostały także drogi na Równicę, Kubalonkę, do Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki, zrobiono linię wysokiego napięcia Cieszyn - Kubalonka - Istebna. Powstały szkoły, sanatorium dla dzieci i zamek dla prezydenta RP na Kubalonce. Rozpoczęła się budowa Domu Zdrojowego i poczty, pojawiły się trzy skocznie narciarskie, basen oraz wiele pensjonatów. Wszystko to podczas wielkiego kryzysu, który dotknął nie tylko Polskę. O przeniesieniu tu święta zadecydowały też bogate tradycje folklorystyczne i wysoki poziom miejscowych zespołów folklorystycznych.

Drugie Święto Gór odbywało się w Wiśle od 15 do 22 sierpnia 1937 r. Przygotowane zostało perfekcyjnie. Głośno było o nim w kraju, ale również poza granicami. Nawet sami górale zadziwieni byli niewyczerpanym bogactwem folkloru. Imprezie nadawano też nazwę Tydzień Gór, a odbyła się pod protektoratem prezydenta RP Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Najistotniejszą częścią imprezy były pokazy zwyczajów, tańce, pieśni i obrzędy w wykonaniu grup regionalnych. Sensacją był przyjazd do Wisły Jana Kiepury, który dał wyjątkowy koncert - stał na dachu samochodu i śpiewał arie operowe.

Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową nie odbyło się Święto Gór w 1939 r. Do tradycji imprezy powrócono w Wiśle na początku lat 60., gdy przekształciła się w Tydzień Kultury Beskidzkiej, który co roku przyciąga w Beskidy tysiące turystów.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Czesław Lang zaprasza na Tour de Pologne 2017

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie