54. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Rozpoczyna się największe święto folkloru w Europie

JAK
Tydzień Kultury Beskidzkiej to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Każdy, kto lubi wypoczywać w Beskidach, przynajmniej raz w życiu powinien wziąć udział w koncertach organizowanych w ramach TKB, poczuć wyjątkowy klimat tej niesamowitej imprezy.

A że jest niesamowita, mówią już same za siebie liczby TKB: impreza odbywa się po raz 54., wystąpi około 4 tys. wykonawców, zaprezentuje się blisko 100 zespołów, w tym 70 z Polski i 13 z różnych krajów - Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Portoryko, Serbii, Turcji czy Węgier. Ale to nie koniec tych imponujących liczb - bezpłatne koncerty będą się odbywać codziennie na pięciu estradach głównych - w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także kilku mniejszych, w ramach TKB odbędą się 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich i 28. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, 70. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, 23. Festyn Istebniański w Istebnej czy 39. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach na Żywiec-czyźnie. A jakby tego było mało - odbędzie się sześć korowodów, będą wystawy twórców beskidzkich, kiermasze sztuki ludowej i wiele, wiele innych rzeczy. Jednym słowem - każdy powinien znaleźć coś dla siebie. A jeśli nie przepada za folklorem, to i tak musi przyjechać w Beskidy, żeby przynajmniej skosztować góralskiej mioduńki, oscypków czy góralskich klimatów. Oj, będzie się działo.

Górale i egzotyka

Miłośnikom rodzimego folkloru proponujemy wybranie się na Festiwal Folkloru Górali Polskich (29 lipca - 1 sierpnia), który odbywa się w Żywcu od 1970 r. To największe spotkanie polskich górali - zespołów, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, twórców sztuki ludowej, specjalistów folklorystów i kochającej góralski folklor publiczności. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych działających na terenie gór i terenach podgórskich. Jest przeglądem zespołów i solistów prezentujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Festiwal obejmuje konkurs regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów.

Z kolei miłośnikom egzotyki polecamy Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (2-5 sierpnia) w Wiśle, które odbywają się od 1990 r. To impreza przechodnia, jak dotąd gościły ją u siebie trzy spośród pięciu estrad TKB -Wisła, Szczyrk i Żywiec. Podstawowym założeniem MSF jest prezentacja oraz poznanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów. Szczególny nacisk położony zostaje na autentyczność śpiewu, muzyki, tańca, obrzędów i zwyczajów. Co roku kilkanaście grup z różnych zakątków świata zabiera festiwalową publiczność w niezwykłą, często bardzo egzotyczną podróż. Ich sceniczne zmagania ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona z wybitnych znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Najlepszej grupie za całość prezentacji przyznana zostaje Grand Prix, a sześciu zespołom nagrody za poszczególne elementy programu. Czegoś takiego nie można przegapić!

Obecny Tydzień Kultury Beskidzkiej wywodzi się z imprezy, której pierwsza edycja odbyła się w... 1935 r. w Zakopanem. Na miejsce drugiej edycji wyznaczono Wisłę. Miała bardziej niż dotychczas scalić wszystkie szczepy góralskie w Polsce przez pielęgnowanie tradycji, wywodzących się przecież ze wspólnego pnia. Na początku lat 30. ub. wieku nastąpił bowiem dynamiczny rozwój pieśni, muzyki i tańca ludowego od Olzy po Czeremosz. Wzmacniały się już istniejące grupy i zespoły, cały czas powstawały nowe. Miłośnicy zbierali melodie, pieśni góralskie z całych Karpat oraz wytwory sztuki ludowej. W sierpniu 1933 r. na zjeździe z okazji 60-lecia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego padł pomysł, by zorganizować spotkanie wszystkich szczepów góralskich Polski.

Wielka powódź w 1934 r. uniemożliwiła realizację planów, ale rok później Święto Gór doszło do skutku w pierwszej dekadzie sierpnia w Zakopanem. Przybyło wiele grup regionalnych, które stanęły do konkursu strojów, obyczajów, muzyki, tańca i śpiewu. Sąd konkursowy miał poważne problemy z ostatecznymi rozstrzygnięciami, dlatego przyznał więcej nagród, niż planowano. Oprócz występów zespołów, przygotowano dla publiczności wiele atrakcji.

O wyborze Wisły na miejsce drugiego Święta Gór zadecydował szybki rozwój miejscowości. W latach 1928-1937 powstało połączenie kolejowe z Ustroniem, wybudowane zostały także drogi na Równicę, Kubalonkę, do Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki, zrobiono linię wysokiego napięcia Cieszyn - Kubalonka - Istebna. Powstały szkoły, sanatorium dla dzieci i zamek dla prezydenta RP na Kubalonce. Rozpoczęła się budowa Domu Zdrojowego i poczty, pojawiły się trzy skocznie narciarskie, basen oraz wiele pensjonatów. Wszystko to podczas wielkiego kryzysu, który dotknął nie tylko Polskę. O przeniesieniu tu święta zadecydowały też bogate tradycje folklorystyczne i wysoki poziom miejscowych zespołów folklorystycznych.

Drugie Święto Gór odbywało się w Wiśle od 15 do 22 sierpnia 1937 r. Przygotowane zostało perfekcyjnie. Głośno było o nim w kraju, ale również poza granicami. Nawet sami górale zadziwieni byli niewyczerpanym bogactwem folkloru. Imprezie nadawano też nazwę Tydzień Gór, a odbyła się pod protektoratem prezydenta RP Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.

Najistotniejszą częścią imprezy były pokazy zwyczajów, tańce, pieśni i obrzędy w wykonaniu grup regionalnych. Sensacją był przyjazd do Wisły Jana Kiepury, który dał wyjątkowy koncert - stał na dachu samochodu i śpiewał arie operowe.

Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową nie odbyło się Święto Gór w 1939 r. Do tradycji imprezy powrócono w Wiśle na początku lat 60., gdy przekształciła się w Tydzień Kultury Beskidzkiej, który co roku przyciąga w Beskidy tysiące turystów.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Czesław Lang zaprasza na Tour de Pologne 2017

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie