56 posłów o sobie: Najlepszy z nas to...

Marcin Zasada
sejm.gov.pl
Rozpoczynamy plebiscyt na najlepszego parlamentarzystę z woj. śląskiego kończącej się kadencji. Z tej okazji nasi dziennikarze poprosili wszystkich 56 posłów z regionu, by na początek spróbowali ocenić samych siebie.

I co się okazało? Nie Tomasz Tomczykiewicz, nie Kazimierz Kutz. Najlepszym, najbardziej pracowitym i skutecznym posłem mijającej kadencji Sejmu, w ocenie innych parlamentarzystów z województwa śląskiego jest Stanisław Szwed z PiS. Na drugie miejsce zasłużyła Danuta Pietraszewska z PO, a trzecie - ex aequo: Marek Wójcik i Tomasz Tomczykiewicz (również PO).

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PLEBISCYTU I ZNAJDZIESZ REGULAMIN

W naszej ankiecie każdego posła z osobna pytaliśmy o trzy wskazania parlamentarzystów, którzy, jego zdaniem, zasłużyli przez cztery ostatnie lata na największe uznanie. Głosowanie było anonimowe, dzięki czemu wielu naszych rozmówców nie chwaliło wyłącznie swoich kolegów z partii. Wygrana Stanisława Szweda to najlepszy dowód obiektywności, do której udało nam się skłonić pytanych posłów. - Nie jest tajemnicą, że w opozycji trudniej się przebić - komentuje parlamentarzysta PiS z Bielska. - Ale ja zawsze starałem się pokazywać, że nie bijatyką, nie zabieganiem o pierwsze strony gazet, można być w Sejmie skutecznym i docenianym.

ZOBACZ ILE CZASU NASI POSŁOWIE SPĘDZILI W SEJMIE I JAK BYLI AKTYWNI

To nie jedyna niespodzianka tego plebiscytu. Równie zaskakująca była skala podziałów, do jakich doszło w regionalnej lewicy.

Żaden z parlamentarzystów SLD nie wyróżnił na pierwszym miejscu swojego kolegi z partii. A tym, który zdobył w Sojuszu najwięcej punktów jest Wacław Martyniuk, czyli człowiek żegnający się z SLD i Sejmem wraz z końcem tej kadencji.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Od dziś w naszym redakcyjnym plebiscycie możecie Państwo ocenić i wybrać posłów, którzy cztery ostatnie lata najmocniej pracowali, by region rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej. Ciekawą podpowiedzią będą informacje, co parlamentarzyści sądzą o sobie i kogo uważają za najbardziej godnych wyróżnienia. Wbrew towarzyskim układom i partyjnym uprzedzeniom.

ZOBACZ ILE CZASU NASI POSŁOWIE SPĘDZILI W SEJMIE I JAK BYLI AKTYWNI

W ankiecie przeprowadzonej u wszystkich 56 naszych przedstawicieli w Sejmie, niespodziewane zwycięstwo odniósł Stanisław Szwed, bielski poseł PiS. Fakt, większość z 33 zdobytych punktów uzyskał dzięki politykom swojego ugrupowania, ale głosowali na niego też koledzy z PO. Zasady były proste - każdy wybiera swoją trójkę najlepszych. Pierwszego nagradzamy trzema punktami, drugiego - dwoma i trzeciego - jednym. Anonimowo, żeby nie wywoływać niepotrzebnych towarzyskich spięć i dla większej obiektywności.

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PLEBISCYTU I ZNAJDZIESZ REGULAMIN

Stanisława Szweda tak w PiS, jak i w PO, chwalono za mrówczą pracę w dziedzinie polityki socjalnej i społecznej. Podkreślano również jego styl działania - merytoryczny, pozbawiony agresji i językowej brutalności.

- Gdybyśmy mieli w Sejmie 56 takich Szwedów, lobby regionalne miałoby zupełnie inną jakość - podkreśla jeden z parlamentarzystów.

- Jeden z tych posłów, którzy bez względu na sytuację polityczną, są ponad podziałami i awanturami w Sejmie - komentuje inny z posłów.

Sam zwycięzca powiedział nam, że ta wygrana może być lekarstwem na chwile zwątpienia.

- Polityka społeczna to niewdzięczna dziedzina. Pracochłonna i mało medialna. W dodatku to u najsłabszych, najbiedniejszych rząd zawsze szuka oszczędności w sytuacjach kryzysowych - podkreśla poseł Szwed. - Szczycę się tym, że do każdej dyskusji jestem dobrze przygotowany, jeśli nawet ktoś próbuje mnie atakować, to szybko kończą mu się argumenty.

Drugie miejsce w poselskim rankingu zajęła Danuta Pietraszewska z PO. Co ciekawe, zyskała większe uznanie m.in. od Tomasza Tomczykiewicza, szefa Platformy w regionie i szefa klubu.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
- Jestem pewien, że była jedynym członkiem komisji Blidy, który czytał wszystkie dokumenty. To dzięki niej Ryszard Kalisz mógł lansować się w mediach - chwali Pietraszewską jeden z posłów.

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PLEBISCYTU I ZNAJDZIESZ REGULAMIN

Nie mniej pochlebne opinie zbierali Marek Wójcik, Tomasz Tomczykiewicz i Marek Plura. Co ciekawe jednak, ten ostatni połowę swoich punktów zawdzięcza parlamentarzystom opozycji. Gdyby stworzyć odrębną klasyfikację posłów PO, którzy cieszyli się największym uznaniem wśród kolegów z PiS, SLD i PJN, Plura byłby zdecydowanym numerem jeden. Z kolei, oprócz Szweda, z grupy posłów PiS, Platforma wymieniała najczęściej zasługi Grzegorza Tobiszowskiego i Bolesława Piechy.

ZOBACZ ILE CZASU NASI POSŁOWIE SPĘDZILI W SEJMIE I JAK BYLI AKTYWNI

Prawdziwą klęskę ponieśli w rankingu parlamentarzyści SLD. Nie dość, że żaden z nich nie przyznał pierwszego miejsca koledze z partii, to jeszcze wielu miało problem z wyróżnieniem któregokolwiek z polityków Sojuszu z regionu. W takich okolicznościach miano najlepszego posła SLD przypadło żegnającemu się z polityką Wacławowi Martyniukowi. Kilka głosów zdobyli Tadeusz Motowidło, Bożena Kotkowska i Witold Klepacz, ale nie byli w stanie nawiązać walki z rywalami z PO i PiS. Podobnie w PJN, gdzie 3 punkty uzyskał Andrzej Sośnierz, a jeden - Lucjan Karasiewicz.

Najtrudniejsze dla kilkunastu posłów było zrozumienie, że w plebiscycie nie można głosować na siebie. Jeden z posłów PO chciał nawet przyznać sobie wszystkie trzy pierwsze miejsca. Inny poseł PiS zaznaczył, że wytypuje swoją trójkę tylko pod warunkiem, że sam będzie mógł znaleźć się na trzecim miejscu.

Zdarzały się też koleżeńskie spółdzielnie: "ja na ciebie, ty na mnie". Niektórzy posłowie byli niezmiernie ciekawi innych typów i sugerowali, że "ten i tamten zmówili się, żeby na niego nie głosować". Jeden z posłów długo upierał się nawet przy stwierdzeniu, że nasz ranking jest ustawiony. Jak widać, w trakcie galopującej kampanii różne rzeczy przychodzą politykom do głowy.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hubert

Najpierw trzeba rozdzielic: kto poslem Slaska, a kto reprezentuje Gorolowice.

M
MiśUszatek

skoro ankieta była anonimowa... to po co epatuje Pan nazwiskami??? kto na kogo i dlaczego.

j
johan

ale jak to bywa, niedoceniany.

Dodaj ogłoszenie