Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

57. Tydzień Kultury Beskidzkiej! PROGRAM TKB. Dziś rozpoczyna się wielkie święto Beskidów. Na co warto wybrać się w Beskidy?

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W sobotę 25 lipca rozpoczyna się 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej! Prezentowany podczas TKB folklor będzie można oglądać głównie on-line. Ale nie brak wydarzeń w plenerze, na które warto się wybrać. Zobaczcie w naszej galerii, co przygotowały miasta estrady. >>>
W sobotę 25 lipca rozpoczyna się 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej! Prezentowany podczas TKB folklor będzie można oglądać głównie on-line. Ale nie brak wydarzeń w plenerze, na które warto się wybrać. Zobaczcie w naszej galerii, co przygotowały miasta estrady. >>>
Epidemia wymusiła duże zmiany, ale nie była w stanie zatrzymać siły góralskiej tradycji - w sobotę 25 lipca rozpoczyna się 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej! Prezentowany podczas TKB folklor będzie można oglądać głównie on-line. Ale nie brak wydarzeń w plenerze, na które warto się wybrać. Zobaczcie w naszej galerii, co przygotowały miasta estrady.

Specyficzny, wyjątkowy, historyczny - tak można określić rozpoczynający się jutro, w sobotę 25 lipca, 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej „Trwajmy w tradycji”. Wydarzenie, które każdego roku przyciąga mnóstwo turystów z wielu zakątków Górnego Śląska, tym razem z powodu epidemii koronawirusa w dużej mierze będzie opierało się na transmisjach internetowych ze Szczyrku, Wisły, Żywca, Istebnej, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Jabłonkowa i Ujsół.

Nie wychodząc z domu będzie można zobaczyć relacje z trwających w Beskidach wydarzeń, przypomnieć sobie koncerty folklorystyczne z poprzednich lat, a także zobaczyć zarejestrowane specjalnie na tę okazję z udziałem kamer, dronów i innych nowych technologii, występy beskidzkich kapel, zespołów i grup śpiewaczych.

- Robimy coś, czego do tej pory nie robiliśmy - przyznaje Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB. - Były takie momenty, gdzie wątpiliśmy, czy uda się cokolwiek przygotować, ale wspólnie przezwyciężyliśmy te chwile. Duch tradycji zwyciężył! - dodaje.

Program TKB on-line

Mieszkańcy Beskidów i Górnego Śląska przyzwyczajeni do barwnych korowodów i żywiołowych tańców na beskidz-kich estradach, tegoroczny 57. Tydzień Kultury Beskidzkiej zobaczą głównie za pośrednictwem przekazów interneto-wych. Codziennie od 25 lipca do 2 sierpnia o godz. 18.00 swój premierowy program zaprezentuje inna estrada TKB. Niektóre materiały transmitowane będą „na żywo”.

Natomiast każdego dnia o godz. 20.00 emitowany będzie cykl koncertów, prowadzonych przez znanych i lubianych konferansjerów TKB, podczas których będzie można zobaczyć najciekawsze występy zespołów polskich i zagranicznych z trzech ostatnich lat.

Wszystkie transmisje oraz materiały filmowe można oglądać bezpłatnie na stronach tkb.art.pl oraz kanałach Tygodnia Kultury Beskidzkiej na Youtube i na fanpage’u Facebookowym.

Nie przeocz

TKB w plenerze

W Beskidy jednak warto przyjechać już w najbliższy weekend, bo choć wiele wydarzeń TKB odbędzie się on-line, nie zabraknie jednak także tych w plenerze. W sobotę 25 lipca w Wiśle od 11.00 na placu Hoffa będą trwały warsztaty z twórcami i koncerty kapel. O 15.00 w amfiteatrze w Wiśle nastąpi inauguracja TKB „Studio korowód”, prezentacja kapel i zespołów. A o 16.30 w amfiteatrze wystąpią Trebunie-Tutki.

Niedziela 26 lipca w Wiśle rozpocznie się o 11.00 koncertami kapel i warsztatami, o 13.00 na pl. Hoffa zaplanowano góralskie karaoke, o 15.00 otwarcie wystawy „TKB okiem Daniela Franka” (przed halą sportową), a o 16.00 koncerty kapel i grup śpiewaczych. Wiślańskie atrakcje czekają także w weekend 1-2 sierpnia.

Barwny korowód TKB, który zazwyczaj inaugurował święto folkloru, przejdzie tym razem w Szczyrku. Wydarzenie zaplanowano na niedzielę 26 lipca - o 15.00 msza w góralskiej oprawie w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła, po zakończeniu której korowód TKB przejdzie ulicami Lipową, Myśliwską i deptakiem nad Żylicą na plac św. Jakuba.
Szczyrk postawił na koncerty kapel góralskich w plenerze - na Hali Skrzyczeńskiej (sobota 25 lipca 12.00-14.00), na Skrzycznem (niedziela 26 lipca 11.00-13.00), Przełęczy Karkoszczonka (sobota 1 sierpnia, 11.00-13.00) i placu św. Jakuba (sobota 25 lipca, 1-2 sierpnia, 18.00-20.00).

Musisz to wiedzieć

Żywiec zaprasza miłośników folkloru na dziedziniec między zamkami, na którym będą koncerty kapel, Targi Sztuki Ludowej i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano w soboty 25 lipca i 1 sierpnia od 11.00 i w niedziele 26 lipca i 2 sierpnia od 13.00.

Najmłodsza estrada TKB, jaka znajduje się w Oświęcimiu, zaprasza na niedzielę 2 sierpnia na 17.30 na Rynek Główny, gdzie zaplanowano retransmisję koncertu Folkowe Klimaty z zespołem Turnioki.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera