Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 kutzyzmów na rok bez Kazimierza Kutza. Również tymi drobiazgami wielki reżyser i wielki Ślązak zapisał się w masowej świadomości

Marcin Zasada
1. Dupowatość ŚlązakówOkreślenie, które musi do dziś wywoływać podziw (zgrabność!), ale i podwójną irytację. Po pierwsze, dlatego, że nie chcielibyśmy być dupowaci. Po drugie, dlatego, że znakomity w swojej prostocie epitet stał się wytrychem do otwierania każdego śląskiego problemu i każdej śląskiej słabości. Coś na Śląsku nie wyszło? Dupowatość. Zawiedliśmy się na politykach? Dupowatość. Górnik przegrał z Legią? Wiadomo. A o co chodziło Kutzowi? "Dupowatość to genetyczna cecha Ślązaków, których przez pokolenia zmuszano do uległości i potulności" - tak uzasadniał swoją diagnozę. Przyjęła się.
1. Dupowatość ŚlązakówOkreślenie, które musi do dziś wywoływać podziw (zgrabność!), ale i podwójną irytację. Po pierwsze, dlatego, że nie chcielibyśmy być dupowaci. Po drugie, dlatego, że znakomity w swojej prostocie epitet stał się wytrychem do otwierania każdego śląskiego problemu i każdej śląskiej słabości. Coś na Śląsku nie wyszło? Dupowatość. Zawiedliśmy się na politykach? Dupowatość. Górnik przegrał z Legią? Wiadomo. A o co chodziło Kutzowi? "Dupowatość to genetyczna cecha Ślązaków, których przez pokolenia zmuszano do uległości i potulności" - tak uzasadniał swoją diagnozę. Przyjęła się. ARC Polska Press
To już rok bez Kazimierza Kutza. Naprawdę trudno mówić, że "Kazimierz Kutz był...", bo przecież Kazimierz Kutz wciąż jest. Kogoś takiego nie sposób zapomnieć. Na pierwszą rocznicę śmierci wielkiego reżysera i - przede wszystkim - wielkiego Ślązaka - przygotowaliśmy 6 kutzyzmów, czyli powiedzeń, bon motów czy obrazków, którymi zapisał się w masowej świadomości.

Kazimierz Kutz zmarł w Warszawie 18 grudnia 2018 r. po ciężkiej chorobie. Miał 89 lat. Pochodzący z Szopienic (dziś dzielnica Katowic) reżyser był znany m.in. z filmowej trylogii śląskiej Sól ziemi czarnej (1969), Perła w koronie (1971) i Paciorki jednego różańca (1979). Był nie tylko cenionym reżyserem i scenarzystą, ale też publicystą, pisarzem i politykiem.

Był wybitnym Ślązakiem, reżyserem, twórcą, ale i politykiem - senatorem, wicemarszałkiem Senatu i posłem.

Kutz był mistrzem w mówieniu, pisaniu, tłumaczeniu Śląska tym wszystkim, którzy nie rozumieli albo nie chcieli rozumieć.

Nigdy nie zapomniał skąd jest. Zaznaczał, że „reszta Polski może Ślązakom luft koło rzyci plompać”. Swoimi filmami zbudował nam obraz romantycznego Śląska, a jego mieszkańców przekonał, że są wyjątkowi, szlachetni i pełni cnót, których już nie ma.

Zobaczcie 6 kutzyzmów, bon motów zmarłego rok temu Kazimierza Kutza, z których go pamiętamy

Jego filmy to nie tylko poważne fundamenty polskiej kinematografii („Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”). Wiele należy do najbardziej komicznych w dziejach naszego kina (genialna scena z „Zawróconego: „Nazywom się Tumasz Siwek. Zamieszkały w Tychach, przy ulicy Rewolucji Październikowej pięć, mieszkania dwajścia trzi”), choć nigdy nie nakręcił komedii romantycznej.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera