MKTG SR - pasek na kartach artykułów

6 tys. podpisów przeciw nowej kopalni w Rybniku złożono w RDOŚ w Katowicach. Co dalej? ZDJĘCIA

Aleksander Król
Marzena Bugała - Azarko
Około 6000 podpisów mieszkańców przeciw budowie nowej kopalni w Rybniku, a raczej uwag do raportu oddziaływania tej inwestycji na środowisko złożyli dziś przedstawiciele protestujących mieszkańców z grupy „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

6000 podpisów przeciw nowej kopalni w Rybniku złożono w RDOŚ w Katowicach

Około 6000 podpisów mieszkańców przeciw budowie nowej kopalni w Rybniku, a raczej uwag do raportu oddziaływania tej inwestycji na środowisko złożyli dziś przedstawiciele protestujących mieszkańców z grupy „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

- Nowe uwagi wciąż do nas spływają, można je składać w RDOŚ do 30 maja, wyślemy je poleconym – mówi Michał Mroszczak, jeden z protestujących mieszkańców.

W zbieranie uwag zaangażowane były rady kilku dzielnic Rybnika, które mają odczuć skutki ewentualnej eksploatacji. Była pełna mobilizacja mieszkańców.

- Podczas naszych dyżurów zorganizowanych w dzielnicy Rybnik - Północ zebraliśmmy 2500 podpisów mieszkańców przeciw budowie nowej kopalni w mieście. Dziękujemy wszystkim, którym zależy na naszym mieście, którzy nie są obojętni na przyszłość naszych dzieci. Dziękuję za mobilizację – mówi Agnieszka Kozielska, przewodnicząca zarządu dzielnicy Rybnik Północ.

W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach przyznają, że czeka ich teraz dużo pracy.

- Przyjęliśmy uwagi. Czekamy aż zakończy się procedura z udziałem strony społecznej. Potem będziemy analizować dokumenty. Trudno powiedzieć ile to potrwa, to zależy między innymi, czy treść uwag jest jednolita, czy też różna – mówi Małgorzata Zielonka-Alker, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Przyznaje, że w przypadku jednolitej treści wniosku mieszkańcy mogli złożyć podpisy pod jednym dokumentem, a i tak każdy podpis byłby traktowany jako osobne zgłoszenie.

Tymczasem protestujący nie składają jeszcze broni .

- By mieszkańcy nie zapomnieli o co walczymy, na wjazdach do dzielnic Rybnika chcemy powiesić bilboardy pokazujące nasz sprzeciw wobec kopalni – mówi Mroszczak.

Dodaje, że pracują prawnicy i Rybnicki Alarm Smogowy.

Przypomnijmy, Spółka Bapro planująca budowę kopalni w Rybniku, aktualnie ubiega się o uzyskanie koncesji na wydobycie „złoża Paruszowiec”.

Podczas Komisji Przemysłu Górniczego, Ekologii i Rolnictwa w Radzie Miasta w Rybniku prezes Bapro Marek Budzyński mówił, że na świecie wydobywa się 7 mld ton węgla i to wydobycie wzrasta, a w Polsce wydobyliśmy w 2018 roku 62 mln ton węgla co jest znikomym procentem. Przekonywał, że w Rybniku problemem jest niska emisja, a nie wysoka emisja. Twierdził, że ich inwestycja jest projektem proekologicznym, ponieważ nowa powstała kopalnia byłaby w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni PGE w Rybniku, która dzięki kopalni mogłaby produkować tanią i ekologiczną energię cieplną (ciepło systemowe) dla rybniczan.

Uwagi w formie pisemnej można składać do 30 maja do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Pocztą tradycyjną na adres: Plac Grunwaldzki 8-10, 40-127 Katowice, elektroniczną na adres: [email protected], poprzez ePUAP: /RDOSKAT/skrytka.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni