Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 Sekund Biznesu: Polacy jeszcze bardziej cyfrowi i aktywni zdalnie. "Nowe technologie wcale nie zabiją relacji rodzinnych"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Technologia może sprawić, że różnice i cechy charakterystyczne dla danego pokolenia, będą się zacierać.
Technologia może sprawić, że różnice i cechy charakterystyczne dla danego pokolenia, będą się zacierać. 123RF
Pandemia koronawirusa pokazała Polakom, że dzięki szerokiemu spectrum rozwiązań cyfrowych, są w stanie efektywnie pracować, a także podtrzymywać relacje z rodziną i przyjaciółmi. Obecna sytuacja daje nam przedsmak przyszłości – za dwie dekady nasze życie będzie nasycone technologiami w sposób, który dziś trudno nam sobie wyobrazić.- Szczególnie ostatnie dwa miesiące izolacji związanej z epidemią koronawirusa pokazały, jak wiele codziennych aktywności możliwych jest do zrealizowania w trybie zdalnym- mówi AIP ekspert.

- Według raportu „Rodzina Przyszłości” Polacy lubią nowe technologie i na co dzień chętnie korzystają z cyfrowych rozwiązań. Cenią je zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dorośli zdają sobie sprawę z tego, że z technologiami szczególnie mocno związane są najmłodsze pokolenia. Dlatego blisko 60 proc. ankietowanych przyznaje, że kontaktuje się z dziećmi za pośrednictwem internetowych komunikatorów, a 56 proc. zapewnia, że dzwoni do bliskich przez Skype lub podobne narzędzie. W cyfryzacji Polacy cenią również prosty i szybki dostęp do wiedzy, niezbędnej do rozwoju najmłodszych. Czterech na dziesięciu rodziców przyznaje, że wraz z dzieckiem szuka w internecie rozwiązania jakiegoś problemu domowego lub szkolnego. Polacy wierzą w pozytywny wpływ technologii na rynek pracy. 57 proc. ankietowanych jest zdania, że dzięki temu rozwojowi łatwiej będzie w przyszłości pogodzić pracę z życiem osobistym- tłumaczy w rozmowie z AIP Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.

Jak wyjaśnia, nowe technologie i ich powszechność budzą także obawy ankietowanych. Dla dzieci świat bez smartfonów i internetu jest czymś trudnym do wyobrażenia. Powszechny dostęp do sieci oraz urządzeń elektronicznych może wzbudzać niepokój rodziców. Aż 90 proc. z nich czuje potrzebę stosowania kontroli rodzicielskiej, aby jak najlepiej chronić je przed nieodpowiednimi treściami.

Technologie przenikają niemal wszystkie obszary życia Polaków. Dziś dostęp do szerokopasmowego internetu ma aż 99 proc. rodzin z dziećmi, a smartfona w swojej kieszeni nosi dziewięciu na dziesięciu dwunastolatków- wynika z raportu.Urządzenia elektroniczne są obecnie jednym z naturalnych kanałów wymiany informacji oraz nawiązywania i podtrzymywania więzi między członkami rodziny.

Najnowsze, przeczytaj!:

Blisko 60 proc. uczestników badania przygotowanego we współpracy Nationale-Nederlanden z ekspertami z DELab UW, przyznaje, że kontaktuje się z dziećmi za pośrednictwem wiadomości na komunikatorze lub maili. 56 proc. respondentów zapewnia, że dzwoni do bliskich przez Skype lub podobne narzędzie.

Zdaniem ekspertów, wbrew powszechnie panującym obawom nowe technologie wcale nie zabiją relacji rodzinnych, a wręcz pomogą w ich budowaniu. Będą one jeszcze skuteczniej łączyć ludzi, a także pozwolą im lepiej komunikować swoje nastroje i emocje. Już teraz wśród jednej trzeciej ankietowanych Polaków panuje przekonanie, że trudną wiadomość wypada wysłać smsem lub przez komunikator, jeśli niezręcznie jest ją przekazać bezpośrednio.

Nowe technologie przyczynią się również do tego, że będziemy mieć więcej czasu dla siebie i bliskich. Za sprawą postępującej automatyzacji będziemy wykonywać głównie zadania wymagające kreatywności oraz takie, w których ważne są relacje z drugim człowiekiem. Prawie sześciu na dziesięciu Polaków uważa, że dzięki postępowi technologicznemu łatwiej będzie im łączyć pracę i życie prywatne, a przez to zyskają przestrzeń na pielęgnowanie relacji rodzinnych i rozwój własnych zainteresowań.

- Szczególnie ostatnie dwa miesiące izolacji związanej z epidemią koronawirusa pokazały, jak wiele codziennych aktywności możliwych jest do zrealizowania w trybie zdalnym. Pod jednym dachem Polacy łączą teraz pracę, szkołę czy salę sportową- mówi Pokutycka- Mądrala. - Technologie stały się organizatorem naszego wolnego czasu w domu. Poza obowiązkami, które realizujemy, spędzamy ten czas na rozrywce. Oprócz oglądania filmów i seriali, połowa respondentów rozwija hobby. Co czwarty badany korzysta ze zdalnych aktywności kulturalnych, a co piąty ćwiczy fizycznie korzystając z filmów na YouTube- dodaje.

Co z osobami starszymi? Zdaniem ekspertki, technologia może sprawić, że różnice i cechy charakterystyczne dla danego pokolenia, będą się zacierać. Pokutycka- Mądrala tłumaczy, że rozwój kultury opartej na treściach cyfrowych dostępnych online sprawia, że dziadkowie, rodzice i dzieci zaczynają oglądać te same seriale, słuchać podobnej muzyki, korzystać z tych samych serwisów, platform VOD czy mediów społecznościowych. - Takie wymieszanie się pokoleń sprawia, że więzy między przedstawicielami różnych grup wiekowych się zacieśniają- mówi

- Starsze osoby dostosowują się do standardowych dziś form komunikacji. Powszechne użycie internetowych komunikatorów sprawia, że one także muszą zaznajomić się z nowymi rozwiązaniami, aby pozostać w kontakcie z dziećmi czy wnukami. Cyfryzacja wpływa na seniorów w naturalny sposób poprzez nowe normy, a wiedza z zakresu nowych technologii często płynie od dzieci do rodziców- podsumowuje ekspertka.

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 60 Sekund Biznesu: Polacy jeszcze bardziej cyfrowi i aktywni zdalnie. "Nowe technologie wcale nie zabiją relacji rodzinnych" - Strefa Biznesu