600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [18.08.2019 r.]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [18.08.2019 r.] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,589

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość 38

Hmm Ciekawe kto mi zapalić za to ze nie mialam miejsca w żłobku bo sa 2 żłobki za krzyż a jeden 1000zł i nie mialam albo jak odebrac albo

zaprowadzić i z tego powodu musialam z pracy zrezygnować !!!!

G
Gość

Ta zapomoga powinna być wypłacana przy pensji

G
Gość

Proponuję 1000 dla pracujących a tym leniom smierdzacym 000

S
Sokular

Śmiechu warte.."kto da więcej co ja"...nie sztuka obiecywać gdy jest OCZYWISTE,że nigdy rządzić nie będą-zawsze są przystawkami sowicie korzystającymi z przyklejenia się do kolejnych rządów......nauczyli się cwaniactwa

G
Gość
2019-08-17T11:11:25 02:00, Emma:

Co wy tu wypisujecie szkoda wam ze daja kase dla dzieci juz nie przesadzajcie te 500 plus to jest nic wszystko drozeje a wy zachowujecie sie gorzej niz swinie w chlewie. Robcie dzieci tez dostaniecie i zobaczycie ile dzieci kosztuja.

2019-08-17T23:32:29 02:00, Gość:

To sobie zarabiaj na swoje dzieci więcej, jak tyle kosztują. Wszystko drożeje a ci którzy nie mają dzieci (ich wybór i tobie g...do tego) też za tę drożyzne płacą, przy czym nic nie dostają.

2019-08-18T08:09:13 02:00, Gość:

Każdy by chętnie więcej zarabiał PIS bardzo dobrze robi jeszcze za pracodawcow powinien sie wziasc niech dadzą wieksze pensje zaraz by bylo ze ich na to nie stac a prawda jest inna firmy zagraniczne otwierają filie zakladow u nas w Polsce płacą najniższą krajową i są zadowoleni bo wykorzystują nas a takie same zaklady za granicą są i tam zarobki o wiele razy większe i niech nikt nie pisze ze trzeba wyjezdzac za granice tylko po prostu moga i tu tak placic ludziom i napewno firmy nie upadna wiec o czym tu mowaniech po prostu płacą wiecej a nie caly kapitał wywoza za granice wtedy nikt nie bedzie sie czepial o 500 plus w innych krajach ludzie zarabiaja ciezkie pieniadze i do tego socjal na dzieci jest potezny i nikt do nikogo nie nie ma pretensji wiec podsumowując niech płacą wiecej i bedzie dobrze bo stac na to pracodawców a PIS oby jak najdluzej rządził bo akurat co do ich poprzednikow to nie mają ludzi gdzieś

No tak bo pis ci daje, nie ludzie tylko, Kaczyński wyciąga z kieszeni. Nikt ci przecież nie bronił uczyć się, wtedy nie pracowałbyś w fabryce. Zawsze też możesz otworzyć własną działalność i zgaraniać kase, prawda? Przecież to takie proste dla ciebie, pieniądze same się zarabiają. Ale nie, lepiej łapy wyciągać. Wylęgarnia dziadostwa w tym kraju. Nie dziwię się, że pis sie boi ludzi wykształconych. Jeszcze porównywać nas z innymi krajami pffff. Na służbę zdrowia powinni przede wszystkim dać

G
Gość
2019-08-17T11:11:25 02:00, Emma:

Co wy tu wypisujecie szkoda wam ze daja kase dla dzieci juz nie przesadzajcie te 500 plus to jest nic wszystko drozeje a wy zachowujecie sie gorzej niz swinie w chlewie. Robcie dzieci tez dostaniecie i zobaczycie ile dzieci kosztuja.

2019-08-17T23:32:29 02:00, Gość:

To sobie zarabiaj na swoje dzieci więcej, jak tyle kosztują. Wszystko drożeje a ci którzy nie mają dzieci (ich wybór i tobie g...do tego) też za tę drożyzne płacą, przy czym nic nie dostają.

Każdy by chętnie więcej zarabiał PIS bardzo dobrze robi jeszcze za pracodawcow powinien sie wziasc niech dadzą wieksze pensje zaraz by bylo ze ich na to nie stac a prawda jest inna firmy zagraniczne otwierają filie zakladow u nas w Polsce płacą najniższą krajową i są zadowoleni bo wykorzystują nas a takie same zaklady za granicą są i tam zarobki o wiele razy większe i niech nikt nie pisze ze trzeba wyjezdzac za granice tylko po prostu moga i tu tak placic ludziom i napewno firmy nie upadna wiec o czym tu mowaniech po prostu płacą wiecej a nie caly kapitał wywoza za granice wtedy nikt nie bedzie sie czepial o 500 plus w innych krajach ludzie zarabiaja ciezkie pieniadze i do tego socjal na dzieci jest potezny i nikt do nikogo nie nie ma pretensji wiec podsumowując niech płacą wiecej i bedzie dobrze bo stac na to pracodawców a PIS oby jak najdluzej rządził bo akurat co do ich poprzednikow to nie mają ludzi gdzieś

G
Gość

Niepracujacym zabrać wszystkie dodatki, to w końcu pójdą do legalnej pracy, bo i tak większość oficjalnie bezrobotnych pracuje, tylko na czarno, żeby im dodatków nie zabrali.

G
Gość

Bardzo dobry pomysł ale niepracującym za co dawać 400 ???

G
Gość

Dobrze że ktoś głośno o tym môwi. PIS dzięki swojemu rozdawnictwu naszych pienuędzy hoduje bandę zasiłkowych nierobów ktorym wiecznie trzeba będzie pomagać!

G
Gość
2019-08-17T11:11:25 02:00, Emma:

Co wy tu wypisujecie szkoda wam ze daja kase dla dzieci juz nie przesadzajcie te 500 plus to jest nic wszystko drozeje a wy zachowujecie sie gorzej niz swinie w chlewie. Robcie dzieci tez dostaniecie i zobaczycie ile dzieci kosztuja.

To sobie zarabiaj na swoje dzieci więcej, jak tyle kosztują. Wszystko drożeje a ci którzy nie mają dzieci (ich wybór i tobie g...do tego) też za tę drożyzne płacą, przy czym nic nie dostają.

w
www

nie pracujacydo pracy a nie jeszcze dawac 400 pracujacy 800 to jes sprawiedliwie

T
Trzeba

600 dla nie pracujących a 100zl dla pracujących!

A
Anka
2019-07-24T15:22:44 02:00, Gość:

Ludzie....a co to jest 500 ???Macie dzieci???Te pieniądze to starcza na małe wydatki dla dziecka miesięcznie!Gdzie mleko,pieluchy,ubrania,kosmetyZachowuje?!Same buty kosztują dużo a gdzie reszta?Zachowujecie się jakby to było 5000tyś. !!!Myślicie,ze ludzie siedzą w domach dlatego bo mają tą pomoc znikoma i niby nie opłaca im się pracowa ?;))) o zgrozo....ta pomoc jest marna.

2019-07-24T15:25:53 02:00, Franek:

Ale jak ma się 4 dzieci to jest 2000 zł i to jest juz coś i niektórzy rezygnują bo dodatkowo jak nie pracują to maja jeszcze dodatki z Mops-u. Pracuje w opiece i nie takie rzeczy widziałem.

2019-07-24T17:44:48 02:00, Gość:

Tzn, że 2000÷4 nie jest równe 500÷1?... od dawna się pomyślałam, że u was z matematyką na bakier.

2019-07-24T19:26:35 02:00, Obserwatorja:

Właśnie liczyć umiecie nie swoje pieniądze, ale do pracy to juz nie.

2019-07-24T21:52:43 02:00, 20 latek:

Bo tacy liczą że single będą na nich robić a właśnie oni są teraz najbardziej poszkodowani pracują a gó..no! Dostają gdzie tu równość i solidarności ku...a!

2019-07-25T00:21:26 02:00, Gość:

Sorry koleś, ale ja także kiedyś miałam 20 lat i nie miałam dzieci i szczerze to miałam gdzieś matki dzieciate, mężate... teraz wy(20latki) jesteście roszczeniowi, macie wymagania nieziemskie i myślicie, że świat jest wasz. Nie tak nie jest! Każdy żyje swoim życiem. Ty także kiedyś założysz rodzine(chyba, bo teraz to różnie bywa) i wtedy będziesz piszczał inaczej. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

2019-08-16T20:07:46 02:00, dotowanie niemcow:

no i nadal masz jak wtedy

czyli moja d najmojsza

2019-08-17T08:36:38 02:00, Gość:

""""Ludzie....a co to jest 500 ???Macie dzieci???Te pieniądze to starcza na małe wydatki dla dziecka miesięcznie!Gdzie mleko,pieluchy,ubrania,kosmetyZachowuje?!Same buty kosztują dużo a gdzie reszta? o zgrozo....ta pomoc jest marna.""""

------------------

A może byś zabrał się do uczciwej pracy i zarobił na swoje dzieci ? A ty krzyczysz "mało,mało".

Ja mam troję dzieci, małych. Obydwoje z mężem pracujemy. Bardzo się cieszę z tego dodatku, to oczywiste. Ale zanim zdecydowaliśmy się na dzieci, sprawdziliśmy czy jesteśmy na nie gotowi, także finansowo. Zupełnie nie rozumiem jak ktoś może mieć pretensje, ze te 500 zł nie wystarcza na pieluchy, buty itd - to chyba każdy rodzic ma obowiązek utrzymać swoje dziecko, a nie liczyć, ze państwo to za niego zrobi?

M
Miodny

Niech ten pan ekonomista zapłaci z własnej kieszeni i jemu podobnym myśleniem ja nie jestem uczonym ale wiem że nie daje się nic za darmo wszelka pomoc potrzebującej osobie powinna się opierać na pożyczaniu a nie dawaniu opieka i pomoc społeczna na tym polega a nie ze nierób czy inny menel patologi powie że jemu się należy

G
Gość

Madry facet . Powinni wogóle dostawać 500 tylko ci co pracują . Ale już sam podział na 600 i 400 jest lepszy . Kobity z kilkoma wdzięczni i wszystkimi dopłatami socjalnymi itp. Dostają tylko co ja za miesiąc ciężkiej pracy i tez mam dzieci . A niektórych to 100% więcej pensji

Dodaj ogłoszenie