600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [20.08.2019 roku]

jsZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – takie rozwiązanie zaproponował główny ekonomista banku Pekao SA. Jego zdaniem 500 plus rozdawane wszystkim po równo, i tym pracującym, i tym niepracującym, osłabia motywację do znalezienia zatrudnienia. Wielu rodziców zrezygnowało z pracy zarobkowej całkowicie po otrzymaniu wsparcia finansowego od państwa. Czy pomysł Marcina Mrowca się przyjmie?

600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących – ta zmiana może pomóc pracodawcom

Marcin Mrowiec, główny ekonomista banku Pekao SA uważa, że wsparcie od państwa w postaci 500 plus doprowadza do unikania pracy:

Marcin Mrowiec dla Businessinsider: Można by zmodyfikować program 500 plus w kierunku promowania beneficjentów programu, którzy pracują. Np. 600 plus dla pracujących, 400 plus dla niepracujących. Może z wyjątkiem matek, które mają troje i więcej małych dzieci.

Zdaniem ekonomisty, aktualne rozwiązania prawne nie sprzyjają poszukiwaniom pracy. Oprócz rodziców, osobami, które nagminnie rezygnują z jakiegokolwiek zatrudnienia, są osoby niepełnosprawne.

Marcin Mrowiec: Teraz system podatkowo-składkowy wspierający te osoby wytwarza bodźce utrzymujące je poza rynkiem pracy. Te osoby nie zawsze mają wysokie kwalifikacje, a gdyby zaczęły pracować, uzyskując niewysokie zarobki, równocześnie tracą prawa do dodatków socjalnych. Często nie opłaca im się więc podejmować pracy.

TOP 25 najlepszych miejsc pracy w Europie. Chcesz tutaj prac...

500 plus do podziału? „Trzeba zachęcać do aktywności zawodowej”

Zdaniem ekonomisty pat, w którym znajduje się sporo osób bezrobotnych w Polsce, wynika z przepisów, które nie przystają do rzeczywistości.

  1. Na polskim rynku pracy obciążenia związane z zatrudnieniem są wysokie dla wszystkich – osoby, które mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie, często z niego rezygnują, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne.
  2. Osoby pobierające różnorakie świadczenia obawiają się ich utraty w przypadku rozpoczęcia pracy zarobkowej.
  3. Wysokość świadczeń i wysokość najniższego wynagrodzenia często są zbliżone do siebie.

Marcin Mrowiec podkreśla, że Słowacy kilka lat temu zaczęli stosować ujemny podatek dochodowy (dopłacanie do bardzo niskich dochodów). Dzięki temu sporo bezrobotnych chciało znaleźć pracę.

Według ekonomisty, budowany przez 3 dekady system, na którym opiera się polski rynek pracy, powinien być dokładnie zbadany:

Brakuje nam rąk do pracy i musimy się upewnić, czy nasz system skłania ludzi do pracowania, a nie wzmacnia w nich tendencje, aby nie pracować, albo żeby pracować w szarej strefie.

Trwa głosowanie...

Popierasz obecne zmiany w programie 500 Plus?

Materiał oryginalny: 600 plus dla pracujących i 400 plus dla niepracujących - to propozycja ekonomisty. Będą zmiany? [20.08.2019 roku] - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1,904

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlatego robię zakupy w polskim sklepie Społem. Jedzenie zdrowe i świeże na wagę, bez konserwantów. Mam pokojowe i usposobienie i dobry humor. Polecam robić zakupy w Społem. Nie jedźcie paczkowanych zakonserwowanych chemią mięs w hipermarketach. Tylko Społem jest lekiem na całe złe żarcie. Społem sklep z polską wędliną i polskim kurczakiem, świeżo i smacznie.

G
Gg

Najgorsza rzecz to dawać ludziom pieniądze. Młode pokolenke już się przyzwyczaja i staje się roszczeniowe

G
Gość

Wpierajcie dalej nierobów, to zobaczycie jak się gospodarka na ryj przewróci. Za chwilę naszymi pieniędzmi będziemy mogli sobie podetrzeć... Szkoda słów na ten umysłowy kompost, który nie ma zielonego pojęcia jak działa ekonomia...

R
Run
2019-08-20T00:25:43 02:00, Gocha:

A, ci co pracują i dzieci nie mają i ledwo koniec z końcem wiążą, to im się nic nie należy? Tylko jakieś marne 100 zł? Na co wystarczy? A, na jeden raz, żeby iść do Wedla na lody, i godnie zjeść, jak przystało na człowieka. We Włoszech ludzie jedzą, co chcą i tyle razy wychodzą przynajmniej na pizzę, ile chcą. Nie jeden raz w sklepie brałam do ręki łososia i odkładałam,bo 17 zł kosztował. I, to jest Polska?

Przeczytaj co napisałas? Chcesz pieniądze dze od Państwa na swoje przyjemności? Takiego bardzo skromnego pomysłu jeszcze nie było. Ręce opadają

G
Gość
2019-08-20T00:36:33 02:00, Zbigniew.:

I wy bezdzietni takimi samimi bachorami jesteście i wasze dzieci w przyszłości nimi beda a matki wasze tylko rozkladac nogi umialy jak takie cepy siw porodzily a niektore debile i debilówy nie pojmuja tepaki nadal ze nie ze jak sie chciało jeb.ac blabla tylko ludzie umieja utrzymać a skoro sie lapia na program to co za problem idioto? Ja pieprze co za buraki twoja matula tez sie je.bala tak? Zadnych argumentow debile mysla ze ceny spadną a rosna przed programem gowno macie a nie argumenty i ja nie korzystam z tych pieniedzy

2019-08-20T03:28:26 02:00, Gość:

Jesli jestesmy przy matkach to twoja rownierz itp zal mi takich prostych ludzi ale tez musza byc jesli niemasz nic mondrego do powiedzenia to lepiej nic nie mowic

Kupcie sobie oboje po slowniku i pierdolnięcie się nimi w łeb

J
Jaromir

Zalatwianie 500 to porazka dla pracujacych za granica i jeszcze prez kazde nowelizacje ma sie klopoty poza Polska. Nowe zmiany ja jestem na tak tylko kolejny rok do tylu w rzadowym pospiechu mozojnej pracy nad poprawkami a i przy tym miesiace afer o 100 w przod czy tyl. Jednak Polska jest za to kochana

G
Gość
2019-08-20T00:36:33 02:00, Zbigniew.:

I wy bezdzietni takimi samimi bachorami jesteście i wasze dzieci w przyszłości nimi beda a matki wasze tylko rozkladac nogi umialy jak takie cepy siw porodzily a niektore debile i debilówy nie pojmuja tepaki nadal ze nie ze jak sie chciało jeb.ac blabla tylko ludzie umieja utrzymać a skoro sie lapia na program to co za problem idioto? Ja pieprze co za buraki twoja matula tez sie je.bala tak? Zadnych argumentow debile mysla ze ceny spadną a rosna przed programem gowno macie a nie argumenty i ja nie korzystam z tych pieniedzy

Jesli jestesmy przy matkach to twoja rownierz itp zal mi takich prostych ludzi ale tez musza byc jesli niemasz nic mondrego do powiedzenia to lepiej nic nie mowic

K
Kombinator

No coz, skoro rzad rozdaje to ich sprawa, ja pracuje i kombinuje, do tego unikam podatkow, wiec nie interesuje mnie kto dostaje te 5oo , bylebym mial to co mi sie nalezy za moja prace, zarabiam 5-8tys na reke miesiecznie , kombinuje ale nie kradne i to jest mij cel w zyciu, a nie jakies tam 5oo

Z
Zbigniew.

I wy bezdzietni takimi samimi bachorami jesteście i wasze dzieci w przyszłości nimi beda a matki wasze tylko rozkladac nogi umialy jak takie cepy siw porodzily a niektore debile i debilówy nie pojmuja tepaki nadal ze nie ze jak sie chciało jeb.ac blabla tylko ludzie umieja utrzymać a skoro sie lapia na program to co za problem idioto? Ja pieprze co za buraki twoja matula tez sie je.bala tak? Zadnych argumentow debile mysla ze ceny spadną a rosna przed programem gowno macie a nie argumenty i ja nie korzystam z tych pieniedzy

Z
Zbigniew.

Wam w dupach ciagle zle pieprzone poloczki mi starcza i niw robie problemu ze na dzieci idzie a co kuswa kepiej lekarzom dac albo nauczycielom?! Najwiecej wypowiadają sie negatywnie te dziady ktore nie umieją utrzymać rodziny a ich baba musi po katach dorabiać obslugujac jego kolezkow albo bezdzetni ale opinia tych cielokow nikogo nie obchodzi albo zaniedbane babsztyle ktorych dziecioki juz po 18 dawno czyli sa to osoby ktore gowno by z pod siebie zjadly byle by sasiad mial mniej jestescie scieresmi chwastami ktore powinno sie wyplenic zamiast patrzeć na patole idz pomoc zglos ale nie bo wy durne polaczki najlepiej oczerniac wszystkich jestescie pustakami a wasze argumenty ze wszyscy sa tacy sa marne tak jak wy nie macie żadnych argumentów procz zazdroscni bo ja kuswa nie dostane to inny nie powinien ale jednoczesnie jestem frajer bo w rodzinie czy znajomych pobierają ale tam sie nie odezwę bo taki jestem pojeb.any i nie kuswa ten program nie jesr zly a jedyna patole jaka tworzy to w waszych zasranych lbach i uwierz mi ty ktosiu zasrnany ze dziadem nie jest i baba mnir nir zostawila zobacz ile mam skoro nie placze nad tym programem a nie dostaje z niegk ani zlotowki po prosru prostaku nie dorównujesz mi do pięt

G
Goniec
2019-08-19T20:30:00 02:00, Dość pasożytów:

Ogolnie,to popieram jedną zasade.Taką,ktora jest spolecznie sprawiedliwa...ZROBIŁEŚ DZIECKO...TO TERAZ ZAPIERDALAJ ZEBY JE UTRZYMAĆ A NIE LICZYSZ,ŻE INNI JE UTRZYMAJĄ.NIE MASZ UMIARU W ROBIENIU DZIECI?TO ZAPERDALAJ NA DWA,TRZY ETATY .

2019-08-20T00:10:49 02:00, Gosc:

Skoro jebac ci się chce to pracuj na te swoje szczeniaki a nie jeszcze chlejesz i palisz za te ieniadze a dzieci chodzą głodne wyciągają lapska kradną co popadnie i rząd i opieka tego nie widzi.

Właśnie. Dlaczego mamy utrzymywać cudze dzieci? Ktoś nie ma dzieci to, więcej na siebie powinien mieć, żeby wydać a nie, nie ma swoich, to cudze ma karmić. Każdy niech sobie wykalkuluje na ile bahieow go stać, tyle niech robi.

G
Gocha

A, ci co pracują i dzieci nie mają i ledwo koniec z końcem wiążą, to im się nic nie należy? Tylko jakieś marne 100 zł? Na co wystarczy? A, na jeden raz, żeby iść do Wedla na lody, i godnie zjeść, jak przystało na człowieka. We Włoszech ludzie jedzą, co chcą i tyle razy wychodzą przynajmniej na pizzę, ile chcą. Nie jeden raz w sklepie brałam do ręki łososia i odkładałam,bo 17 zł kosztował. I, to jest Polska?

G
Gosc
2019-08-19T20:30:00 02:00, Dość pasożytów:

Ogolnie,to popieram jedną zasade.Taką,ktora jest spolecznie sprawiedliwa...ZROBIŁEŚ DZIECKO...TO TERAZ ZAPIERDALAJ ZEBY JE UTRZYMAĆ A NIE LICZYSZ,ŻE INNI JE UTRZYMAJĄ.NIE MASZ UMIARU W ROBIENIU DZIECI?TO ZAPERDALAJ NA DWA,TRZY ETATY .

Skoro jebac ci się chce to pracuj na te swoje szczeniaki a nie jeszcze chlejesz i palisz za te ieniadze a dzieci chodzą głodne wyciągają lapska kradną co popadnie i rząd i opieka tego nie widzi.

G
Gość
2019-08-19T22:34:18 02:00, Robert:

Te osoby co się pozwalniali jak weszło 500 to nie dać wcale a dać całą kwote tym co pracują

Popieram

R
Robert

Te osoby co się pozwalniali jak weszło 500 to nie dać wcale a dać całą kwote tym co pracują

Dodaj ogłoszenie