Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

65. Olimpiada Astronomiczna zakończona. Najwyższe miejsca zdobyli uczniowie z Warszawy i Krakowa

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Zwycięzcą 65. Olimpiady Astronomicznej został Maciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zwycięzcą 65. Olimpiady Astronomicznej został Maciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Planetarium Śląskie
Maciej Pilarczyk, uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, został zwycięzcą finału 65. Olimpiady Astronomicznej, która dziś zakończyła się w Chorzowie. Pozostałe miejsca w czołówce konkursu zajmowali również uczniowie szkół z Warszawy i Krakowa.

Od piątku 21 finalistów Olimpiady rozwiązywało zadania teoretyczne, polegające na analizie danych. W sobotę, dzięki dobrym warunkom pogodowym, uczestnicy rywalizowali także przy obserwacji nocnego nieba swoją uwagę skupiając m.in. na Księżycu.

Poza Maciejem Pilarczykiem, z przygotowanymi zadaniami najlepiej poradzili sobie:

II miejsce: Aleksander Waczyński - CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie.
III miejsce: Jakub Dunikowski - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne miejsca w większości również należały do osób, które na co dzień uczą się w Warszawie i Krakowie.

IV miejsce – ex aequo – Julia Tokarska oraz Maksymilian Wdowiarz – oboje reprezentujący V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
VI miejsce – Olaf Krupiński XIII LO w Szczecinie.
VII miejsce – ex aequo – Weronika Bednarek XIII LO w Szczecinie oraz Paweł Ptaszek - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Nie przeocz

Olimpiada Astronomiczna, której finał tradycyjnie odbywa się w Chorzowie, jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju rywalizacji w Polsce. Organizowana jest od 1957 roku, a wśród laureatów jest m.in. profesor Aleksander Wolszczan, który w trakcie swojej bogatej kariery naukowej odkrył w 1991 roku istnienie trzech planet poza Układem Słonecznym. Pracuje na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii.

Z triumfu w chorzowskim finale aż dwukrotnie, w 2016 i 2017 roku, mogła cieszyć się Zofia Kaczmarek. Jako jedyna w historii zwyciężyła dwa razy z rzędu, w tym raz zdobywając komplet możliwych punktów. Na jej cześć Michał Kusiak i Michał Żołnowski nazwali odkrytą przez siebie planetoidę imieniem: „(486239) Zosiakaczmarek”.

W tym roku polska astronomka osobiście wspierała uczestników i uczestniczki 65. Olimpiady Astronomicznej.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera