69 mln zł na projekt Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed

Aga
Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed
Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed
Projekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed - został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Będzie to jeden z największych projektów realizowanych przez SUM. Całkowity koszt inwestycji to ponad 106 mln zł, z czego ponad 69 mln zł będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W ramach projektu planuje się utworzenie sieci nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych w tym m.in.: Laboratorium Immunologii i Mikrobiologii, Nanomikroskopii, Banku Komórek i Tkanek, Laboratorium Inżynierii i Terapii Komórkowej, Analiz Białek oraz Analiz Genetycznych z pracownią cytogenetyczną i pracownią analiz kwasów nukleinowych.

Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia-LabMed będzie służyło jednostkom uczelni oraz użytkownikom zewnętrznym. Stworzone laboratoria będą udostępniane na zasadzie living lab. Firmy z regionu śląskiego oraz regionów ościennych będą miały możliwość zgłoszenia swojego pomysłu, produktu bądź usługi do testowania i otrzymają profesjonalne wsparcie na etapie prowadzenia testów oraz oceny ich rezultatów.

Głównym celem projektu jest podniesienie potencjału badawczo-wdrożeniowego. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez stworzenie laboratoriów umożliwiających prowadzenie innowacyjnych badań m.in. w zakresie wpływu zanieczyszczenia środowiska na obszarze województwa śląskiego na rozwój i przebieg schorzeń układu krążenia, układu oddechowego itd.

Zostaną m.in. opracowane nowe testy diagnostyczne z zakresu morfologii, immunologii, toksykologii, mikrobiologii, genetyki, biochemii i biologii molekularnej, które zostaną wdrożone jako usługi zewnętrzne wykonywane na potrzeby profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób oraz rehabilitacji ludzi po przebytych chorobach. Odbiorcami będą m.in. publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, w tym szpitale i poradnie specjalistyczne, a także podmioty gospodarcze.

Projekt swoim zakresem obejmuje modernizację i wyposażenie istniejących pomieszczeń laboratoryjnych zlokalizowanych w budynkach SUM przy ul. Jordana 19 w Zabrzu oraz wybudowanie i wyposażenie nowego obiektu w Katowicach-Ligocie. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wykonał już część prac przygotowawczych oraz remontowych związanych z realizacją projektu. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2021 r.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Trudne śląskie słowa i dziwne tradycje bożonarodzeniowe SPRAWDŹ, CZY ZNASZ

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!

Magazyn informacyjny tyDZień

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie