Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6-latki w szkole już niedługo. Szkoła od 7 lat - to pewne [REFORMA OŚWIATY]

Katarzyna Domagała-Szymonek
W 2016 roku obowiązek szkolny będzie dotyczył siedmiolatków. 6-latki trafią do zerówek
W 2016 roku obowiązek szkolny będzie dotyczył siedmiolatków. 6-latki trafią do zerówek Anna Kaczmarz / Polska Press
Jeszcze w grudniu posłowie mają przegłosować zmiany w ustawie o systemie oświaty. Co nowego? Do przedszkoli i zerówek pójdą 6-latki. Kto będzie kuratorem, zadecyduje minister edukacji

To już przesądzone. Od września 2016 r. zniknie obowiązek szkolny dla sześciolatków. Do Sejmu trafił już projekt ustawy, który wprowadza go dla dzieci w wieku 7 lat. A to dopiero początek proponowanych zmian. Prawo i Sprawiedliwość chce, by kuratorzy oświaty mieli większą władzę. Do zlikwidowania placówki oświatowej konieczna będzie ich pozytywna opinia. Nowości dotyczą też przedszkoli. Rodzice nie będą musieli do nich posyłać pięciolatków.

Nowa wizja szkoły

Odwracamy coś, co było wbrew dziecku. Zmieniamy patrzenie na edukację. Najważniejsze jest dziecko. Ustawiamy rodzica i nauczyciela w partnerskich pozycjach - zaznaczała w trakcie przedstawienia szczegółów nowelizacji ustawy o systemie oświaty Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Projekt trafił już do laski marszałkowskiej. Jeszcze w grudniu posłowie mają się nad nim pochylić w głosowaniu. MEN zapowiedziało, że będzie się starać o podpis prezydenta pod ustawą przed 31 stycznia 2016 roku.

CZYTAJ TAKŻE:
Reforma szkolnictwa: PiS zlikwiduje gimnazja. 6-latki bez obowiązku szkolnego

Szkoły i przedszkola

Zgodnie z propozycjami, rodzice nie będą musieli posyłać sześciolatków do I klasy. Obowiązek szkolny znów będzie dotyczył 7-latków. Mimo wcześniejszych zapewnień, że opiekunowie dziecka sami podejmą decyzję, kiedy sześciolatek ma zacząć naukę, ostatecznie resort zmienił zdanie. Bez orzeczenia z poradni psychologiczno-pedagogicznej będą mogły pójść do szkoły jedynie te 6-latki, które ukończyły zerówkę i urodziły się między 1 stycznia a 31 sierpnia 2010 r. Pozostałe, nim usiądą w szkolnej ławce, czeka wizyta w poradni, której opinia o gotowości dziecka do podjęcia nauki będzie niezbędna do rozpoczęcia nauki w szkole.

Zachowane zostają natomiast przywileje rodziców niezadowolonych z posłania w tym roku 6-latka do szkoły. Do 31 marca 2016 mają oni czas na złożenie wniosku o pozostawieniu go w pierwszej klasie.
Co więc stanie się z najmłodszymi uczniami? - Powracamy do zerówek, czyli obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci sześcioletnich - tłumaczy Zalewska. I zapowiada odroczenie do 2019 roku przekształcenia oddziałów przedszkolnych (popularnych zerówek) w szkołach w zespoły szkolno-przedszkolne, których działanie wymagało spełnienia o wiele bardziej restrykcyjnych przepisów.

- To dobry kierunek zmian. Wracamy do sprawdzonych rozwiązań - uważa Maria Nowak, posłanka PiS.

DLACZEGO NIE WARTO LIKWIDOWAĆ GIMNAZJÓW?
5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH NIE WOLNO LIKWIDOWAĆ GIMNAZJÓW

Mniej przychylne zdanie na ten temat mają jednak przedstawiciele samorządów, którzy będą musieli zmierzyć się ze zmianami. - To piarowska rewolucja pod dyktando rodziny Elbanowskich, która doprowadzi do tego, że w przedszkolach zabraknie miejsc dla trzylatków i części czterolatków - ostro komentuje Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy. - Podejrzewam, że kiedy rodzice uświadomią sobie konsekwencje tych zmian, to my, a nie posłowie, będziemy musieli tłumaczyć, dlaczego ich dziecko nie dostało się do przedszkola.

Kurator z większą władzą

Nowe, rozszerzone kompetencje ma otrzymać kurator oświaty. Jeśli samorząd będzie chciał zlikwidować szkołę, zmienić sieć placówek oświatowych, a nawet przekazać ją stowarzyszeniom, będzie musiał uzyskać pozytywną opinię kuratora. Do tej pory kurator również taką decyzję wydawał, ale gminy nie musiały brać jej pod uwagę.

- Władza kuratora była ograniczona, zrzucana na samorządy. Teraz znów będzie miał on realny wpływ na wygląd sieci placówek - komentuje posłanka Nowak. Jej zdaniem zmiana przepisów ukróci sytuację, w której samorządy chcąc wykorzystać budynek na inne potrzeby, decydowały się likwidować lub łączyć szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!