Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 atrakcji turystycznych Pszczyny. Co warto zobaczyć oprócz zamku i żubrów?

Jolanta Pierończyk
7 atrakcji turystycznych Pszczyny. Można na jednym oddechu wymienić: zamek, park, żubry, Stajnie Książęce, skansen, Muzeum Prasy Śląskiej i to rzeczywiście to, co naprawdę warto w Pszczynie zobaczyć. Ale podczas tych spacerów warto też zwrócić uwagę np. na kamienicę... Pod Okiem Opatrzności czy legendarną kapliczkę Bądź Wola Twoja. Można też zajrzeć do kościoła Wszystkich Świętych, gdzie jest m.in. otaczany szczególną czcią obraz Matki Bożej Przedziwnej zwanej Pszczyńską. Spacer trzeba zakończyć na zamienionej w plenerową kawiarnię wyspę obok herbaciarni.

7 hitów Pszczyny - znanych i nieznanych

Największa, niekwestionowana atrakcja Pszczyny to oczywiście dawna posiadłość książąt pszczyńskich - pięknie zrekonstruowany zamek z równie pieczołowicie zrekonstruowanymi tarasami w niezwykle urokliwym parku, a tuż przy wejściu do zamku warto zwrócić uwagę na krzaczek białej róży z różowym środkiem, którą wyhodował niemiecki ogrodnik i na cześć księżnej Daisy von Pless w 1911 nazwał ten gatunek jej imieniem.

ZOBACZCIE NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE PSZCZYNY

Druga atrakcja to żubry. W zagrodzie pokazowej można je zobaczyć całkiem z bliska, zwłaszcza w porze karmienia.

Trzecią atrakcją niech będzie skansen - miejsce, gdzie tuż za bramą zaczyna się podróż w przeszłość - w świat dawnych roślin, zapachów, chat i odgłosów dawnego życia.

Atrakcja numer cztery - to Muzeum Prasy Śląskiej, a w nim nie tylko stare gazety, ale i stare maszyny drukarskie do dziś działające, co przewodnicy chętnie demonstrują i zachęcają zwiedzających do spróbowania na nich swoich sił.

Numer pięć - Kamienica Pod Okiem Opatrzności, jedna z nielicznych zachowanych kamienic XVIII-wiecznych. Znajduje się przy Ratuszowej 2. Portal do sieni zwieńczony jest trójkątnym belkowaniem i w polu pod belkowaniem jest właśnie owo oo Opatrzności.

Nie przeocz

Numer sześć - otaczany szczególną czcią, co dzień odsłaniany uroczyście obraz Matki Boskiej Przedziwnej, zwanej też Pszczyńską, z 1764 roku, zamówiony u Jana Adermanna z Żar, któremu za jego wykonanie zapłacono 1 000 talarów. Znajduje się w ołtarzu po lewej stronie w kościele Wszystkich Świętych.

Niezbyt zainteresowanym kultem Maryjnym proponujemy alternatywną ciekawostkę - XVIII-wieczną kapliczkę Bądź Wola Twoja, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Żorskiej. Legenda głosi, że to właśnie tu dworzanie dopędzili uciekającego z Polski do Francji Henryka Walezego, prosząc go o powrót. Ten jednak upierał się, że teraz musi jechać do Francji, bo zmarł brat, ale na pewno ich nie zostawi. Wtedy miały paść słowa: "Bądź wola twoja".

Atrakcja nr 7 - to nowość: plenerowa kawiarnia na wyspie w parku pałacowym, tuż obok zabytkowej herbaciarni i możliwość nie tylko podziwiania łodzi kołyszących się na wodzie przy brzegi, ale popływania jedną z nich po parkowych stawach.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera