Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 festiwali literackich w Polsce, które warto odwiedzić wiosną i latem 2023. Zaczynamy już z początkiem czerwca w Wiśle! LISTA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Spędzanie wiosny i lata z literaturą oraz kulturą ma naprawdę wiele zalet. W Polsce organizowanych jest mnóstwo festiwali literackich, na których warto być. Odbywają się wtedy warsztaty, spotkania autorskie i targi książek. Wśród gości pojawiają się najpopularniejsi pisarze i pisarki. To zatem świetna okazja dla fanów polskiej literatury, żeby spotkać swojego ulubionego autora na żywo!
Spędzanie wiosny i lata z literaturą oraz kulturą ma naprawdę wiele zalet. W Polsce organizowanych jest mnóstwo festiwali literackich, na których warto być. Odbywają się wtedy warsztaty, spotkania autorskie i targi książek. Wśród gości pojawiają się najpopularniejsi pisarze i pisarki. To zatem świetna okazja dla fanów polskiej literatury, żeby spotkać swojego ulubionego autora na żywo! pixabay / pexels
Wiosna i lato to czas, który zwykle kojarzy nam się z relaksem, zabawą i odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Jednak warto pamiętać, że to także idealna okazja, aby poszerzać swoje horyzonty kulturowe i literackie! W całym kraju, i oczywiście również na Śląsku, odbywać się będą przeróżne wydarzenia kulturalne. Szczególną uwagę zwracamy dziś na festiwale literackie, o których opowiemy Wam co nie co więcej.

Spis treści

Dlaczego warto spędzić lato i wiosnę za pan brat z kulturą?

Spędzanie wiosny i lata z literaturą oraz kulturą ma naprawdę wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków i odprężenie. Czytanie dobrej książki lub zwiedzanie muzeum to wspaniałe sposoby na wyciszenie się i zrelaksowanie, a czytanie wśród ludzi, którzy podzielają tego bakcyla, dodatkowo poszerza horyzonty i grono znajomych!

Po drugie, literatura i kultura pozwalają na poznanie nowych miejsc, tradycji, zwyczajów. Warto odwiedzać wystawy i festiwale, aby poznać historię i kulturę danego regionu, jeśli na przykład wybieramy się na wakacje czy krótką wycieczkę w konkretny region Polski. Czytanie lokalnej literatury to także świetny sposób na poznanie lokalnych obyczajów i mentalności społeczności, która dane miejsce zamieszkuje.

Po trzecie, spędzanie najcieplejszych pór roku z literaturą i kulturą to sposób na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Podczas urlopu, wakacji czy wolnego weekendu można sięgnąć po czekającą na regale książkę, odwiedzić miejską filię biblioteki, wybrać się na lokalne wydarzenie, związane z kulturą - w całym kraju organizuje się ich dziesiątki! To też doskonała okazja do pogłębienia wiedzy na temat ulubionego gatunku literackiego czy okresu historycznego lub poznanie zupełnie nowych autorów i dzieł.

Wreszcie, obcowanie z literaturą i kulturą to także świetny sposób na poszerzenie horyzontów i wyjście poza swoją strefę komfortu. Czytanie książek i uczestniczenie we wszelkich formach zajęć, związanych z kulturą, pozwala na otwarcie się na inne perspektywy i sposoby myślenia. Warto więc włączyć do swojego letniego planu trochę czasu na kulturalne i literackie przygody!

Festiwale literackie, na których warto być wiosną i latem 2023

1. Festiwal Słowa "Granatowe Góry" im. Jerzego Pilcha - 1-4 czerwca 2023

W Wiśle trwają właśnie intensywne przygotowania do III edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". Odbędzie się on w dniach 1-4 czerwca 2023 w miejscowości, gdzie pisarz się urodził i spędził kilka pierwszych lat swojego życia. Tutaj też stoi dom, który do niego należał - po śmierci nieruchomość odziedziczyła córka, która kolejno odsprzedała ją Miastu Wisła.

Jak przy okazji poprzednich edycji, tak i teraz festiwal odwiedzą znani czytelnikom autorzy i autorki, dziennikarze oraz prezenterzy, odbędą się liczne spotkania literackie i koncerty.

- Wierzymy w moc słowa. W literaturze, sztuce, mediach. W historiach, które opowiadamy sobie nawzajem i wtedy, kiedy nikt nie słucha. W chaosie współczesności i natłoku informacji odpowiedzialność za to, co piszemy, jak mówimy, w jaki sposób opowiadamy świat, jest może nawet ważniejsza niż kiedyś. Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu Słowa Granatowe Góry jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha. I wciąż na nowo zadawać pytania, na które on szukał odpowiedzi - piszą organizatorzy.

Tytuł "Granatowe Góry" jest wyraźnym nawiązaniem do twórczości Jerzego Pilcha. Dotychczas swoją obecność na festiwalu potwierdzili już tacy artyści jak Zygmunt Miłoszewski, Jerzy Jarniewicz, Michał Kempa, Zyta Rudzka, Wojciech Kuczok, Pablopavo oraz Miuosh.

2. Radomska Wiosna Literacka - 10-14 czerwca

Festiwal Radomska Wiosna Literacka rokrocznie odbywa się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. Towarzyszą mu także Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych. Wydarzenia otrzymały dotację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 30 tys. zł. Fundusze te pomogły organizatorom opłacić m.in. honoraria zaproszonych gości.

Wśród atrakcji festiwalu znalazły się między innymi spotkania autorskie z uwielbianymi polskimi pisarzami i pisarkami. Czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać, wykonać wspólne zdjęcie pamiątkowe czy poprosić o autograf m.in. Manuelę Gretkowską, Katarzynę Bondę, Ingę Iwasiów, Mariusza Czubaja czy Dorotę Kotas.

3. Festiwal Literacki Świdwin - 22-25 czerwca 2023

Jak informują organizatorzy, początki świdwińskiego festiwalu sięgają 1970 roku. To wtedy Stanisław Misakowski, ówczesny kierownik Świdwińskiego Ośrodka Kultury, zainicjował konkurs poetycki. Na patrona konkursu obrał Jana Śpiewaka – warszawskiego poetę i eseistę. Od roku 2004 konkurs nazwano im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej (zmarłej poetki i żony patrona konkursu).

- Przez lata świdwiński zamek był miejscem spotkań wielu cenionych poetów. W skład jury wchodzili wybitni krytycy i poeci, tacy jak: Anna Kamieńska, Paweł Śpiewak, Stanisław Misakowski, Zbigniew Herbert, Zbigniew Bieńkowski, Jerzy Kwiatkowski, Krzysztof Karasek, Piotr Műldner-Nieckowski, Lech M. Jakób - piszą organizatorzy.

W 2020 roku w Świdwińskim Ośrodku Kultury postanowiono rozszerzyć formułę i zorganizować kilkudniowe wydarzenie. Do tematów poetyckich dołączono te związane z prozą, a szczególnie literaturą faktu. Konkurs oraz pozostałe ujęte w programie wydarzenia, przede wszystkim spotkania autorskie, koncerty, wystawy, mają stać się okazją do wymiany wrażeń, opinii i do prowadzenia rozmów o współczesnej literaturze i kulturze. Edycja 2022 przyniosła nowy kształt konkursu na reportaż, który tym razem skierowany był do osób, które już opublikowały swój tekst w prasie drukowanej lub tradycyjnej.

W programie festiwalu na ten rok przewidziano również wystawę, spektakl teatralny, projekcje filmowe oraz debaty tematyczne.

Festiwal odbywa się w całości w klimatycznym zamku, który na co dzień jest siedzibą Świdwińskiego Ośrodka Kultury. Poza zamkowe mury uczestnicy wychodzą na spacery tematyczne i warsztaty.

Adres festiwalu: Świdwiński Ośrodek Kultury ZAMEK, ul. Niedziałkowskiego 17, 78-300 Świdwin.

4. Zakopiański Festiwal Literacki - 7-9 lipca 2023

Jak informują organizatorzy, Zakopiański Festiwal Literacki, który zadebiutował w 2016 roku na kulturalnej mapie Polski, nawiązuje do bogatej tradycji literackiej Zakopanego, które w latach 20-tych ubiegłego wieku stanowiło centrum życia kulturalnego, było miejscem wypoczynku i twórczej działalności wybitnych polskich pisarzy.

W ramach festiwalu zaplanowano spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami, promocje książek, pokazy filmów, warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, wernisaże wystaw oraz koncerty.

5. Literacki Sopot - 17-20 sierpnia 2023

Po raz dwunasty w Sopocie odbędzie się Festiwal Literatury Literacki Sopot. Festiwal to nie tylko spotkania z literaturą i debaty, ale też możliwość udziału w targach książki, warsztatach, seansach kinowych czy czytaniach performatywnych.

- Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu. W tym roku jego uczestnicy będą mieli okazję zgłębić niemiecką literaturę i kulturę - przekazują Goyki 3 Art Inkubator oraz Miasto Sopot, organizatorzy festiwalu.

Spotkać z literaturą można się w Sopocie w najróżniejszych formach – podczas spektakli teatralnych, czytań i słuchowisk pod hasłem Literacki teatralny, pokazów filmowych podczas Literackiego filmowego czy dzięki przemyślanej ofercie warsztatów w ramach Literackiego dla dzieci i Literackiego dla młodzieży. Od 2021 roku obecna na festiwalu Sztuka jako seria projektów odbywających się od w parku i wokół willi na Goyki 3.

- Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Organizatorzy Festiwalu, dostarczając materiału do przemyśleń, stwarzają okazje, aby w miejscach nie zawsze konwencjonalnych zastanowić się nad sprawami ważnymi, o których w otaczającej nas rzeczywistości coraz częściej się zapomina - piszą organizatorzy.

Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

6. Festiwal Stolica Języka Polskiego - 30 lipca - 05 sierpnia 2023

Szczebrzeszyn i Zamość ponownie na kilka letnich dni 2023 roku staną się stolicami języka polskiego. Impreza zgromadzi na Roztoczu wybitnych pisarzy i fanów dobrej literatury. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie postać i twórczość Sławomira Mrożka.

Program festiwalu zostanie uroczyście ogłoszony z początkiem maja.

7. Festiwal Miedzianka Po Drodze - 27 sierpnia - 2 września 2023

W 2022 roku festiwal Miedzianka Fest powróciła w zupełnie nowej, wędrownej formule jako Miedzianka po Drodze - wędrowny festiwal literacki. Każdy festiwalowy dzień wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, koncerty, kino letnie, spacery i zajęcia dla dzieci.

- Wędrowna forma festiwalu pozwala też zmniejszyć jego ślad ekologiczny i antropopresję na miejsce, w którym dotąd się odbywał. To nie publiczność musi przyjechać do Miedzianki, a Miedzianka przyjedzie do publiczności. Zwiększy to także możliwość uczestniczenia w imprezie osobom wykluczonym transportowo - przekazuje Instytut Reportażu, organizator festiwalu.

Festiwal jeszcze bardziej niż wcześniej otwiera się na literaturę bez względu na gatunek. W programie poza reportażem nie zabraknie miejsca dla powieści, eseju, poezji czy literackiego eksperymentu między gatunkami.

- O tym, które autorki i którzy autorzy pojawią się na festiwalowych spotkaniach piszemy na festiwalowych kontach w mediach społecznościowych na Instagramie i Facebooku - podaje organizator.

Wiadomo już, że tegoroczna edycja skupi się na Śląsku i Zagłębiu. W planach trasy Festiwalu Miedzianka Po Drodze są takie miasta jak Gliwice, Bytom, Tychy i Dąbrowa Górnicza. Wśród autorów uczestnicy mogą liczyć na spotkanie Filipa Springera, Witolda Szabłowskiego czy Mariusza Szczygła.

Spędzanie wiosny i lata z literaturą oraz kulturą ma naprawdę wiele zalet. W Polsce organizowanych jest mnóstwo festiwali literackich, na których warto
Spędzanie wiosny i lata z literaturą oraz kulturą ma naprawdę wiele zalet. W Polsce organizowanych jest mnóstwo festiwali literackich, na których warto być. Odbywają się wtedy warsztaty, spotkania autorskie i targi książek. Wśród gości pojawiają się najpopularniejsi pisarze i pisarki. To zatem świetna okazja dla fanów polskiej literatury, żeby spotkać swojego ulubionego autora na żywo! pixabay / pexels

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera