Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 Metropolitalna Noc Teatrów

art. spons.
Przed nami wydarzenie, które co roku przyciąga tysiące widzów do teatrów Metropolii Silesia.

- Metropolia tętni życiem kulturalnym, co doskonale potwierdza przedsięwzięcie zainicjowane przez GZM. Metropolitalna Noc Teatrów jak co roku zachęca bogatym programem, jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca zarządu GZM – W tym roku widzowie będą mogli wybrać ciekawą dla siebie ofertę spośród 30 spektakli i 50 różnych atrakcji. Zapraszam do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu. Spotkajmy się w śląskich i zagłębiowskich teatrach 24 września.

W tym roku MNT współtworzą: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, Teatr im. Tadeusza Różewicza w Gliwicach, Opera Śląska, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Korez, Teatr Mały, Teatr Nowy, Teatr Rozrywki, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Zagłębia, a także Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego oraz gościnnie: Teatr Czarnego Tła, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Żelazny, Katowice Miasto Ogrodów, Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.  

Tegoroczna, 7. edycja Metropolitalnej Nocy Teatrów to dziesiątki różnorodnych spektakli – od klasycznej opery, przez musical, dramat, komedię, aż po wodewil i farsę. Duże produkcje obok kameralnych spektakli, koncertów i monodramów. Przede wszystkim jednak mnóstwo atrakcji, przygotowanych specjalnie na tę jedną noc.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark punktualnie o północy zaprosi nas na tajemniczą Nocną Grę Teatralną. Wcześniej jednak, podczas warsztatów „Tango na Rozbarku”, będzie można podszlifować umiejętności taneczne. To nie jedyna tej nocy okazja do tańca w Rozbarku, bo tuż po spektaklu „Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf”, w jego klimatycznej scenografii, rozpocznie się impreza taneczna z muzyką francuską. Do tańca rozkołyszą nas przeboje największych gwiazd piosenki francuskiej.

Piosenek wielkiej Edith Piaf będzie można posłuchać także w Teatrze Małym w Tychach, podczas recitalu aktorki Moniki Węgiel. Dla tyskiego Teatru 7. MNT to także okazja do zainaugurowania nowego sezonu. Zapowiada się różnorodnie i bogato. Profesjonaliści obok artystów amatorów, spektakle na scenie i w plenerze, koncerty, wystawy, prezentacje. To wszystko w kilku różnych przestrzeniach – w Teatrze Małym, Pasażu Kultury Andromeda, Galerii Obok i na Placu Baczyńskiego.

Nowy sezon i działalność pod nową nazwą inauguruje także Teatr Miejski w Gliwicach. Na wydarzenia Nocy Teatrów już o 14.00 na gliwickim Rynku będzie zapraszał happening w wykonaniu aktorów Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy - nieskrępowana ekspresja, improwizacja i bezpośredniość sprawią, że poczujemy się członkami wielkiej teatralnej rodziny. Wieczorem zaś, w Ruinach Teatru Victoria, zobaczymy „Wodewil warszawski” – spektakl muzyczny przywołujący folklor przedwojennej Warszawy. Po przedstawieniu będzie okazja potańczyć do muzyki na żywo i pod okiem artystów Teatru Pijana Sypialnia nauczyć się polki, walczyka, sztajera. 

Od popołudnia do późnej nocy będzie się działo także na scenie Teatru Nowego w Zabrzu. Pierwsze wydarzenia pod egidą MNT rozpoczną się już wczesnym popołudniem, prezentowanymi po kolei trzema spektaklami finałowymi akcji Lato z Teatrem Nowym 2016. To propozycje dla młodych widzów. Dla młodych, ale i dla dorosłych jest spektakl „Bici biją” - dramat terapeutyczno - profilaktyczny mówiący o problemach współczesnej młodzieży, do obejrzenia w Filharmonii Zabrzańskiej. Dla przeciwwagi mamy farsę „Hotelowe manewry”, w reżyserii mistrza tego gatunku Marcina Sławińskiego. Programu MNT w Zabrzu dopełnią teatralne warsztaty. Na finał zaś przygotowano wersję koncertową spektaklu „Knajpa” w reżyserii Zbigniewa Stryja. Piosenki Jaremy Stępowskiego, Aloszy Awdiejewa, Michała Wiśniewskiego, Wojciecha Młynarskiego rozbrzmiewać będą w wykonaniu aktorów Teatru Nowego, przy silnym zapewne wsparciu publiczności, zgromadzonej w Kawiarni Teatralnej.

Żelaznym punktem programu każdej edycji MNT jest zwiedzanie tatrów. Nic dziwnego, cieszy się zawsze ogromnym powodzeniem. nocne zwiedzanie Opery jest szczególnie pociągające, bo jak wiadomo, każda opera ma swojego upiora. Ewentualne spotkanie z upiorem w Operze Śląskiej w Bytomiu przewidziano na zakończenie MNT, na otwarcie natomiast zobaczymy monumentalną inscenizację „Nabucco” Verdiego, zaś pomiędzy - całe mnóstwo innych atrakcji – warsztaty baletowe, pokazy charakteryzacji, lekcje śpiewu i operowe karaoke.

Na zwiedzanie teatralnych zakamarków – kulis, rekwizytorni, garderób – stawia też Teatr Zagłębia. W sosnowieckim teatrze będzie można także przymierzyć teatralne kostiumy i wziąć udział w warsztatach z aktorami. Oczywiście będą też spektakle. Najpierw dla dzieci – „Pyza na polskich dróżkach”, a nieco później dla dorosłych - „Kariera Romualda S., czyli ile jeszcze decybeli wytrzymasz, zanim nie wytrzymasz”, spektakl w modnej ostatnio konwencji political-fiction.

W zupełnie innej, śmieszno-strasznej konwencji będzie nas bawił „Młody Frankenstein”, musical Teatru Rozrywki w Chorzowie, pełen absurdalnego poczucia humoru i wspaniałej muzyki Mela Brooksa. Przed spektaklem będzie można się ‘teatralnie nastroić’, czyli przebrać w kostium i ucharakteryzować.

Szczególne atrakcje, a wśród nich i specjalną charakteryzację inspirowaną spektaklem „Ożenek” proponuje uczestnikom MNT Teatr Śląski w Katowicach. Pod hasłem „Ożeń się! Wyznaj miłość! Pokochaj Teatr” będziemy mogli m.in. napisać listy miłosne, które zostaną odczytane przez aktorów, ale także zrobić sobie „ludowy” makijaż, sfotografować się w specjalnym monidle, a na zakończenie zobaczyć „jak znika teatr”.

Niemal każdy z teatrów podczas MNT przygotowuje propozycje także dla dzieci, jest jednak pewien teatr dla dzieci, który przygotował spektakle także dla dorosłych. Do Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum można wybrać się całą rodziną. „Miłość do trzech pomarańczy” to piękne przedstawienie, które w równym stopniu ucieszy młodszych i starszych widzów. Kolejny spektakl - „Animacje” - to także czytelne dla widza w każdym wieku, fascynujące historie o ludzkich rozterkach i radościach. Stałym punktem programu MNT w Ateneum są warsztaty. Tym razem będą to zajęcia animacji ciałem i warsztaty plastyczne.
To zaledwie wybrane atrakcje - przedsmak tego, co nas czeka podczas 7. Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Zapraszamy serdecznie w imieniu wszystkich Teatrów i Instytucji organizujących MNT.

Pełny program znajduje się tutaj.

Podczas 7. Metropolitalnej Nocy Teatrów widzowie mają do dyspozycji bezpłatny transport. 10 specjalnie oznakowanych busów będzie kursować pomiędzy wybranymi teatrami.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu niezbędne jest posiadanie wypełnionego biletu. Jeden bilet uprawnia do przejazdu jednej osoby. Bilet ważny jest po jego wypełnieniu. Wypełniony bilet należy wrzucić do urny w autobusie, obok kierowcy.
Bilety dostępne są w teatrach biorących udział w 7. Metropolitalnej Nocy Teatrów (ulotki), u kierowców oraz w wersji elektronicznej na stronie pelniakultury.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!