Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 wspaniałych lekarzy, którzy rozsławili Śląsk na świecie. Nie tylko Zbigniew Religa i Marian Zembala. Dziś Dzień Pracownika Służby Zdrowia!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, przypadającego na 7 kwietnia, przygotowaliśmy dla Państwa siedem sylwetek lekarzy, którzy działali i nadal działają na Śląsku, a także rozsławiają nasz region na arenie międzynarodowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi nieodżałowani i niepodważalnie wybitni profesor Religa, profesor Zembala oraz profesor Kokot. Ich dokonania na zawsze zmieniały oblicza medycyny. Kogo jeszcze wyróżniliśmy? Zobaczcie.>>>>>>>>>
Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, przypadającego na 7 kwietnia, przygotowaliśmy dla Państwa siedem sylwetek lekarzy, którzy działali i nadal działają na Śląsku, a także rozsławiają nasz region na arenie międzynarodowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi nieodżałowani i niepodważalnie wybitni profesor Religa, profesor Zembala oraz profesor Kokot. Ich dokonania na zawsze zmieniały oblicza medycyny. Kogo jeszcze wyróżniliśmy? Zobaczcie.>>>>>>>>>PAP / archiwum DZ
Nie tylko węglem Śląsk stoi i podkreślamy to z dumą kolejny już raz. W naszym województwie od dziesiątek lat pisze się historia wybitnej, światowej klasy i innowacyjnej medycyny. Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, przypadającego na 7 kwietnia, przygotowaliśmy dla Państwa siedem sylwetek lekarzy, którzy rozsławili nasz region na arenie międzynarodowej.

Medycyna na Śląsku. Wielcy lekarze i pionierskie operacje

Po II wojnie światowej przełomowym wydarzeniem dla rozwoju medycyny było powstanie Akademii Medycznej, obecnie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednak pierwsze pomysły, żeby na Śląsku stworzyć uczelnię pojawiły się już w czasie wojny, kiedy to podjęto starania, aby przenieść na Śląsk Polski Wydział Lekarski z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji. Wydział ten tworzyli bowiem polscy lekarze, naukowcy, których wojenne losy rzuciły do Anglii. Planowano nie tylko przenieść całą kadrę, ale także sprzęt naukowo-dydaktyczny, włącznie z dobytkiem działającego tam Szpitala im. Ignacego Paderewskiego. Niestety, mimo zaawansowanych rozmów -z powodów politycznych - starania te nie powiodły się. Udało się kilka lat potem - 16 sierpnia 1948 roku odbyło się pierwsze posiedzenie senatu nowo powstałej Śląskiej Akademii Lekarskiej.

7 słynnych lekarzy, którzy rozsławiają Śląsk w świecie

Uczelnia od początku miała szczęście do wybitnych, pracowitych i piekielnie ambitnych lekarzy. To z ich powodu Śląsk to nie tylko węgiel i stal, ale też przełomowe operacje. Trzeba cenić ich za odwagę. Wielkim impulsem dla młodych lekarzy był pierwszy przeszczep serca przeprowadzony w 1985 roku przez warszawiaka, a sercem Ślązaka prof. Zbigniewa Religę. Tu znalazł warunki i ludzi, którzy pomogli mu rozwinąć skrzydła, a sam odwdzięczył się, tworząc potęgę śląskiej kardiochirurgii i kardiologii.

Prof. Franciszek Kokot - wzór do naśladowania, którego zawsze potrzebują młodsi lekarze. Sam nie odpuszczał żadnego chorego. Na każde komplementy reagował podobnie: ,,Nie robiłem niczego, czego nie powinienem robić. Po prostu robiłem to, co do mnie należało”. Wspomnieć należy również prof. Kornela Gibińskiego, zwany ojcem śląskiej interny, więzień Gross-Rosen, który w obozie nauczył się, że czasami cuda czyni zwykłe uściśnięcie ręki chorego oraz prof. Leszka Gieca - uznawanego za ojca śląskiej kardiologii. To jego konsekwencji zawdzięczamy zbudowanie szpitala w Ochojcu.

Dziś jedną z największych bolączek nie tylko śląskiej, ale i polskiej medycyny jest zbyt mała liczba lekarzy

- Liczba praktykujących lekarzy w relacji do liczby mieszkańców Polski jest najniższa w całej Unii Europejskiej! Dlatego zwiększenie liczby kształconych studentów jest koniecznością. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, której mam zaszczyt przewodniczyć, wielokrotnie deklarowała, że uczelnie medyczne są w stanie przyjąć od 20 do 30 proc. studentów więcej - powiedział rektor SUM prof. Przemysław Jałowiecki.

7 kwietnia. Dzień Pracownika Służby Zdrowia. 7 lekarzy, którzy rozsławili Śląsk na arenie międzynarodowej

Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, przypadającego na 7 kwietnia, przygotowaliśmy dla Państwa siedem sylwetek lekarzy, którzy działają na Śląsku i rozsławiają nasz region na arenie międzynarodowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się nieodżałowani i niepodważalnie wybitni profesor Religa, profesor Zembala oraz profesor Kokot. Ich dokonania na zawsze zmieniały oblicza medycyny.

W gronie wybitnych, których działalność, wiedzę, zmysł analityki i medyczną kreatywność należy wyróżnić bezsprzecznie umieściliśmy także profesora Adama Maciejewskiego - kierownika Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Dokonał on pierwszej w Polsce, trwającej 27 godzin, operacji przeszczepienia twarzy pobranej od zmarłego dawcy. Była to jednocześnie pierwsza na świecie operacja przeszczepu twarzy ratująca życie pacjenta. W grudniu 2013 zespół prof. Adama Maciejewskiego dokonał drugiej, tym razem planowanej operacji przeszczepu twarzy dla kobiety z okolic Świdnicy. 11 kwietnia 2015 jego zespół przeprowadził pierwszy na świecie allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi, obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Adam Maciejewski jest synem profesora Bogusława Maciejewskiego, byłego dyrektora gliwickiego oddziału Centrum Onkologii.

To właśnie dzięki tym lekarzom Śląsk znany jest na całym świecie:

Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia, przypadającego na 7 kwietnia, przygotowaliśmy dla Państwa siedem sylwetek lekarzy, którzy działali i nadal działają na Śląsku, a także rozsławiają nasz region na arenie międzynarodowej. Wśród wyróżnionych znaleźli się między innymi nieodżałowani i niepodważalnie wybitni profesor Religa, profesor Zembala oraz profesor Kokot. Ich dokonania na zawsze zmieniały oblicza medycyny. Kogo jeszcze wyróżniliśmy? Zobaczcie.>>>>>>>>>

7 wspaniałych lekarzy, którzy rozsławili Śląsk na świecie. N...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera