Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 lat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach - czas podsumowań i planów

Redakcja
Rozmowa z JM rektorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. dr. hab. n. med. Przemysławem Jałowieckim.

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach w tym roku kończy 70 lat. Jak wyglądały początki tworzenia Akademii?
Uruchomienie Akademii było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Byliśmy wtedy ósmą szkołą medyczną istniejącą w Polsce obok takich ośrodków jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Gdańsk i Szczecin. Jednak początki nie były łatwe. W uczelniach medycznych z wielowiekową tradycją mówiono o nas wówczas z sarkazmem: „szkółka felczerów”, ale jak pokazały kolejne lata, to pejoratywne określenie okazało się zupełnie nieuprawnione.

Dziś to prężnie działająca i ciesząca się renomą uczelnia. Co zdecydowało o jej sukcesie?
Każdą uczelnię tworzą ludzie. Mieliśmy szczęście spotkać na swej drodze profesorów: Zbigniewa Hermana - współtwórcę farmakologii klinicznej, Witolda Niepołomskiego - twórcę śląskiej szkoły patomorfologicznej, Witolda Zahorskiego - pioniera medycyny pracy i światowego eksperta w zakresie pylicy, Kornela Gibińskiego - nazywanego ojcem śląskiej interny, Józefa Gasińskiego - fenomen techniki operacyjnej, wybitnego nefrologa Franciszka Kokota i wielu innych. Patrząc z perspektywy tego, czym współcześnie dysponujemy, zadajemy sobie pytanie - jak w tym trudnym okresie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych udało im się tak wiele dokonać. Ich osiągnięcia stanowią bowiem kamienie milowe w rozwoju polskiej medycyny.

Uczelnia przeszła niebywałą metamorfozę. Zaczynając od niewielkiego wydziału, stała się jedną z największych uczelni medycznych w Polsce. Dziś społeczność akademicką SUM można liczyć już w dziesiątkach tysięcy.
To prawda. Uczelnia prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Zatrudnia ok. 2400 pracowników i kształci 10 000 studentów, w tym 500 obcokrajowców z 48 krajów świata. W ciągu 65 lat mury Uczelni opuściło ponad 40 tysięcy absolwentów, w tym także obywatele z USA, Tajwanu, Kanady, Indii, Nigerii i Pakistanu.

Lata ciężkiej pracy i umacniania pozycji naukowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaowocowały w ubiegłym roku dwoma ważnymi wyróżnieniami: SUM, jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, został uwzględniony w tegorocznym zestawieniu Academic Ranking of World Universities znanym jako Lista Szanghajska (ARWU World Top 500 Candidates 2017). Dołączyliśmy także do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo--rozwojową. Śląski Uniwersytet Medyczny osiąga także czołowe miejsca w obszarze efektywności naukowej, a obecna liczba cytowań przekroczyła 175 tys. W ostatnich latach wzrosła kilkakrotnie liczba tzw. zewnętrznych grantów naukowych przyznawanych w wyniku procedur konkursowych, rozwija się dynamicznie międzynarodowa współpraca naukowa. Obraz aktywności naukowej uzupełnia konkretna oferta kierowana do studentów - obejmuje ona dzisiaj ponad 150 kół Studenckiego Towarzystwa Naukowego, działających na wszystkich wydziałach naszej Uczelni.

Jak wygląda oferta edukacyjna Uczelni - czy na tym polu też zachodzą znaczące zmiany?
Stała weryfikacja, jak i czego uczymy, jest niezbędnym elementem działania uczelni reagującej na potrzeby społeczne, które w następnych latach będą uwarunkowane przede wszystkim demografią, tj. spadkiem liczby studentów i starzejącym się społeczeństwem.

Uruchamiając nowe kierunki, jak coaching medyczny czy elektroradiologia oraz wprowadzając nowe specjalności, musimy mieć na uwadze fakt, że zmienia się postrzeganie zawodów i preferencje, którymi kierują się abiturienci w wyborze kierunku studiów. Dzisiaj na plan pierwszy wysuwają się prawa rynku, czyli łatwość znalezienia pracy zgodnej z wykształceniem i perspektywy wysokich zarobków po studiach. Nie można tego oceniać negatywnie, bo wybór kierunku studiów to inwestycja na przyszłość. Uczelnia nie może pozostać bierna i musi dostosowywać to, czego uczy i jak uczy do oczekiwań studentów. Z badań wynika, że oferta programowa uczelni, oprócz wymienionych warunków ekonomicznych, stanowi jedną z głównych przesłanek wyboru danego kierunku.

Wzbogacając ofertę kształcenia, mamy na uwadze, że funkcjonujemy w otwartym środowisku międzynarodowym, stąd szeroka oferta w języku angielskim.

Nasza oferta skierowana jest nie tylko dla maturzystów, ale także dla osób, które posiadają dorobek zawodowy. W tym roku wraz z Gdańską Fundacją Kształcenia Menedżerów i Uniwersytetem Śląskim uruchamiamy Studia Menedżerskie Executive Master of Business Administration dla Sektora Ochrony Zdrowia w Katowicach. To interdyscyplinarne studia integrujące kompetencje z zarządzania, finansów oraz umiejętności miękkich, które pomagają w zdobyciu, uporządkowaniu i pogłębieniu umiejętności menedżerskich, skierowane do kadry zarządzającej lub przygotowującej się do zarządzania podmiotami leczniczymi.

Czy atrakcyjne kierunki studiów w obecnych czasach wystarczają, by przyciągnąć kandydatów?
Zdecydowanie nie. Równie ważna jest forma prowadzenia dydaktyki i podejście do studenta - począwszy od umieszczania w sieci określonych treści, skończywszy na organizacji zajęć, egzaminów, ewaluacji wiedzy i nabytych umiejętności oraz dokumentowania przebiegu studiów i, co istotne, komunikowania się ze studentami. Wszystkie te kwestie związane są w mniejszym lub większym stopniu z nauczaniem i stanowią o jakości, atrakcyjności oraz dostępności prowadzonych zajęć.

Przykładem udanego rozwiązania z tego obszaru są zajęcia dydaktyczne prowadzone w zaawansowanym technologicznie uczelnianym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, które cieszą się dużym powodzeniem wśród studentów. Niestety, wymogi Unii Europejskiej, która sfinansowała przedsięwzięcie, nie pozwalają na korzystanie z tej infrastruktury przez studentów wszystkich kierunków. Dlatego też w ramach konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia złożyliśmy wniosek o przyznanie środków na utworzenie w Zabrzu Centrum o jeszcze szerszych możliwościach. Także Wydział Nauk o Zdrowiu zostanie doposażony w bazę symulacyjną. Dążymy do tego, aby wszyscy studenci, przed bezpośrednim kontaktem z pacjentem odbyli zajęcia metodą symulacji medycznej. Oba centra zostaną otwarte jeszcze w tym roku. Tym samym będziemy jedyną uczelnią w Polsce posiadającą trzy centra symulacji.

SUM stawia także na nowe technologie. Dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu z Asseco Poland będziemy pierwszą uczelnią w kraju, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się także z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach.

W ubiegłym roku stworzyliśmy również aplikację MedicLearn, która daje studentom możliwość przygotowywania się do egzaminów za pomocą smartfonu. Takie rozwiązania otwierają przed studentami nowe perspektywy zdobywania wiedzy i doświadczenia.

Uniwersytet medyczny nie istnieje bez nauki. Jakie osiągnięcia w tej dziedzinie warto wymienić?
Zmiany cywilizacyjne wpływają na kierunek prowadzonych badań naukowych także w naszym Uniwersytecie. Kardiologia, onkologia oraz medycyna regeneracyjna to niewielka część obszarów badawczych, którymi się aktualnie zajmujemy. Prowadzimy szereg projektów w obszarze onkologii. W jednym z badań, związanych z rakiem piersi, analizowany jest wpływ odmiennych strukturalnie łańcuchów siarczanu dermatanu na czynność komórek nowotworowych. Realizacja badania pozwoli na pogłębienie wiedzy z zakresu biologii komórki nowotworowej.

Onkohematologia dziecięca to dziedzina, w której zespół naukowców Uczelni dokonał ogromnych postępów, zyskując uznanie na świecie. Praca naukowa, która powstała w Klinice w Zabrzu, została ogłoszona najlepszą na świecie w dziedzinie cytometrii klinicznej.

Kolejny projekt to opracowanie nieinwazyjnej metody diagnostyki glejaków oraz badanie nad wyhodowanym w warunkach laboratoryjnych nowotworem w celu jego skuteczniejszego leczenia. Planowane jest opracowanie kompleksowego testu opartego na analizie materiału pobranego z guza oraz próba opracowania „liquid biopsy” na podstawie analizy wolnokrążącego DNA guza we krwi. Byłoby to bezpieczniejsze dla chorych, niż obecnie stosowane metody diagnostyczne, a jednocześnie pozwoliłoby zgromadzić wiarygodniejsze informacje o nowotworze.

W najbliższym czasie rozpoczniemy realizację Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed. Będzie to jeden z największych projektów realizowanych przez SUM. Całkowity koszt inwestycji to ponad 106 mln zł, z czego ponad 69 mln zł będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Centrum będzie służyło jednostkom uczelni oraz użytkownikom zewnętrznym. Głównym celem projektu jest podniesienie potencjału badawczo-wdrożeniowego. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez stworzenie laboratoriów umożliwiających prowadzenie innowacyjnych badań, m.in. w zakresie wpływu zanieczyszczenia środowiska na obszarze województwa śląskiego na rozwój i przebieg schorzeń układu krążenia, układu oddechowego itd.

Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów.

Nowe kierunki:

Studia Menedżerskie Executive Master of Business Administration dla Sektora Ochrony Zdrowia w Katowicach. To interdyscyplinarne studia integrujące kompetencje z zarządzania, finansów oraz umiejętności miękkich, które pomagają w zdobyciu, uporządkowaniu i pogłębieniu umiejętności menedżerskich, skierowane do kadry zarządzającej lub przygotowującej się do zarządzania podmiotami leczniczymi.

Tekst promocyjny

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM "Dobrze zaprojektowane" Red. Anny Dudzińskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty