MKTG SR - pasek na kartach artykułów

72. rocznica forsowania Odry. Uroczystości w Starych Łysogórkach [zdjęcia, wideo]

Mariusz Parkitny
Uroczystości odbyły się na cmentarzu w Starych Łysogórkach, gdzie jest prawie dwa tysiące mogił żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość. Nie odbyło się bez politycznych akcentów.

- Przed chwilą orzeł krążył nad lasem, krążył w dobrą prawą stronę. Jakby z nadzieją pod tymi chmurami i z radością patrząc z dziejów ojczyzny na ten cmentarz, który jest jak zasiew nowego czasu i nowego pokolenia. Krąż orle biały nad polską ziemią i nad polskimi sercami – mówił arcybiskup Andrzej Dzięga, co odczytano jako polityczną deklarację.

W uroczystości wzięło ponad tysiąc osób. W pierwszych kilku rzędach zasiedli oficjele na czele z prezydentem RP, Andrzejem Dudą. Dopiero w dalszych rządach zasiedli weterani. Nikt nie pomyślał, aby przynajmniej kilku z nich posadzić w pierwszym rzędzie obok prezydenta.

A oto najciekawsze fragmenty wystąpienia prezydenta i arcybiskupa:

Andrzej Duda: - Teraz w okresie powielkanocnym jakże szczególnie to brzmi. Tak jak ze śmierci Chrystusa i jego zmartwychwstania narodziło się życie, tak ze śmierci tych żołnierzy, tutaj, na polach nad Odrą i w nurtach rzeki narodziła się Polska. Narodziła się ta ziemia dla Polski. To, kiedy oni tutaj przeszli, za nimi mogli przyjechać ich rodacy, osiedlić się, pracować, budować swoje szczęście, byt swoich rodzin. Często po trudzie wypędzenia ze swoich domów na Wschodzie, po długiej podroży, po tułaczce. Tu znaleźli swoje nowe miejsce i żyją do dzisiaj. To jest polska ziemia. Tak samo jak śpiewamy na Monte Casino „ta ziemia do Polski należy, bo wolność krzyżami się mierzy”. Tymi krzyżami także, które stoją wokół nas na tym cmentarzu siekierkowskim. Prawie dwa tysiące krzyży pod którymi leżą polscy żołnierze. Chylimy czoło nad ich bohaterstwem, poświęceniem, nad ich działem. Dziełem, którego umiłowanych przez nas efektem jest dziś wolna Polska. Cześć i chwała bohaterom. Wieczna pamięć poległym.

Zobacz też:

Arcybiskup Andrzej Dzięga: I poszliśmy przez dzieje, znacząc je miłością i pracą, nadzieją i walką i krwią żołnierską. Staje dzisiaj Polsko, na tych twoich zachodnich kresach, prezydent najjaśniejszej Rzeczpospolitej, głowa nasza i syn twój, który pochylając się nad mogiłami tych żołnierzy staje nie tylko jako głowa państwa, i jako zwornik dusz polskich i myśli polskich i dzieł polskich w skali całego narodu. I jako zwornik spraw państwowych i ojczyźnianych, staje też jako zwierzchnik polskiego żołnierza i kustosz kropli krwi, którą żołnierz polski przelewał w różnych pokoleniach i frontach, ale imię twoje Polsko powtarzając, dla ciebie ginąc.

Arcybiskup zakończył słowami, które zostały odebrane jako polityczne.

- Kilka minut przed przyjazdem pana prezydenta jeden z kleryków zobaczył nad lasem orła, który krążył. I krążył w dobrą prawą stronę. Jakby z nadzieją pod tymi chmurami i z radością patrząc z dziejów ojczyzny na ten cmentarz, który jest jak zasiew nowego czasu i nowego pokolenia. Krąż orle biały nad polską ziemią i nad polskimi sercami – zakończył.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 72. rocznica forsowania Odry. Uroczystości w Starych Łysogórkach [zdjęcia, wideo] - Głos Szczeciński

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni