Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

73. rocznica Marszu Śmierci w powiecie pszczyńskim [PROGRAM]

Jolanta Pierończyk
Tak było w zeszłym roku.
Tak było w zeszłym roku. ARC
73. rocznica Marszu Śmierci. Powiat pszczyński pamięta o więźniach, którzy w mroźnym styczniu 1945 szli także przez Miedźną, Pszczynę, Suszec i Pawłowice. Ci, którzy zmarli na tym odcinku, zostali pochowani na cmentarzach w tych gminach. Mamy wspomnienie jednego z uczestników Marszu Śmierci, niestety, archiwalne, ponieważ on sam już nie żyje.

W piątek, 19 stycznia, w powiecie pszczyńskim odbędą się obchody 73. rocznicy Marszu Śmierci, który przeszedł od KL Auschwitz do Wodzisławia.

W mroźny styczeń 1945 r. tysiące więźniów w pasiakach pędzonych było m.in. przez powiat pszczyński - od Miedźnej, przez Pszczynę, po Suszec i Pawłowice.

Wspomnienie Floriana Granka, uczestnika tego Marszu Śmierci - TUTAJ Jest to wspomnienie z internetowego archiwum, bo Florian Granek już nie żyje, zmarł 22 listopada 2013 r.

Wielu z więżniów nie dotarło do celu, jakim był dworzec w Wodzisławiu Śląskim, skąd byli transportowani do Rzeszy. Spoczywają na naszych cmentarzach. Pamiętamy o nich i w każdą rocznicę zapalamy znicze oraz składamy kwiaty w miejscach ich pochówku. W programie - także okolicznościowe przemówienia.

Marsz Śmierci w powiecie pszczyńskim

Wszystko rozpocznie się o 10.30 na cmentarzu parafialnym w Miedźnej. O godz. 11 kwiaty złożone zostaną pod tablicą pamiątkową przy ul. Bogedaina w Pszczynie, a o godz. 12 - na cmentarzu przy ulicy Wodzisławskiej w Pszczynie. O 12.30 przyjdzie czas na uroczystości w suszeckim Łęgu, o 13.30 - na cmentarzu parafialnym w Pawłowicach, o 13.40 - na cmentarzu parafialnym w Studzionce. Obchody 73. rocznicy Marszu Śmierci zakończą się o godz. 14 na cmentarzu w Brzeźcach. Organizatorami tych uroczystości są miasto i powiat oraz pszczyńskie instytucje kulturalne.

VII Marsz Pamięci

Natomiast radliński oddział PTTK Sokół zorganizuje VII Marsz Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia, który podzielony jest na cztery etapy. Pierwszy odcinek zakończył się w Miedźnej w czwartek, 18 stycznia. Na piątek, 19 stycznia, zaplanowany jest odcinek Miedźna-Studzionka, na sobotę, 20 stycznia - Studzionka- Jastrzębie Zdrój, na niedzielę, 21 stycznia - Jastrzębie Zdrój - Wodzisław Śląski.

Szlak Marszu Śmierci przemierzy około 40 osób, z których najstarszy jest organizator, Jan Stolarz, który ma 76 lat.

- Ale w Jastrzębiu dołączy do nas 81-letni Zygmunt Kopystyński i pójdzie z nami do Wodzisławia - mówi Jan Stolarz.

19 stycznia uczestnicy Marszu Pamięci spotkają się o godz. 8 z uczniami szkoły w Miedźnej. O godz. 14 spodziewani są w Porębie, ok. 17-17.30 - w Studzionce.

20 stycznia o godz. 8 mają w Studzionce mszę, o godz. 11 zatrzymają się na cmentarzu przy kościele św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach, gdzie znajduje się pomnik - grób zbiorowy 19 więźniów. Stamtąd ruszą do Bzia Zameckiego. Organizatorzy liczą na udział mieszkańców w tych wydarzeniach.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!