73. urodziny Dziennika Zachodniego: Dla Was zmieniamy...

  73. urodziny Dziennika Zachodniego: Dla Was zmieniamy internet na plus

  Zdjęcie autora materiału

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dziś Dziennik Zachodni świętuje 73 urodziny. Od lat jesteśmy z Wami już nie tylko na papierze, ale również na ekranach Waszych komputerów, tabletów i smartfonów. Każdego dnia szukamy nowych rozwiązań, aby informacje w internecie były dla Was bardziej interesujące. Nasze reportaże interaktywne, ramówka wideo, wydanie Plus, to kamienie milowe w polskim internecie. Z okazji urodzin zapraszamy Was w wirtualną podróż z DZ.
  Pomysł na reportaże interaktywne, których Dziennik Zachodni stał się pionierem, pojawił się na początku 2014 roku. 24 stycznia na naszej stronie www.dziennikzachodni.pl ukazał się pierwszy z całej serii reportaż "Grawerowanie bez tajemnic. Praca grawera od kuchni" Była to absolutna nowość.

  Kunszt i pasja grawera Michała Nowakowskiego z Dąbrowy Górniczej okazały się idealnym tematem do przedstawienia w nowej formie. Zdjęcia, filmy, dźwięki i tekst jeszcze nigdy ze sobą tak nie współgrały, zabierając czytelnika/widza w świat piękna i precyzji.

  GRAWEROWANIE BEZ TAJEMNIC: ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ INTERAKTYWNY TUTAJ  Po przetarciu szlaków, nasi reporterzy, Katarzyna Kapusta i Karol Gruszka, odpowiedzialni za reportaż "Grawerowanie bez tajemnic", stworzyli kolejny obraz interaktywny o zespole "Kruk". Tym razem ich wysiłek został zauważony na konferencji Photo-ex organizowanej przez Magnum Foundation w Nowym Jorku. Podczas tej światowej imprezy platforma Creatavist zaprezentowała 14 projektów, które, jak stwierdziła, są przyszłością edytorską mediów. Wśród nich było właśnie dzieło reporterów DZ.

  KRUK - TAK RODZI SIĘ LEGENDA: ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ INTERAKTYWNY TUTAJ  Kolejne ważne projekty powstałe w redakcji internetowej Dziennika Zachodniego to m.in. historyczne reportaże interaktywne: "Sybiracy - Wspomnienia z zesłania" Karola Gruszki i Marcina Nowaka oraz "Złamany trójkąt: Wielka Wojna Imperiów" Tomasza Borówki.

  ZOBACZ W CAŁOŚCI: SYBIRACY: WSPOMNIENIA Z ZESŁANIA oraz ZŁAMANY TRÓJKĄT

  Ale praca w Dzienniku Zachodnim to rozwój, dlatego po serii reportaży interaktywnych z wykorzystaniem narzędzia Creativist, przyszedł czas na zmiany. Nowe narzędzia pozwoliły jeszcze lepiej wykorzystać zdjęcia i wideo z liczącego przecież już 73 lata archiwum DZ.

  Jednym z pierwszych reportaży, przy którego produkcji wykorzystano potencjał najbardziej zaawansowanych narzędzi internetowych były "Pokłady Pamięci". Interaktywne filmy, multimedia, niezwykła forma i ciekawa historia. To wszystko złożyło się się na jeden z pierwszych tak obszernych interaktywnych filmów dokumentalnych (web doc) w Polsce.

  Interaktywny reportaż „Pokłady pamięci”, poświęcony jest blisko 100-letniej historii nieistniejącej już katowickiej kopalni „Gottwald”. Narratorami reportażu Marii Zawały i Karola Gruszki są emerytowani górnicy. Autorzy spędzili kilkadziesiąt godzin, rozmawiając z nimi oraz mieszkańcami dzielnicy Dąb, historykami, oraz proboszczem miejscowej parafii. Efektem tego są 24 filmowe opowieści.  Dzięki zaangażowaniu dziennikarzy DZ, udało się stworzyć kolejne opowieści, m.in. tę, która przypomniała nam o największym naturalnym kataklizmie, który spustoszył południe kraju w lipcu 1997 roku. Rok temu minęło 20 lat od Powodzi Tysiąclecia.  W formie dokumentu multimedialnego upamiętnienia doczekało się również inne tragiczne wydarzenie. 26 sierpnia 1992 roku o godzinie 13.50 w nadleśnictwie Rudy Raciborskie wybuchł największy pożar lasu w Polsce i Europie po II wojnie światowej. 25 lat później w naszej redakcji powstał przejmujący obraz ku pamięci ofiar i bohaterów tamtych dni.  Ale w Dzienniku Zachodnim od dawna nie ograniczamy się tylko do spoglądania na wydarzenia z naszego regionu, ale sięgamy dalej. Przykładem tego jest fotoreportaż multimedialny z Kuby. Na filmach i zdjęciach możecie zobaczyć codzienne życie mieszkańców tej karaibskiej wyspy.  To tylko niektóre z reportaży, które powstały w redakcji Dziennika Zachodniego. Wszystkie znajdziecie TUTAJ


  OBRAZ MUSI BYĆ RUCHOMY, CZYLI NASZA RAMÓWKA WIDEO - ZOBACZ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  od oddzielo nos niewielko rzeczka – Brynica ; )

  nieufny wobec goroli ⚒ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  To straszne po­myśleć, że giną la­sy, chwała i uro­da ziemi, aby się za­mienić w ga­zety i ty­siące głupich pub­li­kac­ji, które pójdą na śmiet­nik i do kanałów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no ja,

  Yjwald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  toz wom nojlepszego winszuja i skoczcie mi z waszym „plus”, na pukiel

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziennik

  kastrol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  od kiedy w polsce obchodzi sie urodziny? Acha, ci co znaja date swoich urodzin....ci inni urodzili sie na polu nie znajac kalendarza. Ksiadz z ambony powiedzial- dzisiaj jest sw. jacka no i...rozwiń całość

  od kiedy w polsce obchodzi sie urodziny? Acha, ci co znaja date swoich urodzin....ci inni urodzili sie na polu nie znajac kalendarza. Ksiadz z ambony powiedzial- dzisiaj jest sw. jacka no i ciemnota wiedziala ze to dzien urodzin.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo