Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75. rocznica likwidacja getta w Sosnowcu: Lea Gleitman miała 19 lat. Dzisiaj jest świadkiem tragedii

AD
Dziś,  1 sierpnia w Sosnowcu uczczono pamięć Żydów, wywiezionych i zamordowanych w Auschwitz. Do ich zagłady doszło podczas akcji likwidacji gett w Zagłębiu. Rozpoczęto ją 1 sierpnia 1943 r.
Dziś, 1 sierpnia w Sosnowcu uczczono pamięć Żydów, wywiezionych i zamordowanych w Auschwitz. Do ich zagłady doszło podczas akcji likwidacji gett w Zagłębiu. Rozpoczęto ją 1 sierpnia 1943 r. Marzena Bugała-Azarko
Dziś, 1 sierpnia w Sosnowcu uczczono pamięć Żydów, wywiezionych i zamordowanych w Auschwitz. Do ich zagłady doszło podczas akcji likwidacji gett w Zagłębiu. Rozpoczęto ją 1 sierpnia 1943 r. O godzinie 9.00 przy al Mireckiego odbyła się ceremonia poświęcona tej rocznicy. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Sosnowca i delegaci z Izraela i innych krajów, potomkowie dawnych mieszkańców Sosnowca pochodzenia żydowskiego, których 75 lat temu wywieziono z sosnowieckiego getta do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Stąd uczestnicy uroczystości przeszli w „Marszu życia” pod dworzec PKP w Sosnowcu, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą temu wydarzeniu. ZOBACZ ZDJĘCIA + WIDEO

Wśród uczestników tej wzruszającej uroczystości była m.in. Lea Gleitman. Opowiedziała o tragicznych przeżyciach z tamtych lat. W 1943 roku miała 19 lat.

- Od 1932 roku moja rodzina mieszkała w Sosnowcu przy ulicy Wspólnej 10. Potem w gettcie. W rodzinach mojej mamy i taty było po siedmioro ośmioro rodzeństwa. Wszystkich wymordowano, oprócz brata mojej mamy, który jeszcze przed wojną wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych, do Detroit. Udało się też uciec bratu mojej mamy, który wyjechał do Kopenhagi. Z reszty przeżyłam tylko ja, moja siostra Miriam i moja kuzynka. W 1943 roku wywieźli nas do obozu pracy w Niemczech. Potem szłyśmy w tzw. marszu umarłych do obozu Bergen Belsen – wspominała, licząca dziś 94 lata Lea Gleitmam.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Kobieta mieszka dziś w Szwecji. Jest członkiem Stowarzyszenia Świadków Holokaustu, organizacji założonej w Malmo w Szwecji w 1991 roku.

Z sosnowieckiego getta na Środuli naziści wywieźli do Auschwitz ponad 10 tys. osób.

W 1939 r. Żydzi stanowili ok. 20 procent mieszkańców Sosnowca. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Sosnowca przez Niemców rozpoczęły się prześladowania ludności żydowskiej. 9 września hitlerowcy spalili wielką synagogę. Zaczęły się też pierwsze przesiedlenia, zmierzające do koncentracji Żydów w jednym obszarze.

W następnych miesiącach przymusowo przesiedlano ludność pochodzenia żydowskiego, głównie z pobliskich terenów (zwiększając liczbę Żydów w Sosnowcu z 30 000 do 45 000). Pod koniec 1942 r. Sosnowiec i Będzin były jedynymi miastami w Zagłębiu Dąbrowskim zamieszkałymi przez Żydów. Żydzi sosnowieccy zostali przesiedleni do jednej dzielnicy – na Środulę.

Getto sąsiadowało z gettem będzińskim. W 1942 r. zaczęła się likwidacja getta przez serie transportów jego mieszkańców do obozów koncentracyjnych. Na terenie getta działał lokalny oddział Żydowskiej Organizacji Bojowej. Gdy 1 sierpnia rozpoczęła się ostateczna akcja likwidacyjna gett w Będzinie i na Środuli w Sosnowcu, ruch oporu odpowiedział akcją samoobrony ludności znaną jako powstanie w getcie będzińsko-sosnowieckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!