Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75-latka z Orzesza straciła oszczędności życia, została okradziona „na policjanta"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Śląska Policja
Policja ostrzega, że w powiecie mikołowskim wzmogła się aktywność oszustów, którzy kradną metodą „na policjanta" i „na wnuczka". Ofiarą mężczyzny, który podszywał się pod funkcjonariusza policji, padła 75-letnia kobieta z Orzesza. Fałszywy policjant wyłudził od kobiety 60tys. złotych. Policja prosi o ostrożność i rozwagę.

75-latka z Orzesza straciła oszczędności życia, została okradziona „na policjanta"

13 lipca w Orzeszu doszło do dwóch prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta". Nieznany mężczyzna wpierw dodzwonił się do do 48-letniej mieszkanki gminy, od której uzyskał dane do konta bankowego. Nie udało mu się jednak ukraść kobiecie żadnych pieniędzy.

Prawdopodobnie ten sam oszust podejmując kolejne próby, dodzwonił się do 75-letniej emerytki. Ta nie zachowała zimnej krwi i mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji wyłudził od kobiety 60tys. złotych, które ta przelała na podane przez niego konto bankowe.

Sprawca dotąd pozostaje nieznany.

W ostatnim czasie na terenie powiatu mikołowskiego policja odnotowała wzmożoną działalność osób, próbujących wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka" i „na policjanta". Oszuści dzwonią najczęściej z nieznanych numerów, podając się za członków rodziny lub pracowników instytucji o dużym zaufaniu społecznym, takich jak policja, banki, czy urzędy. Podczas rozmowy twierdzą, że są w trudnej sytuacji finansowej i potrzebują pożyczki lub wyłudzają dane konieczne do przejęcia pieniędzy z konta bankowego rozmówcy.

Ofiarami kradzieży „na wnuczka" i „na policjanta" najczęściej padają osoby starsze, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę i ostrzec seniorów znajdujących się w naszych rodzinach.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie wystosowała specjalny komunikat do mieszkańców, w którym apeluje o ostrożność i rozwagę. Aby nie dać się oszukać należy stosować się do kilku zasad podanych przez KPP:

  1. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom. Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Upewnijmy się dzwoniąc, czy faktycznie nasz krewny potrzebuje pomocy.
  2. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji oraz nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy lub przelaniu ich na konto. Nigdy również nie zapyta przez telefon o numer dowodu osobistego czy PESEL,.
  3. Oszuści wywierają presję czasu, nie ulegajmy jej. Rozłączmy rozmowę telefoniczną i dajmy sobie czas na zastanowienie.
  4. O wszelkich niepokojących tego typu zdarzeniach poinformujmy najbliższych oraz policję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!