Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 rzeczy, które trzeba zrobić na polskiej wsi, żeby było lepiej

Redakcja
pixabay.com
Gorsza infrastruktura, mniejsze zarobki, brak rąk do pracy i słabsza opieka zdrowotna - to główne przesłanki z diagnozy polskiej wsi, jakiej dokonali w tym tygodniu eksperci ds. rolnictwa w Narodowej Radzie Rozwoju doradzającej prezydentowi.

 

Członkowie sekcji "Wieś, rolnictwo" Narodowej Rady Rozwoju przedstawili ostatniej środy (7 kwietnia) diagnozę sytuacji polskiego rolnictwa oraz warunków życia na polskiej wsi. Wynika z niej, że rolnicy osiągają dużo niższe dochody niż przedstawiciele innych zawodów. Stan infrastruktury technicznej na wsi jest dużo uboższy niż w miastach, co powoduje, że praca jest trudniejsza w samej działalności rolniczej oraz pozarolniczej - czasem wręcz ją uniemożliwia.

 

Eksperci wskazali również na gorsze wyposażenie w placówki opieki zdrowotnej oraz przedszkolne i szkolne. Te czynniki "wpływają negatywnie na jakość życia mieszkańców wsi", ocenia gremium doradcze. Kolejnym problemem jest niedobór rąk do pracy. NRR przewiduje, że "w kontekście starzenia się społeczeństwa czy też planowanego przywrócenia wcześniejszego wieku emerytalnego problem ten będzie się intensyfikował".

 

Niezbędne jest prowadzenie przemyślanej polityki, która będzie sprzyjać spójności społecznej i ekonomicznej, a jednocześnie będzie uwzględniać uwarunkowania klimatyczne. Jednym z wyzwań, z którym musi mierzyć się nasz kraj, jest nasilenie się występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych,​ takich jak powodzie, susze i huragany, co skutkuje utratą znacznej części dochodów przez gospodarstwa rolne.

 

 
Rekomendacje po posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju:

1. Opracowanie Krajowej Polityki Wiejskiej, która uzupełni przyjętą przez Radę Ministrów Krajową Politykę Miejską. Jej celem ma być spójne i komplementarne określenie priorytetów i narzędzi realizacji Polityki Rozwoju Kraju.

 

2. Zastosowanie w programach wspierających rozwój regionalny instrumentów finansowych umożliwiających realne zmniejszenie dysproporcji występujących pomiędzy wsią i miastami w zakresie infrastruktury technicznej i społecznej. W tym celu trzeba m. in. maksymalnie wykorzystać unijne środki finansowe zaplanowane w perspektywie do 2020 r. oraz rozpocząć prace na utworzeniem Funduszu Rozwoju Wsi jako instrumentu wspierającego rozwój obszarów wiejskich po roku 2020.

 

3. Zwiększenie aktywności w kształtowaniu Wspólnej Polityki Rolnej w Europie. Polska powinna podejmować inicjatywy przy wytyczaniu dalszych kierunków rozwoju (obecnie nadmiernie się koncentrujemy na kwestii wyrównania dopłat bezpośrednich).

 

4. Wdrożenie polityki zrównoważonego rozwoju. Dlatego należy przyjąć nowy paradygmat rozwoju rolnictwa, zgodnie z którym wzrost produktywności musi się odbywać przy jednoczesnym wzroście dostaw żywności, ochrony klimatu i korzyści dla środowiska. Sprzyjać temu może zmniejszenie zakresu rolnictwa niskonakładowego, wzmacnianie rodzinnych gospodarstw rolnych i zwiększanie innowacyjności.

 

5. Przeobrażenia w rolnictwie muszą się ściśle wiązać z rozwojem obszarów wiejskich, a głównie z polityką stymulującą tworzenie na wsi licznych, atrakcyjnych miejsc pracy.

 

6. Zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskim rolnictwie. 

 

7. Przygotowanie ustawy, której celem będzie poprawa bilansu wodnego kraju (m. in. dzięki zwiększeniu retencji wód i ograniczeniu wyrębu drzewostanów)

 

8. Rozwój systemu obligatoryjnych ubezpieczeń dla upraw z tytułu strat wynikających z anomalii pogodowych.

 

Źródło: informacja prasowa Kancelarii Prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 8 rzeczy, które trzeba zrobić na polskiej wsi, żeby było lepiej - Gazeta Pomorska