95 lat Policji Województwa Śląskiego: dziś konferencja naukowa w KWP Katowice ZDJĘCIA

mat.pras.
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zorganizowała konferencję naukową z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk Karina Trojok
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach zorganizowała konferencję naukową z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego. Konferencja odbywa w piątek 20 października Aula im. aspiranta Policji Woj. Śląskiego Jana Kali w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach (ul. Lompy 19), w godzinach od 11.00 do 14.00. Udział w wydarzeniu wziął Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk wraz ze swoim zastępcą nadinsp. Janem Lachem.

Pierwszy zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, insp. Roman Rabsztyn, odznaczony został medalem PRO PATRIA. Pamiątkowe numizmaty oraz listy honorowe otrzymali zasłużeni wolontariusze za działania na rzecz upamiętnienia Policji Województwa Śląskiego 1922-1939 oraz martyrologii jej funkcjonariuszy podczas II wojny światowej.

Tematy referatów podczas konferencji:

Rys historyczny Województwa Śląskiego w latach 1922 - 1939 (Zbigniew Gołasz - Oddział IPN w Katowicach);
Policja Województwa Śląskiego w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej (Grzegorz Grześkowiak - Zarząd OS Rodzina Policyjna 1939 r.);
Aspirant PWŚl. Franciszek Szymkowiak - w służbie Rzeczypospolitej Polskiej (podinsp. Michał Pudło - Przewodniczący Bielskiego Oddziału Rodziny Policyjnej 1939 r.);
Śląscy policjanci w szeregach Związku Powstańców Śląskich (Jarosław Wroński - GRH Powstań Śląskich „WETERAN”).

W programie konferencji, której przewodniczy dr hab. Grzegorz Bębnik (Oddział IPN w Katowicach), jest także promocja albumu „Policja Województwa Śląskiego w fotografii 1922-1939”, wydanego z okazji 95. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego.

W programie jest również zwiedzanie wystawy historycznej - Policja II Rzeczypospolitej Polskiej 1919 - 1939 (ekspozycja czasowa przygotowana przez GRH Posterunek PP Pow. Nowotarskiego w Nowym Targu)

Poniżej prezentujemy obszerne fragment referatu "Policja Województwa Śląskiego w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej" autorstwa Grzegorza Grześkowiaka (dziękujemy autorowi za udostępnienie tekstu):

Statut Organiczny regulował wstępnie, iż Policja jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego, podlegała władzom Województwa Śląskiego, była autonomiczna i utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego. Wykonawcą postanowień Sejmu Śląskiego był Wojewoda, który personalnie odpowiadał przed Prezydentem RP, niekiedy przed Prezesem Rady Ministrów za całokształt działalności i funkcjonowania Policji Województwa Śląskiego.
Policja Województwa Śląskiego miała się wzorować na Policji Państwowej, powołano ją do życia rozporządzeniem Wojewody Śląskiego 17 czerwca 1922 roku w przedmiocie organizacji Policji Wojewódzkiej. Rozporządzenie to zostało zatwierdzone ustawą Sejmu Śląskiego 2 marca 1923 roku. W myśl tego aktu Policja Województwa Śląskiego podporządkowana została Wojewodzie i Sejmowi Śląskiemu, z własnym zawieszeniem prawnym, umundurowaniem, szkoleniem, zasadami naboru kandydatów do służby. Umundurowanie śląskich policjantów praktycznie było takie samo jak Policji Państwowej. Jedyną różnicą było umieszczenie na pagonach lub kołnierzach kurtek mundurowych oraz płaszczy godła śląskiego - Orła Piastów Śląskich.
Policja Województwa Śląskiego organizacyjnie dostosowana była do podziału administracyjnego województwa. Na czele stała Główna Komenda z siedzibą w Katowicach. Podporządkowane jej były oddziały (od roku 1924 wydziały), powiatowe i miejskie komendy (dla miast stanowiących powiaty). Tym z kolei podporządkowano komisariaty, które obejmowały wybrane miasta, dzielnice większych miast lub gminy wiejskie o charakterze miejskim oraz posterunki w gminach i mniejszych miastach. Na najniższym szczeblu administracji policyjnej znalazły się ekspozytury komisariatów, które później przemianowano na posterunki niesamodzielne lub ekspozytury posterunków. Posterunki w swym rejonie ponosiły odpowiedzialność za porządek i bezpieczeństwo publiczne w gminach miejskich, gminach wiejskich lub w kilku gminach. Policja Województwa Śląskiego liczyła w roku 1922: 100 oficerów, 136 urzędników, 2527 funkcjonariuszy służby mundurowej i 207 służby śledczej, a w roku 1938 już tylko: 61 oficerów, 2085 funkcjonariuszy służby mundurowej i 228 funkcjonariuszy służby śledczej. Po przyłączeniu jesienią 1938 roku tzw. „Śląska Zaolziańskiego” do Rzeczypospolitej Polskiej, liczba etatów w Policji Województwa Śląskiego wzrosła o 670. Oficerowie otrzymywali przygotowanie do służby w Policji na specjalnych kursach Warszawie. Pozostali funkcjonariusze służby mundurowej i śledczej szkoleni byli przeważnie w Szkołach Policji w Katowicach, Świętochłowicach, Bielsku i Królewskiej Hucie (obecnie Chorzowie) oraz częściowo na kursach w Szkołach Policji Państwowej: w Mostach Wielkich (województwo lwowskie) oraz w Piaskach k/ Sosnowca (województwo kieleckie).
(...)
Na odrębność struktur Policji Województwa Śląskiego od Policji Państwowej wpłynął przede wszystkim odmienny (od krajowego) system prawny, obowiązujący na całym obszarze autonomicznego Województwa Śląskiego. Na czele Policji Województwa Śląskiego stał Główny Komendant, który posiadał pozycję równoprawną Komendantowi Głównemu i jednocześnie Komendantowi Okręgowemu (wojewódzkiemu) Policji Państwowej. Główny Komendant Policji Województwa Śląskiego podlegał wyłącznie Wojewodzie Śląskiemu, w odróżnieniu od Komendanta Głównego Policji Państwowej, który z kolei bezpośrednio podlegał Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie