Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

A może sauna? Najlepiej we własnym ogrodzie

Maria Olecha-Lisiecka
Sauna w ogrodzie? Czemu nie?
Sauna w ogrodzie? Czemu nie? fot. polska press grupa
Saunować można nie tylko w termach, ale i we własnym ogrodzie. Najmodniejsze sauny wyglądają jak drewniane altanki. Przestrzeń ogrodu powinna być drugim wnętrzem domu. Dlatego obok tarasu, ławek, altany, murów oporowych czy oryginalnych roślin coraz częściej pojawiają się meble do relaksu. Kluczowym jest domek saunowy, a w środku całoroczna sauna fińska lub infrared.

Finlandia ma prawie 5,5 mln mieszkańców i aż 3,2 mln saun. Szwecja ma o 4 mln więcej mieszkańców, a saunowanie jest dla szwedzkich dzieci jak lekcje WF-u na basenie czy granie w piłkę dla małych Polaków. Każdy, kto był choć w Skandynawii, ten wie, że saunowanie jest tam prawdziwym rytuałem. Zaproszenie do wspólnego seansu w domowej saunie to wyraz dużego zaufania Skandynawów i szacunku dla gości. Szwedzi, Finowie i Norwegowie mają sauny w swoich domach i ogrodach. Relaksują się w nich po intensywnie spędzonym dniu w pracy, na stoku narciarskim czy pieszych wędrówkach. Wszak saunowanie poprawia nastrój oraz samopoczucie.

Sauna należy do znanych od wieków zabiegów fizjoterapeutycznych z wykorzystaniem ciepła. Jest przede wszystkim metodą profilaktyczną, czyli przeznaczoną dla osób zdrowych.

Ale saunowanie jest też coraz częściej polecane przez lekarzy. Korzystanie z sauny bardzo dobrze wpływa na układ krążenia, drogi oddechowe, przemianę materii, otyłość, choroby stawów i bóle reumatyczne. Sauny unikać powinny osoby z chorobami skóry, cukrzycą, chorobami nowotworowymi, nerek, wątroby, płuc, oczu, przy cukrzycy, padaczce czy nosicielstwie chorób zakaźnych.

W Polsce najczęściej korzystamy z saun w aquaparkach lub termach. Jednak coraz popularniejsze stają się sauny ogrodowe. Cel jest ten sam: relaks i prozdrowotne właściwości saunowania.

Domek saunowy wyglądem przypomina altanę albo... beczkę. Jest drewniany, z niewielkimi przeszkleniami. Wyposażenie można wybrać dowolnie: saunę fińską (suchą, temperatura w środku wynosi od 90 do 110 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność tylko od 5 do 10 proc.) lub saunę infrared (czyli na podczerwień, panuje w niej temperatura niższa niż w saunie fińskiej czy rzymskiej, bo ok. 50 stopni Celsjusza, i nie ma kontaktu z gorącym powietrzem, a z promieniami działającymi na skórę, co przypomina wygrzewanie na słońcu), albo obie w dwóch kabinach. Powierzchnia domku w Skandynawii najczęściej nie przekracza 35 metrów kw.

W Polsce stawia się na dwa, a nawet trzy razy mniejsze sauny. A to dlatego, że i ogrody przydomowe są zazwyczaj mniejsze niż w krajach Europy Północnej - do 1 tysiąca metrów kw.

Przestrzeń ogrodu to drugie wnętrze, które meblujemy jak dom

Dlaczego sauna w ogrodzie? Bo ogród otaczający saunę znacznie dodaje jej atrakcyjności. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają jedynego w swoim rodzaju odpoczynku na łonie natury. Korzystać można z takiej sauny przez cały rok. Wystarczy wyjść do własnego ogrodu. Co więcej, eksperci podkreślają, że zmieniająca się wraz z porami roku roślinność gwarantuje niepowtarzalne doznania podczas kąpieli parowej. Efekt? Popularność saun ogrodowych wzrasta.

- Sauny, nawet w ogrodzie, są coraz bardziej popularne - mówi Karolina Wachowicz-Kocot z Ogrody Drama, firmy projektującej ogrody w Zbrosławicach. - Choć nadal więcej osób montuje jacuzzi w swoich ogrodach, to z roku na rok posiadanie takiej sauny staje się coraz modniejsze - ocenia Wachowicz-Kocot.

Skąd pomysł na to, aby saunę wkomponować w ogród? Piotr Porębowicz, architekt krajobrazu z Architektury Krajobrazu Inspiracje, nie ma wątpliwości, że to naturalna konsekwencja trendów obowiązujących w architekturze krajobrazu.

- Trendy te zmierzają do tego, aby przestrzeń ogrodu była drugim wnętrzem. Rośliny są dodatkiem. Ogród to przestrzeń, w której wypoczywamy, pijemy kawę, relaksujemy się, więc i saunujemy - mówi Piotr Porębowicz.

Dla projektantów ogrodów wkomponowanie sauny to żaden problem. Jednak architekci krajobrazu samej sauny nie projektują. Od tego są specjalne firmy, specjalizujące się też często w montażu taki ogrodowych saun.

- Ale zdarza się, że na etapie projektowania ogrodu klient prosi o wskazanie miejsca, które będzie najlepsze dla postawienia w przyszłości np. sauny albo ogrodowego jacuzzi. Wtedy wpisujemy taką przestrzeń w projekt tak, aby współgrała z małą architekturą. Bo ogród ciekawie zaprojektowany to coś więcej niż rośliny - podkreśla Piotr Porębowicz.
Sauna przy tarasie, basenie, w cichym miejscu, najlepiej w zagajniku

Dziś projektowanie ogrodu to tak naprawdę meblowanie przestrzeni, czyli działki wokół domu. Jednym z takich „mebli” coraz częściej jest ogrodowa sauna. To dekoracyjny element architektury ogrodowej. Lekka, drewniana konstrukcja sprawia, że domek saunowy staje się ozdobą ogrodu.

- Jeśli chcemy zaprojektować taką saunę czy jacuzzi, to musimy mieć przestrzeń, czyli działkę - mówi Karolina Wachowicz-Kocot. - Saunę i jacuzzi można dostosować do danego ogrodu, architekt potrafi umiejętnie wkomponować taki element w styl ogrodu - zaznacza.

Jacuzzi ogrodowe najlepiej sprawdzi się na tarasie, pod zadaszeniem, dzięki czemu można z niego korzystać także w razie niepogody. Architekci krajobrazu podpowiadają, że jacuzzi takie zabudować można drewnem, aby stylistycznie i kolorystycznie wpisywało się w charakter tarasu i całego ogrodu. Obok niego umieścić można zielone klomby lub też palenisko, aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom komfortu. Eksperci podkreślają, że domki saunowe najczęściej są montowane w pobliżu tarasu, basenu albo w środku zagajnika.

Saunę ogrodową można kupić bez problemu. Firm, które specjalizują się w ich projektowaniu i montażu albo dystrybuowaniu i montażu, jest na rynku sporo. Najczęściej mają w swojej ofercie sauny domowe, sauny ogrodowe i balie do saunowania w plenerze. Jednak najpopularniejsze są te ogrodowe, czyli domki saunowe.

- Są zamawiane częściej, nie wymagają pozwolenia na budowę i można je ustawić gdziekolwiek w ogrodzie, wedle uznania i życzenia klienta - mówi Przemysław Rzeszutko, dyrektor ds. marketingu w firmie Garden Space.

Jak podkreśla, największą zaletą takiej sauny jest jej... mobilność. Domek do saunowania można łatwo zamontować w ogrodzie.

- Konieczne jest podciągnięcie zasilania i podpięcie mediów, sam montaż nie jest skomplikowany - tłumaczy Rzeszutko.

Domki saunowe drewniane. Kosztują od 10 tys. zł wzwyż.

Jak wyglądają najpopularniejsze domki saunowe w Polsce?

Są wykonane z drewna - sosny lub świerku syberyjskiego, mają kształt sześciokąta i wielkość ok. 7,5 metra kw. Cena? W zależności od wielkości, drewna, z jakiego jest wykonana - od ok. 12 do 22 tysięcy złotych razem z wyposażeniem. W takim domku oprócz sauny może być także natrysk, przebieralnia, a nawet leżanka czy wanna SPA lub po prostu praktyczne pomieszczenie gospodarcze. Dodatkowo niektóre modele posiadają werandę, na której można ustawić grill lub balię do schładzania po saunie.

Sauna ogrodowa jest wyposażona albo w piec opalany drewnem, piec elektryczny lub promienniki infrared.

- Tego typu zewnętrzna sauna ogrodowa to także idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają „wolnego” pomieszczenia w budynku, a chcieliby poczuć ten klimat, klimat własnej prawdziwej sauny - podkreśla Przemysław Rzeszutko z Garden Space. - Temat jest rozwojowy, możliwości rynku się otwierają i zapotrzebowanie na takie sauny rośnie. Klienci powoli zaczynają doceniać zalety saunowania - kończy Rzeszutko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera