Abonament RTV 2020: Nowe stawki podała Poczta Polska. Sprawdź, czy możesz nie płacić abonamentu

TK
Abonament RTV to opłata, której Polacy nie lubią płacić, ale likwidacja abonamentu RTV nie wchodzi w grę SłAwomir Kowalski
Abonament RTV jest obowiązkowy, ale nie wszyscy muszą go płacić, bo w ustawie zapisani liczne wyjątki. Sprawdź tutaj, ile trzeba zapłacić za abonament RTV. Okazuje się, że w 2020 roku nie wszyscy będą musieli płacić opłatę radiowo-telewizyjną. To opłata, której Polacy nie lubią płacić, ale muszą zgodnie z ustawą wywiązać się z nałożonego obowiązku. Co więcej są plany, aby system uszczelnić. Nadal jednak pozostaną liczne wyjątki. Środki na media publiczne są potrzebne, więc likwidacja abonamentu RTV nie wchodzi w grę, mimo pogłosek, że media publiczne mogłyby być finansowane z budżetu państwa. Nie ma jednak na ten moment planów przebudowy abonamentu RTV - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Rząd mówi natomiast o konieczności uszczelnienia systemu, tak, by Polacy zaczęli płacić. Ile zatem trzeba zapłacić za abonament RTV w 2020 i jakie zmiany czekają Polaków?

Abonament RTV: Uszczelnienie systemu zamiast likwidacji

Choć pojawiały się głosy, że abonament RTV może zostać zlikwidowany, to ostatecznie nic z tego nie wyszło. Mateusz Morawiecki na łamach serwisu money.pl oznajmił, że nie ma planów przebudowy abonamentu RTV. Premier przyznał również, że:

 • mała liczba Polaków płaci abonament,
 • należy poprawić jego ściągalność.

Rząd zapowiada uszczelnienie systemu, podobnie jak w przypadku VAT-u, i finansować media publiczny z pieniędzy pozyskanych z kieszeni obywateli.

Zobaczcie koniecznie

Abonament RTV. Cennik na 2020 rok

Czy coś się zmieni w związku z wysokością abonamentu RTV w 2020 roku? Na szczęście rząd nie przewiduje na ten rok podwyżek. Jak zatem prezentuje się nowy cennik?

Stawki za abonament RTV 2020 wynoszą:

 1. Miesięczny abonament za odbiornik telewizyjny+radiofoniczny - 22,70 zł
 2. Miesięczna abonament za odbiornik radiofoniczny - 7 zł
 3. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik radiofoniczny wynosi 7,00 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 84,00 zł).
 4. Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 22,70 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 272,40 zł).
 5. Każdy kto zapłaci z góry za dłuższy okres, niż jeden miesiąc może liczyć na korzystniejsze opłaty. Przykładowo płacąc za cały rok liczyć możemy na 10 proc. zniżkę.

Abonament RTV 2018. Te osoby nie muszą płacić [ZASADY, DARMO...

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

 • 2 miesiące - 13,60 zł
 • 3 miesiące - 20,15 zł
 • 4 miesiące - 27,15 zł
 • 5 miesięcy - 33,75 zł
 • 6 miesięcy - 39,90 zł
 • 7 miesięcy - 46,90 zł
 • 8 miesięcy - 53,50 zł
 • 9 miesięcy - 60,05 zł
 • 10 miesięcy - 67,05 zł
 • 11 miesięcy - 73,65 zł
 • 12 miesięcy (rok) - 75,60 zł

Helikopter w Wiadomościach TVP MEMY. Nowa odsłona Wiadomości...

Wysokość opłat abonamentowych za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego z uwzględnieniem zniżki z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc:

 • 2 miesiące - 44,05 zł
 • 3 miesiące - 65,35 zł
 • 4 miesiące - 88,05 zł
 • 5 miesięcy - 109,40 zł
 • 6 miesięcy - 129,40 zł
 • 7 miesięcy - 152,10 zł
 • 8 miesięcy - 173,45 zł
 • 9 miesięcy - 194,75 zł
 • 10 miesięcy - 217,45 zł
 • 11 miesięcy - 238,80 zł
 • 12 miesięcy (rok) - 245,15 zł

Jak wynika z analizy portalu Spidersweb, dopłaty z budżetu z roku na rok wzrastają:

 • 2017 - 307 mln zł dofinansowania do abonamentu RTV z budżetu państwa,
 • 2018 - 673 mln zł,
 • 2019 - kwota dofinansowania wyniesie 1,26 mld złotych.

Wpływy z abonamentu wynoszą natomiast:

 • 2017 - 697 mln złotych,
 • 2018 - 741 mln złotych,
 • 2019 - jak mówi prognoza będzie to kwota 650 mln złotych.

Nie przegapcie

Według ustawodawcy, gospodarstwem domowym jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Co ważne, osobami prowadzącymi wspólne gospodarstwo domowe mogą być zarówno członkowie rodziny (dzieci, rodzice, dziadkowie), a także osoby do rodziny nie należące. Wspólne gospodarstwo domowe może bowiem prowadzić także grupa przyjaciół, bliscy i dalecy krewni oraz powinowaci.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu

nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?» Nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?
Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, zwalnia się od opłat abonamentowych osoby:

1) co do których orzeczono o:
zaliczeniu do I grupy inwalidów,
całkowitej niezdolności do pracy,
znacznym stopniu niepełnosprawności,
trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
2) które ukończyły 75 lat,
3) które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno – rentowego,
4) niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu,
5) niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%,
6) które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym,
7) spełniające kryteria dochodowe, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych,
8) które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,
9) bezrobotne, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy,
10) posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego, określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
11) posiadające prawo do świadczenia przedemerytalnego, określonego w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych

Czy mogę zaległy abonament RTV rozłożyć na raty?» Czy mogę zaległy abonament RTV rozłożyć na raty?
Zwolnienie możliwe jest także na podstawie innych ustaw niż ta o opłatach abonamentowych. W związku z tym za brak konieczności zapłaty abonamentu liczyć mogą także:

 • - inwalidzi wojskowi i wojenni,
 • - kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • - członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
 • - osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w miejscach, o których mowa w art. 3 i art. 4 ust. 1 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
 • - członkowie rodzin pozostali po osobach pobierających w chwili śmierci rentę z tytułu inwalidztwa (zgodnie z ustawą o kombatantach),
 • - osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem, o których mowa w ustawie o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych.

Aby uzyskać skuteczne zwolnienie z koniecznoości płacenia abonamentu RTV, należy w urzędzie pocztowym przedłożyć dokumenty uprawniające do zwolnienia wskazane przez urzędnika oraz wypełnić odpowiedni formularz oraz złożyć oświadczenie.

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz

G
Gość

Pieniądze które miałbym wydać na abonament przeznaczam od kilku lat na spotkania z kurtyzanami - polecam!

G
Gość

Mam TV, ale nie korzystam z telewizji publicznej. TV nie jest zaprogramowany na te stacje. Cmoknijcie mnie w pompę. Żądanie zapłaty za usługę, której się nie wykonało, nazywa się oszustwem.

G
Gość

BANDA PISIOROW PO PSL i reszta

kto patrzy na tych gupoli

zdrowy nie

G
Gość

Jak mi pokażą umowę podpisaną zemną a ja takiej nie mam to niech się bujają złodzieje jedne mam telewizję na kartę i se płacę za nią jak nie zapłacę to nie będę oglądał i taka telewizja mi wystarczy.

O
Olo

Niech sobie w tv obniźą wygórowane pensje ! dzieci Kurskiego typu popek zaczną pracować a nie gwieazdorzyć i kapować na kolegów A za powtórki już dawno zapłaciliśmy!!!!,,,'!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

K
Ksiądz Adam

Od zawsze płace okrągłe zero złotych i prędzej pozbędę się tv i radia nim cokolwiek im zapłacę!

g
ghost1981@interia.pl

podatek plus VAT Spłaciłem przy kupnie TV niech mnie cmokną. co do wejścia do mnie do domu kogokolwiek z poczty i sprawdzania czy mam TV powodzenia. wejść i robić przeszukanie i mnie sprawdzać to może Policja pod warunkiem że ma nakaz podpisany przez prokuraturę. tyle w temacie. Niech sobie zakodują To swoje TV propaganda.

l
lump12

jedna z platform cyfrowych oferuje za 20 pln 79 kanalów ( w tym 3 sprtowe). w dvb mamy kanalów 29 i krzyczą sobie 22,70 pln.

nie są konkurencyjni a misję niech sobie wsadzą w rzyć.

poza tym ja z tvp nie podpisywałem umowy a podatek za tv zapłaciłem w sklepie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3