MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV: rewolucyjny wyrok sądu. Nie trzeba płacić? Poczta ponownie rozpatrzy sprawę. Wygrana nadzieją dla dłużników

TK
Sąd wydał wyrok pozytywny dla mężczyzny, który nie płacił abonamentu RTV.
Sąd wydał wyrok pozytywny dla mężczyzny, który nie płacił abonamentu RTV. Obraz ncassullo z Pixabay
Abonament RTV to danina, którą Polacy płacą niechętnie. Osoby, które rezygnują z oglądania telewizji muszą pamiętać o tym, by wyrejestrować urządzenia. Poczta Polska kontroluje bowiem, czy abonament RTV jest płacony i nakłada kary. Tak było w wypadku mężczyzny z Wielkopolski, któremu Poczta Polska naliczyła zaległości za 14 lat. Mężczyzna zdecydował się pójść do sądu. I wygrał.

Abonamentu RTV nie trzeba płacić? Rewolucyjny wyrok sądu

O rewolucyjnym wyroku sądu pisze "Gazeta Wyborcza". Sprawa dotyczy mieszkańca Poznania, któremu skarbówka na zlecenie Poczty Polskiej zleciła zajęcia konta za niepłacenie zaległości za abonament RTV za 14 lat. Kwota, jaka się uzbierała to kilka tysięcy złotych.

Sęk w tym, że mężczyzna nie zgodził się z decyzją Poczty Polskiej i postanowił skierować sprawę do sądu administracyjnego.

Poczta Polska oczekiwała od mężczyzny dowodu wyrejestrowania odbiornika sprzed kilkunastu lat, którego ten nie posiadał.

Mężczyzna w kontrze poprosił Pocztę Polską o okazanie mu dowodu wysłania zawiadomienia o nadaniu numeru abonenta.

Mężczyzna z Wielkopolski wygrał. Kara za niepłacenie abonamentu RTV bezzasadna

Sprawa trafiła do sądu i mężczyzna ją wygrał. Poznański sąd stwierdził, że Poczta Polska nie potrafiła formalnie potwierdzić faktu, że abonent miał zarejestrowany telewizor.

Wierzyciel ograniczył własną argumentację do konstatacji, że skarżący nie udokumentował faktu wyrejestrowania odbiornika. Tymczasem wierzyciel nie wykazał zarejestrowania odbiornika na imię i nazwisko skarżącego. - brzmi rewolucyjny wyrok sądu.

Jak wynika z wyroku, nie ma przepisu na to, który mówiłby, że strona musi posiadać i przechowywać dokument wyrejestrowania odbiornika. Sąd przypomniał również, że okres przedawnienia opłat abonamentowych to pięć lat, zatem trudno wymagać, by dokument potwierdzający wyrejestrowanie był przechowywany w nieskończoność.

Wyrok poznańskiego sądu jest szansą dla innych, których Poczta Polska ściga za niepłacenie abonamentu RTV. - pisze "GW".

Abonament RTV nie zostanie zlikwidowany. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała, że od początku 2021 roku będą obowiązywać wyższe stawki abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zobacz, co trzeba wiedzieć o obowiązkach i karach związanych z abonamentem RTV 2021 w dalszej części galerii >>>

Abonament RTV - zobacz, kto nie będzie musiał płacić. Innych...

Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona przez Pocztę Polską

Wyrok o którym mowa otrzymał status prawomocnego dnia 21 sierpnia 2020 roku, natomiast 26 sierpnia dokonano umieszczenia zapisów o jego prawomocności w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych.

Zgodnie z prawomocnym postawieniem sądu nastąpi ponowne rozpatrzenie sprawy przez Pocztę Polską.

Źródło: "Gazeta Wyborcza".

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera