MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV w górę w 2023. Takie stawki obowiązują w tym roku. Ekspertka wskazuje na lukę w przepisach

OPRAC.: MB
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2023 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę.
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2023 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. 123RF
Za abonament RTV w 2023 będziemy musieli zapłacić więcej. Ile wyniosą nowe stawki i opłaty za radio i telewizję, a kto abonamentu RTV nie będzie musiał płacić? Przepisy mówią również wyraźnie o zwolnieniach z opłat, a także o karach za niepłacenie abonamentu. Sprawdź, co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, w zapisie pojawia się wątek, który może budzić wątpliwość.

Abonament RTV wzrośnie w 2023

Abonament RTV pobierany jest za używanie odbiorników telewizyjnych i radiofonicznych. Przyjęto, że powinny go płacić osoby, które korzystają i posiadają takie odbiorniki w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu. Z tego obowiązku nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnych platform cyfrowych. Pieniądze te są przeznaczane na misję mediów publicznych.

Opłaty niedostosowane do obecnych realiów? O co chodzi?

Jednak jak donosi portal wirtualnemedia.pl, w zapisie pojawia się wątek, który może budzić wątpliwość. Chodzi o osoby posiadające telewizor, ale bez anteny satelitarnej czy analogowej, a także bez dostępu np. do sieci kablowej. Tutaj pojawia się pytanie, czy taka osoba musi dokonywać opłat? Portal przypomina, że szczegóły opłaty uchwalono w 2005 r., kiedy technologia znajdowała się na dużo niższym poziomie.

– To, czy obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej (tzw. obowiązek abonamentowy) powstaje, czy też nie, nie budzi wątpliwości w przypadku tradycyjnych telewizorów i radia. Natomiast inne urządzenia, których dostarcza nam nowoczesna technologia, umożliwiają odbiór w nieco odmienny sposób. Co więcej, niejednokrotnie w ich przypadku odbiór wcale nie dotyczy programu telewizyjnego ani radiowego. Z tego względu nie jest oczywiste, czy obowiązek abonamentowy powinien mieć do nich zastosowanie i czy w konsekwencji posiadacz takiego urządzenia ma płacić abonament – komentuje cytowana przez "Wirtualne Media" Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media.

Jej zdaniem, osoba która korzysta z usług różnego rodzaju aplikacji czy platform streamingowych, nie musi uiszczać opłaty abonamentowej. – Warunkiem jest jednak to, że urządzenie, z którego użytkownik korzysta, nie jest dostosowane jednocześnie do natychmiastowego odbioru programu. Chodzi więc o taką sytuację, gdy użytkownik ogląda materiały z telefonu, komputera, Smart TV lub innego urządzenia, które równocześnie nie jest podłączone do sygnału telewizyjnego – zaznacza.

Stawki abonamentu RTV w 2023 r. Ile wynoszą?

Wysokość opłat abonamentowych w 2023 roku ustalona ogłoszeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie stawek kwotowych opłat abonamentowych na 2023 rok. (M.P. 2022 poz. 551). Poczta Polska podaje stawki na przyszły rok na swojej stronie:

 • Opłata za używanie odbiornika radiowego wyniesie 8,70 zł w skali miesiąca. Dotychczas było to 7,50 zł.
 • Opłata za używanie odbiornika telewizyjnego albo obu (telewizyjnego i radiowego) wyniesie 27,30 zł w skali miesiąca. Dotychczas było to 24, 50 zł.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2023 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Opłacenie abonamentu z góry za więcej niż jeden miesiąc skutkuje zniżką. Po zniżce abonament RTV będzie wynosić:

 • 53 zł za dwa miesiące,
 • 78,70 zł za trzy miesiące,
 • 155,70 zł za sześć miesięcy,
 • 294,90 zł za dwanaście miesięcy.

Natomiast w przypadku posiadania jedynie odbiornika radiowego, po zniżce abonament radiofoniczny wyniesie:

 • 16,90 za dwa miesiące,
 • 25,10 za trzy miesiące,
 • 49,60 zł za sześć miesięcy,
 • 94 zł za dwanaście miesięcy.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Te osoby są zwolnione z opłat za radio i telewizję:

 • osoby w wieku powyżej 75 lat,
 • osoby w wieku powyżej 60 lat pobierające emeryturę w wysokości nieprzekraczającej połowy przeciętnego wynagrodzenia,
 • posiadający pierwszą grupę inwalidzką,
 • całkowicie niezdolni do pracy,
 • posiadający znaczny stopnień niepełnosprawności,
 • bezrobotni,
 • posiadający prawo do zasiłku przedemerytalnego,
 • posiadający prawo do świadczenia przedemerytalnego,
 • inwalidzi wojenni i wojskowi, osoby represjonowane,
 • osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub renty socjalne,
 • osoby niesłyszące,
 • osoby niewidome,
 • osoby pobierające zasiłek dla opiekuna.

Kary za niepłacenie abonamentu RTV

Jeżeli posiadamy zarejestrowany odbiornik telewizyjny lub radiowy i nie płacimy abonamentu - powinniśmy spodziewać się ponaglenia od Poczty Polskiej z żądaniem zapłaty do pięciu lat wstecz.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli nie zgłosiliśmy, że posiadamy telewizor lub odbiornik radiowy. Grozi to karą w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli 735 zł.

W ubiegłym roku do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 100 tys. wniosków o kary dla osób niepłacących abonamentu. Skarbówka w takiej sytuacji wystawia wniosek o egzekucję podejmowaną przez komornika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Abonament RTV w górę w 2023. Takie stawki obowiązują w tym roku. Ekspertka wskazuje na lukę w przepisach - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni