Abp Adrian Galbas przejmuje Archidiecezję Katowicką jako koadiutor. Wiktor Skworc odejdzie. To decyzja papieża Franciszka

PAS, MCH
Abp Adrian Galbas przejmuje Archidiecezję Katowicką
Abp Adrian Galbas przejmuje Archidiecezję Katowicką
Udostępnij:
Nowym arcybiskupem Archidiecezji Katowickiej zostanie biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas, pochodzący z Bytomia. Taką decyzję właśnie podjął papież Franciszek. Oznacza to, że Wiktor Skworc odejdzie. Abp Adrian Galbas decyzją papieża został arcybiskupem koadiutorem, co oznacza, że po odejściu abp Skworca to on ostatecznie będzie nowym metropolitą katowickim.

Papież mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Galbasa arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę, abp. Wiktora Skworca, zostanie on jego następcą. Taką informację przekazało w sobotę 4 grudnia Radio Watykańskie.

W archidiecezji katowickiej jest już trzech biskupów pomocniczych. Do tego metropolita i arcybiskup senior. Abp. Skworcowi do wieku emerytalnego brakuje zaledwie dwóch lat. Można zatem spodziewać się, że odejdzie zaraz po jego przekroczeniu, albo wcześniej. Na przykład ze względów zdrowotnych.

Zmiana na stanowisku biskupa diecezjalnego następuje wraz z ukończeniem przez niego 75. roku życia. Nowy arcybiskup koadiutor będzie obecnie pełnił swoją posługę wspólnie z arcybiskupem Wiktorem Skworcem i pozostałymi biskupami pomocniczymi - powiedział Dziennikowi Zachodniemu ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Nowy arcybiskup katowicki Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 w Bytomiu. To polski duchowny rzymskokatolicki, pallotyn, doktor teologii duchowości, prowincjał księży pallotynów w Poznaniu w latach 2011–2019, biskup pomocniczy ełcki w latach 2020–2021, arcybiskup koadiutor katowicki. W ramach Konferencji Episkopatu Polski został w 2020 przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a w 2021 członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Abp Wiktor Skworc napisał do wiernych

Drodzy Diecezjanie,

w nawiązaniu do komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 4 grudnia br. pragnę poinformować, iż zakończył się proces wyłaniania wyznaczonego na moją prośbę arcybiskupa koadiutora. Zgodnie z obowiązującym kodeksem prawa kanonicznego Stolica Apostolska może przydzielić biskupowi diecezjalnemu biskupa koadiutora, który ma również prawo następstwa (kan. 403 § 3). Do jego obowiązków należy między innymi wspomaganie biskupa diecezjalnego w zarządzaniu diecezją (kan. 405 § 2). Z woli Ojca Świętego urząd ten powierzony został dotychczasowemu biskupowi pomocniczemu diecezji ełckiej Adrianowi Galbasowi.

Jak wspomniałem w mojej „Prośbie o modlitwę” skierowanej do wiernych archidiecezji katowickiej w tegoroczną uroczystość Świętego Jacka, na proces wyłaniania biskupa Kościoła patrzymy zawsze z wiarą. W duchu słów św. Jana Pawła II z „Tryptyku Rzymskiego” prosiliśmy Ducha Świętego, aby „wskazał” dobrego pasterza, który w przyszłości przejmie stery Kościoła na Górnym Śląsku w trudnym czasie nieuchronnych zmian gospodarczo-społecznych. Dziękujemy Ojcu Świętemu za wyznaczenie do tej funkcji pasterza pochodzącego z Bytomia, który niespełna dwa lata temu, 11 stycznia 2020 r., w katedrze św. Wojciecha w Ełku przyjął sakrę biskupią i jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Pax Christi” (Pokój Chrystusa). W ramach Konferencji Episkopatu Polski został w roku 2020 przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a w 2021 członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Serdecznie proszę zatem wszystkich wiernych, duchownych i świeckich – w dniu św. Barbary, naszej patronki – o osobistą i wspólnotową modlitwę w intencji arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, któremu Ojciec Święty Franciszek powierzył posługiwanie Kościołowi na Ziemi Górnośląskiej.

Za dar modlitwy w tej intencji i codzienne budowanie w parafiach Kościoła – Wspólnoty składam szczere Bóg zapłać i błogosławię.

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki
Katowice, 4 grudnia 2021 r.,
we wspomnienie Św. Barbary, patronki archidiecezji katowickiej

Dlaczego Wiktor Skworc odchodzi z urzędu w Archidiecezji

W lipcu tego roku informowaliśmy, że abp Wiktor Skworc poprosił Ojca Świętego o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora. To efekt zakończonego postępowania, jakie wszczęła przeciwko niemu Stolica Apostolska w sprawie sygnalizowanych zaniedbań duchownego, których miał się dopuścić będąc jeszcze biskupem tarnowskim.

Sprawa dotyczy czasów, kiedy abp Skworc był jeszcze biskupem tarnowskim. Miał wiedzieć o molestowaniu dzieci przez dwóch księży i nie reagować. Sprawę jako pierwsi opisali dziennikarze portalu Onet.pl.

Zgodnie z literą prawa kościelnego, abp. Skworc powinien zawiadomić Watykan o nadużyciach najpierw ks. Mariana W., który miał dopuścić się wykorzystywania seksualnego nawet kilkudziesięciu dzieci i młodych chłopców, a potem ks. Stanisława P. Zamiast tego zostali oni oddelegowywani. Pierwszy do innej parafii, drugi do pracy na Ukrainie, gdzie także dopuścił się molestowania. Ksiądz Stanisław P. został w końcu zawieszony w czynnościach kapłańskich i skazany na 10-letni zakaz sprawowania sakramentów.
Po opublikowaniu szczegółów sprawy, abp Skworc wydał oświadczenie, w którym przyznał, że jego "pierwotna ocena działalności ks. P. mogła być błędna" i podkreślił, że wymaga to zbadania. Po zakończonym postępowaniu:

  • złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski;
  • złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski;
  • zobowiązał się wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego;
  • poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora.

Metropolita katowicki, abp Wiktor Skowrc, zrzekł się także w lipcu br. tytułu honorowego obywatela Tarnowa. "Panie Przewodniczący Rady Miejskiej, niniejszym zrzekam się tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa" - tak brzmi treść pisma, podpisanego przez arcybiskupa, które trafiło do Rady Miejskiej w Tarnowie. O tym fakcie w piątek - 23 lipca - poinformował jej przewodniczący, Jakub Kwaśny. Arcybiskup Wiktor Skworc był ordynariuszem diecezji tarnowskiej od grudnia 1997 roku do listopada 2011 roku. Wówczas papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą katowickim.

Kim jest biskup koadiutor? Ma specjalne uprawnienia

Funkcja biskupa koadiutora opisana jest w Kodeksie Prawa Kanonicznego. To duchowny wyznaczony przez władze zwierzchnie do pomocy duchownemu wyższego stopnia, zwykle biskup tytularny pomagający w obowiązkach biskupa diecezjalnego lub też administrator przy stolicy biskupiej. Wyposażony jest "w specjalne uprawnienia. Biskup koadiutor ma prawo następstwa”.
W praktyce oznacza to, że obejmie diecezję z chwilą sede vacante, czyli gdy biskup diecezjalny ustąpi z urzędu, przejdzie na emeryturę lub umrze. Jego obowiązki powinny zostać szczegółowo wskazane w liście nominacyjnym. Generalnie jednak pokrywają się z obowiązkami biskupa pomocniczego. Pomaga zatem w zarządzaniu diecezją i zastępuje biskupa diecezjalnego, gdy jest nieobecny. Powinien być też mianowany wikariuszem generalnym.

Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Henry
Mysle, ze to naprawde "dobra zmiana".
Dodaj ogłoszenie