18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Skworc i jego śląski Kościół zaangażowany

Agata Pustułka
Nominacja abp Skworca na Metropolitę Katowickiego została przez środowisko kościelne przyjęta z  zadowoleniem. W grę wchodziły kandydatury , które nie odnazałyby się  specyfice śląskiego Kościoła.
Nominacja abp Skworca na Metropolitę Katowickiego została przez środowisko kościelne przyjęta z zadowoleniem. W grę wchodziły kandydatury , które nie odnazałyby się specyfice śląskiego Kościoła. Arkadiusz Gola
Abp Skworc nie unika trudnych tematów i dlatego opinię mniej neutralnego od swojego poprzednika. Wkroczył w sam środek dyskusji o śląskiej tożsamości i stał się obiektem krytyki.

Jak nowe rozdanie personalne w Episkopacie wpłynie na śląski Kościół? Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki jest jedną z najbardziej wyrazistych postać życia publicznego i politycznego na Górnym Śląsku. Ma też mocną pozycję w gronie hierarchów. Intelektualista, twardo broniący swoich opinii. Z pewnością nie pozwoliłby sobie na mówienie publicznie takich bzdur o pedofilii jak odchodzący z funkcji przewodniczącego abp Józef Michalik.

Abp Skrworc w swoją rolę wszedł z impetem oraz energią. Ponieważ nie unika trudnych tematów ma opinię duchownego mniej neutralnego od swojego poprzednika abp. Damiana Zimonia. - Abp Damian był nastawiony na duszpasterstwo, dyplomację. Takiej postawy wymagały też czasy najtrudniejsze restrukturyzacji. Teraz i Śląsk i śląski Kościół znajdują się w zupełnie innym miejscu - tłumaczy nam jeden z księży związanych z kurią.

Z pewnością Skworcowi nie można zarzuć obojętności oraz skłonności do przepychu. Jest wręcz ascetyczny i przestrzega swoich księży przed zamiłowaniem do luksusu. Gdzie można umieścić Skworca wśród innych luminarzy tak niejednorodnego polskiego Kościoła? Obserwatorzy życia politycznego słusznie twierdzą, że reprezentuje on konserwatywny nurt, ale ...

- Z pewnością dalej mu do "Kościoła ojca Rydzyka" a bliżej bardziej reformatorskiego tzw. "Kościoła łagiewnickiego", bliżej Platformy niż Prawa i Sprawiedliwości - tak właśnie ocenia postawę abp Wiktora Skworca politolożka z Uniwersytetu Śląskiego dr Małgorzata Myśliwiec.

Ponieważ sama PO jest wielo nurtowa warto uściślić "sympatie" duchownego, które zdecydowanie ulokowane są w osobie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, którego można nazwać tradycyjnym polskim patriotą wpatrzonym w niepodległościowe ideały pokoleń powstańców oraz, oczywiście Józefa Piłsudskiego. Metropolita wsparł budowę w Warszawie pomnika Wojciecha Korfantego, prowadził mszę świętą podczas Barbórki zorganizowanej przez pezydenta w stolicy.

Abp Skworc broni polskiej racji stanu na Górnym Śląsku, w czym jest solidnym wsparciem dla prezydenta. Oczywiście pozostaje pytanie, czy ta racja stanu jest rzeczywiście zagrożona? Ślązak - Polak - katolik to dla arcybiskupa synonimy. Stoi twardo na tych wartościach.

Abp Skworc zaraz po swoim ingresie stał się jednym z głównych bohaterów i uczestników dyskusji o śląskiej tożsamości. Stało się to trochę mimowoli, ale dobrze, że się stało, bo to ważny temat, w którym głosu Kościoła zabraknąć nie mogło. - Bardzo doceniam jego rolę, bo wielu sprawom nadał właściwy wymiar. Nie można zapominać, że właśnie abp Skworc podjął się upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej i był w tej sprawie motorem - dodaje prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.
Nie ulega wątpliwości, że abp Skworc chce trzymać rękę na pulsie wydarzeń. Powołał Radę Społeczną, która przygotowała dokument na temat sytuacji społecznej i gospodarczej na Śląsku. Szkoda, że ni e spotkał się z odzewem opiniotwórczych środowisk naukowych i politycznych w regionie, a mógł być początkiem tak potrzebnej dyskusji.

Z inicjatywy abp Skworca rozpoczął się obliczony na kilka lat Synod Diecezjalny, który z jednej strony ma być "rachunkiem sumienia" lokalnego Kościoła, a z drugiej ma wyznaczyć drogę, jaką ten Kościół powinien iść.

Abp Skworc był wymarzonym przez abp Zimonia następcą. W kuluarach mówiło się o delikatnych zabiegach dyplomatycznych, które miały spowodować jego wybór. Jak komentowali księża: mogliśmy trafić znacznie gorzej. I z rozmów tych wynikało, że mieli na myśli kandydatury tak egzotyczne w zetknięciu ze śląską religijnością jak pokroju abp Głodzia.

Abp Skworc wrócił do Katowic po wieloletnim pobycie w Tarnowie. Tamtejsza diecezja nie ma problemów z powołaniami, czy statystykami związanymi z uczestnictwem w mszach świętych. Śląsk, jak i całe obecne województwo śląskie, pod latach gospodarczej transformacji , jest okaleczony przez degradujące procesy społeczne. Nie bardzo widać na horyzoncie jakąś wizję rozwoju. Kościół musi dostosować swój przekaz do rzeczywistości, co też arcybiskup stara się robić. Sama kuria przeszła wielką informacyjną rewolucję. Biskup dobrze korzysta z nowych środków przekazu. Odmłodził swoje otoczenie, w którym znaleźli się też, co ważne, duchowni świetnie wykształceni.

Abp Wiktor Skworc o...

Śląsku i Ślązakach:
Dziękujemy za zrządzenie Bożej Opatrzności sprzed 90. laty, jakim było spotkanie Śląska i Polski w jednym organizmie odrodzonej Rzeczypospolitej. To wydarzenie, a właściwie cały ich splot, było wypadkową wielu czynników, przede wszystkim samodzielnego, propolskiego ruchu Ślązaków, którzy chcieli przyłączenia Śląska do odrodzonej ojczyzny. Ten oddolny ruch miał pierwszego sojusznika w śląskiej rodzinie, która przez wieki przechowywała słowiańską kulturę, pielęgnowała język serca, którym dla większości Ślązaków był język polski, w archaicznej i gwarowej formie. (...).

Tragedii Górnośląskiej:

Rzeczpospolita w 1990 r. miała ważniejsze problemy niż białe plamy z historii Górnego Śląska - ociekające krwią tysięcy ofiar cywilnej ludności tych ziem; stygmatyzowanych decyzjami wielkich mocarstw, a wcześniej królewskich dworów. Dziś (...) interpelujemy u Boga modlitwą, pragnieniem poznania prawdy i wyrównania krzywd i wołamy o łaskę zbawienia ofiar Górnośląskiej Tragedii i o pokój serca dla ich rodzin, dla nas wszystkich żyjących na śląskiej ojcowiźnie.s owiedzialności m.in. za sfingowane samobójstwa opozycjonistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!