MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Abp Wiktor Skworc złożył rezygnację. „Przepraszam złączone z prośbą o wybaczenie” i podziękowania. Zmiana biskupa już niedługo?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc mówił o swoim odejściu w czasie słowa społecznego. Poruszył także inne kwestie.— Ważnym wyrazem wiary są praktyki religijne, osobista modlitwa, a zwłaszcza uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. O wolną od niekoniecznej pracy i handlu w niedzielę, która jest "Boża i nasza", walczyliśmy w Piekarach Śląskich od dziesięcioleci. Także to nasze dzisiejsze zgromadzenie jest ważnym wyznaniem wiary - mówił.
Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc mówił o swoim odejściu w czasie słowa społecznego. Poruszył także inne kwestie.— Ważnym wyrazem wiary są praktyki religijne, osobista modlitwa, a zwłaszcza uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. O wolną od niekoniecznej pracy i handlu w niedzielę, która jest "Boża i nasza", walczyliśmy w Piekarach Śląskich od dziesięcioleci. Także to nasze dzisiejsze zgromadzenie jest ważnym wyznaniem wiary - mówił. Karina Trojok
Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc ustępuje ze swojej funkcji. Diecezjanom podziękował w czasie pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich. Wysłał także list odczytany w parafiach. W nim podziękował, przeprosił wiernych i podsumował kilkanaście lat posługi jako arcybiskup katowicki.

Arcybiskup Wiktor Skworc już nie będzie arcybiskupem katowickim. Jak podsumowuje ostatnie kilkanaście lat?

Arcybiskup Wiktor Skworc złożył urząd, ponieważ tego od niego wymagało prawo kanoniczne. Mówi ono, że każdy biskup w wieku 75 lat składa rezygnację ze swojego urzędu. Papież może ją przyjąć, może też poprosić o pełnienie jeszcze przez jakiś czas posługi. 28 maja arcybiskup katowicki zwrócił się pielgrzymów w Piekarach Śląskich w sprawie swojej rezygnacji oraz do reszty diecezjan poprzez specjalnie przygotowany list odczytany w parafiach.

List był okazją do podsumowania kilkunastu lat posługi
Arcybiskup pisał w nim między innymi o wzroście liczby nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, wyświęcaniu diakonów stałych, obchodach 100-lecia historii diecezji, II synodzie katowickim, beatyfikacji chorzowskiego męczennika ks. Machy. Wspomniał również o świętowaniu małżeńskich jubileuszy w katedrze i spotkaniach z przedstawicielami licznych wspólnot kościelnych. Arcybiskup w swoim liście mówił także o inwestycjach na terenie diecezji takich jak budowa ośrodka formacyjnego „Nazaret” w Piekarach Śląskich, czy powstanie Panteonu Górnośląskiego.

Arcybiskup Wiktor Skworc: „dłużnikiem jestem” i „przepraszam”

Arcybiskup Wiktor Skworc w swoim ostatnim liście do diecezjan powtórzył słowa, które wypowiedział w styczniu w czasie rocznicy swoich święceń biskupich.

— „Niczego nie mam, czego bym nie otrzymał. Dlatego dłużnikiem jestem - dłużnikiem Boga, Kościoła i bliźnich, waszym dłużnikiem, dlatego wam mówię: Bóg zapłać i dziękuję. Wszystkim, bez wymieniania po imieniu, bo ta litania wdzięczności trwałaby bez końca.” I jeszcze dopowiadam słowo "przepraszam", złączone z prośbą o wybaczenie – napisał w liście do diecezjan Abp Wiktor Skworc.

Arcybiskup napisał także, że ma nadzieję, że papież „rychło przyjmie” jego rezygnację. Teoretycznie Franciszek może jednak odmówić i przedłużyć okres urzędowania arcybiskupowi. Jest to jednak bardzo wątpliwe. Arcybiskup Wiktor Skworc sam poprosił o koadiutora w momencie, gdy otrzymał wyrok sądu kościelnego dotyczącego zaniedbań w sprawie ścigania pedofilii, gdy był jeszcze biskupem w Tarnowie. Wyrok sądu kościelnego zapadł w 2021. Arcybiskup przyznał się do zarzucanych czynów, zrezygnował też z części funkcji kościelnych. Koadiutor jest biskupem, który ma za zadanie pomagać biskupowi miejsca i w razie śmierci lub zakończenia urzędowania automatycznie zaczyna kierować diecezją.

Na ten moment nie wiadomo, czy w czasie emerytury będzie pomagał w archidiecezji katowickiej. Na jej terenie mieszka stosunkowo wiekowy arcybiskup senior Damian Zimoń. Swoją posługę zakończył w 2011 roku. Wtedy to stery diecezji przejął arcybiskup Wiktor Skworc – ówczesny biskup tarnowski.

Kim jest przyszły arcybiskup katowicki?

Do czasu przyjęcia rezygnacji przez papieża archidiecezją katowicką zarządza arcybiskup Wiktor Skworc. Koadiutorem w archidiecezji katowickiej jest urodzony w 1968 roku w Bytomiu pallotyn - arcybiskup Adrian Galbas. Zanim wrócił na rodzinny Śląsk przez ok. dwa lata był biskupem pomocniczym w Ełku.

Zobacz także

W środowisku katolickim mówi się, że ma dobry kontakt z świeckimi i kapłanami. Do Piekar Śląskich przyszedł pieszo. W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest m.in. przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Należy do zgromadzenia księży pallotynów. Na piekarskim wzgórzu podziękował ustępującemu arcybiskupowi i wręczył mu 75 róż. Zwracając się do pielgrzymów nawiązał do kochanego przez Ślązaków sportu.

Nie ma tu pielgrzymów ważniejszych i mniej ważnych, pielgrzymów pierwszej i drugiej ligi. Wszyscy jesteście ekstraklasa! Każdy jest najważniejszy. Każdy ze swoją niepowtarzalną historią, ze swoją szczególną intencją, którą tu przyniósł. Każdy ze swoją wiarą, nadzieją i miłością – mówił w niedzielę i zaprosił wszystkich mężczyzn na pielgrzymkę do Piekar już za rok w Dzień Matki.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni