Abp Wiktor Skworc zwolnił redaktora naczelnego "Gościa...

  Abp Wiktor Skworc zwolnił redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" ks. Marka Gancarczyka. Nowym naczelnym ks. dr. Adam Pawlaszczyk

  Paulina Musialska

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Abp Wiktor Skworc zwolnił redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" ks. Marka Gancarczyka
  1/3
  przejdź do galerii

  Abp Wiktor Skworc zwolnił redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego" ks. Marka Gancarczyka

  Po prawie piętnastu latach nastąpiła zmiana na stanowisku redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego". Zdaniem archidiecezji katowickiej, to odpowiedź na prośby ks. Marka Gancarczyka.
  Ks. Marek Gancarczyk nie jest już redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego". O decyzji abp. Wiktora Sworca poinformowano na stronie archidiecezji katowickiej.

  - Abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, odpowiadając na prośby ks. Marka Gancarczyka, zwolnił go z pełnionych przez prawie 15 lat funkcji redaktora naczelnego tygodnika „Gość Niedzielny”, dyrektora Instytutu Gość Media i prezesa Fundacji „Gość Niedzielny” - czytamy na stronie.

  Ks. Marek Gancarczyk był redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego" od 2003 roku. Został powołany na to stanowisko po śmierci ks. Stanisława Tkocza. Podczas 15 lat jego pracy popularność pisma nieustannie rosła.

  „Gość Niedzielny" zyskiwał nowych czytelników. Zmiana na stanowisku wywołała spore poruszenie. Krytycznie odniósł się do niej m.in. Tomasz Terlikowski.
  Na stronie archidiecezji katowickiej czytamy, że nowym redaktorem naczelnym został ks. dr. Adam Pawlaszczyk, dotychczasowy wikariusz sądowy archidiecezji katowickiej. Z kolei oficjałem Sądu Metropolitalnego w Katowicach został ks. dr hab. Piotr Ryguła.
  Pełnienie wyznaczonych obowiązków duchowni rozpoczną 1 lutego br.

  Ks. dr Adam Pawlaszczyk
  ur. 30.12.1971 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Z dniem 1.02.2014 r. został mianowany oficjałem Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Jest archidiecezjalnym duszpasterzem prawników i ich rodzin. Uczestniczył aktywnie w pracach II Synodu Archidiecezji Katowickiej jako członek Zespołu Presynodalnego, członek Komisji Głównej Synodu oraz przewodniczący Zespołu Legislacyjnego. W ramach dekanalnej formacji intelektualnej duchowieństwa archidiecezji katowickiej zajmował się tematyką reformy kościelnego prawa procesowego i duszpasterskiego wymiaru posługi sędziego kościelnego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice, Radiem Em i „Gościem Niedzielnym”. Zna języki obce: francuski, włoski, angielski i łaciński. Intensywnie zaangażowany w posługę w Sądzie Metropolitalnym, jednocześnie regularnie wspomaga duszpasterstwo jednej z parafii archidiecezji.

  Ks. dr hab. Piotr Ryguła
  profesor UKSW w Warszawie, ur. 24.03.1966 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Po 3 latach posługi duszpasterskiej został skierowany na studia doktoranckie z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Navarra w Pamplonie. Licencjat na tamtejszym Wydziale Prawa Kanonicznego uzyskał w 1997 r., zaś pracę doktorską obronił w 1998 r. Po powrocie do archidiecezji był przez rok wikariuszem w katowickiej parafii Przemienienia Pańskiego, następnie został prefektem w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Był tam wykładowcą prawa kanonicznego. Jednocześnie pełnił funkcję obrońcy węzła małżeńskiego w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. Od 2004 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2010 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego na UKSW w Warszawie. W tym samym roku został mianowany sędzią diecezjalnym. Jest kierownikiem Katedry Prawa Polskiego i Zakładu Historii Prawa na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

  MISS STUDNIÓWKI 2018 Zobacz zdjęcia najpiękniejszych maturzystek

  Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

  Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego AKTUALNE NAZWISKA I ZDJĘCIA  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION